Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ekologia ducha

Studio Ad Chojna

Współczesny świat wnosi w życie każdego człowieka wiele nowych wartości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były tak mocno eksponowane. Jednym z nich jest temat ekologii, który niesie ze sobą uniwersalne treści dotykające najgłębszej istoty egzystencji. Ekologia stała się właśnie głównym motywem konferencji naukowej, która 23 sierpnia odbyła się w Chojnie pod nazwą „Ekologia Ducha”.

Spotkanie rozpoczęło się w poaugustiańskim kościele Świętej Trójcy w Chojnie, gdzie Eucharystii przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga wraz z ks. prał. Antonim Chodakowskim, ks. prał. dr. Aleksandrem Ziejewskim, ks. prof. dr. hab. Wiesławem Dykiem, głównym organizatorem konferencji, ks. kan. Henrykiem Przestackim, ks. dr. Lucjanem Chroncholem oraz kapłanami z dekanatu chojeńskiego. Obecni byli także przedstawiciele Kościoła luterańskiego z Danii, którzy przybyli wraz z ks. Janem Zalewskim na zaproszenie Księdza Arcybiskupa. W homilii dostojny Celebrans wskazał na implikacje wynikające z treści Bożego Objawienia, a które dotyczą troski o czystość świata i współpracy z Bogiem w godnym przetwarzaniu dóbr świata.

Po Mszy św. w Ratuszu Miejskim w Chojnie rozpoczęła się zasadnicza część sympozjum naukowego. W pierwszej części licznie zebrani słuchacze zapoznali się najpierw z historią i współczesnością Chojny zaprezentowanej przez burmistrza A. Fedorowicza i ks. prał. A. Chodakowskiego. Następnie przewodniczący Zarządu Fundacji Kościoła Mariackiego Peter Helbich przybliżył historię odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie. Uwieńczeniem tej historycznej części było wystąpienie biskup Marianne Christiansen z Haderslev z Danii, która omówiła historię obecności w Danii protestantyzmu ze szczególnym uwzględnieniem luteranizmu. W zasadniczej części zaś pierwszy przemówił bp Peter Fischer Moller z Roskilde, który przedstawił nowatorski projekt realizowany w duńskim kościele protestanckim pod nazwą „Zielony Kościół”. Wynika on ze złożonej sytuacji świata powstałej wskutek ocieplenia klimatu i wszystkich zagrożeń z tego wynikających. Podkreślił wartość duchowego aspektu wobec troski o ochronę klimatu. Wskazał także pięć dróg do zachowania równowagi w postaci prostych haseł: 1. Pozamiataj przed swoim domem, 2. Oszczędzaj energię, 3. Ziemia nie jest materiałem do całkowitego wykorzystania jej przez człowieka, 4. Nadzieja na uratowanie świata, 5. Kościoły mają być miejscem pracy nad ekologią. Na tym tle bardzo szeroko zapoznał wszystkich z zasadami programu „Zielony Kościół”. Z nieukrywanym zainteresowaniem uczestnicy konferencji wsłuchali się w długi wykład prof. dr hab. Jana Szyszki zatytułowany: „Polska przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju w świetle Konwencji klimatycznej ONZ i konwencji o różnorodności biologicznej ONZ”. Były Minister Środowiska przypomniał fundamentalne prawdy o tym, że człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i ma czynić wszystko, by zasoby przyrody służyły ludzkości. Żadna także z działalności gospodarczych nie musi pogarszać stanu środowiska naturalnego. Odniósł się także do sfery ekonomii wskazując przy tym na ważną rolę dzietności, wskaźnika długości życia oraz stanu zdrowia. Dużą część swego wykładu poświęcił także redukcji dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Dopełnieniem niezwykle ważnych treści poruszanych w tym temacie były jeszcze dwa wystąpienia: prof. dr. hab. Macieja Rogalskiego o „Różnicach pomiędzy powszechnie funkcjonującym pojęciem terminu ekologia a ekologia sensu” oraz ks. prof. dr. hab. Wiesława Dyka „Ekofilozofia w kontekście neuronauki”.

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mazowsze: marszałek Struzik prosi Kościół o wsparcie działań ekologicznych

Organizatorzy

Władze Mazowsza proszą Kościół o włączenie się kampanie na rzecz poprawienia czystości powietrza.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Łódź: Wystawa „Dzieci z Przemysłowej”

2022-12-06 10:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...