Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy rok katechetyczny zawierzony Maryi

Paweł Zadrożny

Tegoroczny dzień skupienia dla katechetów świeckich i zakonnych przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2013/2014 po raz pierwszy został zorganizowany w ostatnią sobotę wakacji 31 sierpnia. Odbył się on w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie

Mimo trwających jeszcze wakacji do Krzeszowa przybyło 361 katechetów, a wraz z nimi pielgrzymowali także nauczyciele, wychowawcy i dyrektorzy szkół, którzy chcieli powierzyć się opiece i wstawiennictwu Matki Bożej przed rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym i katechetycznym.

- Dzień skupienia dotąd odbywał się we wrześniu, ale tegoroczna zmiana terminu była podyktowana tym, iż wiele informacji i komunikatów trzeba podać katechetom przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego - mówi ks. dr Jarosław Kowalczyk. Spotkanie rozpoczęło się wystawieniem i adoracją Najświętszego Sakramentu, które przygotował i poprowadził ks. Jan Kułyna, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu.

Po adoracji zebrani mogli wysłuchać konferencji ks. prof. dr. hab. Mariana Zająca z Katedry Katechetyki Fundamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ksiądz Profesor jest promotorem wielu prac magisterskich i 9 doktoratów, wśród których wypromował obecnego dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. dr. Jarosława Kowalczyka. Temat konferencji brzmiał: „Wspólnota wiary z prawdą w nauczaniu religii”. W swoim wystąpieniu Ksiądz Prelegent w przystępny sposób przedstawił temat związany z kończącym się w Kościele Rokiem Wiary. Ukazał sprawę wiary jako zawsze istotną w życiu człowieka. Podkreślił, że wiara jest tematem dyżurnym w życiu każdego człowieka i zaznaczył, że w nowej encyklice papieża Franciszka „Lumen fidei”, zawarte są wskazówki jak kontynuować to, co w Roku Wiary Kościół starał się robić. Mówił o unikalnej szansie korzystania ze wskazań dwóch papieży - Benedykta XVI i Franciszka i o niezwykłości encykliki, która przypomina o więzi prawdy z wiarą. W swoim wystąpieniu ks. Marian nawiązał także do wskazań Episkopatu dotyczących kanonizacji bł. Jana Pawła II i jego katechez na temat Dekalogu. Wskazał, jakie są dzisiaj przyczyny, dla których ludzie przestali wierzyć w Boga i apelował do katechetów, aby swoją wiarą dzielili się z innymi jak chlebem i aby ją rozwijali, bo wiara jest łaską, którą daje Bóg. Wspólnota wiary z prawdą będzie wtedy, kiedy katecheta będzie przypominał katechizowanym o znaczeniu krzyża. Ksiądz Profesor zachęcał do pogłębiania swojej wiary i odkrywania na nowo Dekalogu oraz uczenia dzieci i młodzieży pogłębiania swojej wiary. Wtedy praca katechetyczna w szkole będzie miała sens i będzie bezcenna.

Reklama

Po konferencji została odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego z udziałem biskupa pomocniczego Marka Mendyka i 20 koncelebransów. W trakcie Liturgii miało miejsce zaprzysiężenie członków nowo powstałej Kapituły Krzeszowskiej. Oprawę liturgiczną przygotowali katecheci z dekanatu Zgorzelec.

W homilii bp Marek Mendyk ukazał Maryję jako Stolicę Mądrości. Mówił o tym, co to jest prawdziwa mądrość, co jest źródłem mądrości i o tym, jak wygląda droga do mądrości. Ksiądz Biskup ukazał także dar mądrości, który daje siłę do codziennego życia, do przezwyciężania lęków oraz uwalniania od obawy przed opinią innych ludzi zwłaszcza, jeśli jest ona niesprawiedliwa. Ten dar mądrości daje siłę do naszego codziennego apostolstwa. Postawy tej uczymy się od Maryi, która jako Panna Mądra wybrała najlepszą cząstkę i pewną ręką prowadzi nas do swojego Syna Jezusa Chrystusa. Bp Marek Mendyk zachęcał wszystkich katechetów, aby byli blisko Jezusa, nie wstydzili się mówić o swojej wierze i tworzyli silne więzi z Jezusem, a w nowym roku szkolnym pozwolili prowadzić się Słowu Bożemu.

Na zakończenie Mszy św. ks. Jarosław Kowalczyk odczytał listy gratulacyjne skierowane przez bp. Stefana Cichego do 8 katechetów przechodzących na emeryturę. Przed uroczystym błogosławieństwem został odczytany akt oddania się katechetów i nauczycieli diecezji legnickiej Matce Bożej Łaskawej.

Dzień skupienia dla katechetów był także okazją do tego, aby skorzystać z sakramentu pokuty i wysłuchać krótkiego koncertu organowego w wykonaniu studenta IV roku Akademii Muzycznej Wojciecha Mazura. Katecheci mieli też okazję zaopatrzyć się w najnowsze materiały dydaktyczne przygotowane przez wydawnictwa, spotkać się z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami oraz wymienić się swoimi doświadczeniami w pracy katechetycznej. Dzień skupienia zakończył się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwem bp. Marka Mendyka.

2013-09-25 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Idziemy naprzód z nadzieją

Niedziela legnicka 43/2019, str. 3

Ks. dr Jarosław Kowalczyk stoi na czele Wydziału Katechetycznego

Ks. Piotr Nowosielski

Ks. dr Jarosław Kowalczyk stoi na czele Wydziału Katechetycznego

O pracy katechetów i Wydziału Katechetycznego Kurii, z jej dyrektorem ks. dr. Jarosławem Kowalczykiem rozmawia ks. Piotr Nowosielski

Więcej ...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu