Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ekologia ducha

Studio Ad Chojna

Współczesny świat wnosi w życie każdego człowieka wiele nowych wartości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były tak mocno eksponowane. Jednym z nich jest temat ekologii, który niesie ze sobą uniwersalne treści dotykające najgłębszej istoty egzystencji. Ekologia stała się właśnie głównym motywem konferencji naukowej, która 23 sierpnia odbyła się w Chojnie pod nazwą „Ekologia Ducha”.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się w poaugustiańskim kościele Świętej Trójcy w Chojnie, gdzie Eucharystii przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga wraz z ks. prał. Antonim Chodakowskim, ks. prał. dr. Aleksandrem Ziejewskim, ks. prof. dr. hab. Wiesławem Dykiem, głównym organizatorem konferencji, ks. kan. Henrykiem Przestackim, ks. dr. Lucjanem Chroncholem oraz kapłanami z dekanatu chojeńskiego. Obecni byli także przedstawiciele Kościoła luterańskiego z Danii, którzy przybyli wraz z ks. Janem Zalewskim na zaproszenie Księdza Arcybiskupa. W homilii dostojny Celebrans wskazał na implikacje wynikające z treści Bożego Objawienia, a które dotyczą troski o czystość świata i współpracy z Bogiem w godnym przetwarzaniu dóbr świata.

Po Mszy św. w Ratuszu Miejskim w Chojnie rozpoczęła się zasadnicza część sympozjum naukowego. W pierwszej części licznie zebrani słuchacze zapoznali się najpierw z historią i współczesnością Chojny zaprezentowanej przez burmistrza A. Fedorowicza i ks. prał. A. Chodakowskiego. Następnie przewodniczący Zarządu Fundacji Kościoła Mariackiego Peter Helbich przybliżył historię odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie. Uwieńczeniem tej historycznej części było wystąpienie biskup Marianne Christiansen z Haderslev z Danii, która omówiła historię obecności w Danii protestantyzmu ze szczególnym uwzględnieniem luteranizmu. W zasadniczej części zaś pierwszy przemówił bp Peter Fischer Moller z Roskilde, który przedstawił nowatorski projekt realizowany w duńskim kościele protestanckim pod nazwą „Zielony Kościół”. Wynika on ze złożonej sytuacji świata powstałej wskutek ocieplenia klimatu i wszystkich zagrożeń z tego wynikających. Podkreślił wartość duchowego aspektu wobec troski o ochronę klimatu. Wskazał także pięć dróg do zachowania równowagi w postaci prostych haseł: 1. Pozamiataj przed swoim domem, 2. Oszczędzaj energię, 3. Ziemia nie jest materiałem do całkowitego wykorzystania jej przez człowieka, 4. Nadzieja na uratowanie świata, 5. Kościoły mają być miejscem pracy nad ekologią. Na tym tle bardzo szeroko zapoznał wszystkich z zasadami programu „Zielony Kościół”. Z nieukrywanym zainteresowaniem uczestnicy konferencji wsłuchali się w długi wykład prof. dr hab. Jana Szyszki zatytułowany: „Polska przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju w świetle Konwencji klimatycznej ONZ i konwencji o różnorodności biologicznej ONZ”. Były Minister Środowiska przypomniał fundamentalne prawdy o tym, że człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i ma czynić wszystko, by zasoby przyrody służyły ludzkości. Żadna także z działalności gospodarczych nie musi pogarszać stanu środowiska naturalnego. Odniósł się także do sfery ekonomii wskazując przy tym na ważną rolę dzietności, wskaźnika długości życia oraz stanu zdrowia. Dużą część swego wykładu poświęcił także redukcji dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Dopełnieniem niezwykle ważnych treści poruszanych w tym temacie były jeszcze dwa wystąpienia: prof. dr. hab. Macieja Rogalskiego o „Różnicach pomiędzy powszechnie funkcjonującym pojęciem terminu ekologia a ekologia sensu” oraz ks. prof. dr. hab. Wiesława Dyka „Ekofilozofia w kontekście neuronauki”.

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: czas na nawrócenie ekologiczne

Piotr Drzewiecki

Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne może zachęcać do takich zachowań, jak unikanie stosowania tworzyw sztucznych, zmniejszenie zużycia wody, segregowanie odpadów, czy oszczędzanie energii elektrycznej – zachęcał 16 sierpnia abp Stanisław Gądecki w Mikstacie podczas obchodzonego tam uroczyście odpustu ku czci św. Rocha. W trakcie odpustu tradycyjnie święcone są zwierzęta domowe i pochodzące z gospodarstw rolnych.

Więcej ...

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Więcej ...

Tokio/tenis - Hurkacz awansował do drugiej rundy

2021-07-25 08:59
Hubert Hurkacz

PAP/Leszek Szymański

Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz nie miał kłopotów z awansem do drugiej rundy turnieju olimpijskiego w Tokio. Rozstawiony z numerem siódmym tenisista pokonał dopiero 417. w światowym rankingu Australijczyka Luke'a Saville'a 6:2, 6:4. Jego kolejnym rywalem będzie Brytyjczyk Liam Broady.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania