Reklama

Niedziela Sandomierska

Chyląc czoło przed rolniczym trudem

Rafał Staszewski

Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Bogoryjskiej rozpoczęły się 8 września świętokrzyskie dożynki wojewódzkie. Uczestniczyły w nich tysiące rolników z całego regionu.

- Idąc za tradycją naszych ojców stajemy tu dziś, by za pośrednictwem Pani Pocieszenia dziękować Bogu za dar chleba - mówił do zgromadzonych kustosz Sanktuarium ks. Andrzej Wierzbicki, który przewodniczył wspólnej modlitwie przed łaskami słynącym wizerunkiem. - Chleb, który przynosicie dziś do świątyni, to najpiękniejszy symbol życia, gościnności, przyjaźni, wspólnoty, to podstawa naszej egzystencji.

Po Mszy św. dożynkowy korowód przeszedł na teren Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii, gdzie rozpoczął się przegląd wieńców dożynkowych, przygotowanych przez powiaty. Za najpiękniejszy uznano wieniec powiatu pińczowskiego. Będzie on reprezentował województwo świętokrzyskie na dożynkach ogólnopolskich. II miejsce zajął wieniec powiatu opatowskiego, a trzecie - powiatu sandomierskiego.

Reklama

W dożynkowych uroczystościach uczestniczyło wielu znakomitych gości. Wśród nich byli m.in.: wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk, wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz i wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, a także liczni parlamentarzyści i samorządowcy różnego szczebla.

- Chylę dziś czoło przed rolniczym trudem - powiedział otwierając święto plonów marszałek województwa Adam Jarubas - Plony w jednym roku są lepsze, w drugim gorsze, ale to, co zawsze cechowało rolniczy stan to szacunek i podziękowanie za to, co jest. Z roku na rok uroczystości dożynkowe gromadzą coraz więcej osób. Serce rośnie patrząc, jak mocne jest przywiązanie do tradycji, jak kwitnie kultura i sztuka ludowa, jak silny jest trend związany z powrotem do naszych wiejskich korzeni.

Na dożynkach nie mogło zabraknąć stoisk z regionalnymi specjałami, rękodziełem i sprzętem rolniczym. Były występy artystyczne i widowiskowy pokaz fajerwerków. Ogłoszono również wyniki konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku”. Jego zwycięzcami zostali Anna i Krzysztof Bugajowie z Chlewic, w gminie Moskorzew, w powiecie włoszczowskim.

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W duszpasterstwie rolników

GRAZIAKO/NIEDZIELA

Przez lata budowali swoją tożsamość we wspólnocie z Kościołem. Często nierozumiani przez miasto. Komunizowani przez marionetkowe Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Antagonizowani z inteligencją i robotnikami. Po wojnie – przez ponad 30 lat bez swojej reprezentacji. Wreszcie w 1980 r. założyli niezależne związki chłopskie, a dwa lata później powstało duszpasterstwo rolników.

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55
Obłóczeni klerycy z przełożonymi

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...