Reklama

Niedziela 27/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Wiara kontra przesądy

Ks. Jarosław Grabowski

Dlaczego żywa wiara w Boga nie dopuszcza zabobonów? Ponieważ wiara to pewność, że dobry Bóg troszczy się nawet o rzeczy najmniejsze.

obserwator
5

Obserwator

gorący temat
6-9

Przywództwo w czasach zamętu

Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP ds. bezpieczeństwa państwa

To było kilkadziesiąt lat temu. Na studiach czytałem książkę wybitnego socjologa Georga Simmela. Byłem mocno zaskoczony, gdy w analizie mechanizmów władzy przytoczył on słowa niemieckiego lidera związkowego: „Jestem waszym przywódcą, a więc muszę podążać za wami”

Intensywność przeszła w jakość

Prof. Grzegorz Górski

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych przyniosła zaskakująco dużo ważkich konkretów.

treści wiary
16-17

Niezbity dowód miłości

S. Krystyna Kusak, adoratorka Krwi Chrystusa

Lipcowym nabożeństwom ku czci Krwi Chrystusa towarzyszy pytanie: dlaczego właśnie w tym miesiącu szczególnie czcimy Krew Zbawiciela?

świadkowie wiary
18

Dla mnie żyć to Chrystus

Maria Fortuna-Sudor

Teolog, filozof, orędownik dialogu ekumenicznego, a przede wszystkim metropolita Kościoła lwowskiego i odnowiciel życia religijnego na Kresach Wschodnich. Kardynał Marian Jaworski świętował 70 lat kapłaństwa.

Maryjne drogi kardynała Wyszyńskiego (7)
19-22

Oddanie wolności Matce

Prof. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin

Czym jest wolność? Jaką ma wartość? Jaka jest jej cena, skoro dobrowolna rezygnacja z niej wydaje się tak zaskakująca? Kim jest człowiek bez wolności?

Wolni pod opieką Maryi

Wincenty Łaszewski

Po aresztowaniu kard. Wyszyński zawierza Maryi całe swoje życie i oddaje się Jej w niewolę. Chce się stać sługą Matki Najświętszej, wejść w krąg Jej współdziałania z Bogiem, zaangażować się w to, co najważniejsze – w sprawę zbawienia ludzkości.

życie kościoła
23-25

Przełomowe zbliżenie?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Czy ktoś tego chce, czy nie chce – będące ostatnio na cenzurowanym Chiny są coraz ważniejszym państwem na ziemi. Czasem boleśnie doświadczamy, że jest to jednocześnie partner trudny. Podobną optykę ma Watykan.

Co święci mówią Europie?

Ks. Mariusz Frukacz

Benedykt z Nursji, Cyryl i Metody, Brygida Szwedzka, Katarzyna ze Sieny i Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein). Dlaczego właśnie ci święci zostali wybrani, by patronować Europie? Co takiego wnieśli swoim życiem i dziełami w dzieje naszego kontynentu?

Komentarz ewentualny

Tomasz Musiał

punkt widzenia
26-29

Na stolicy Polska się nie kończy

Rozmawia Artur Stelmasiak

Opozycja zablokowała wybory prezydenckie 10 maja tylko po to, by móc wymienić kandydata. Obawiam się, że Rafał Trzaskowski jako prezydent też mógłby torpedować inicjatywy gospodarcze rządu – mówi Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem.

Głos na rodzinę

Artur Stelmasiak

Podczas wyborów prezydenckich wybieramy także przyszłość polskich rodzin. – Prezydent Andrzej Duda jest gwarantem prorodzinnej polityki naszego państwa – mówi Anna Schmidt-Rodziewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania.

Sięgną po więcej

Paweł Sarafin

Żądania środowisk homoseksualnych rozpalają dyskusję publiczną podczas każdych wyborów. Jakie są taktyka i prawdziwe cele politycznej strategii LGBT?

widziane z prowincji
30

Rozwiązania samobójcze

Marian Salwik

niedziela z kulturą
32-41

U progu niepodległości

j.k.

Nic nowego

w.d.

Na własnej skórze

j.k.

Lekcja rysunku

w.d.

Drewniana perła Haczowa

Ks. Kazimierz Kaczor

Cały jest z drewna, ale nie zniszczyli go Tatarzy ani Szwedzi, nie unicestwiła Polska Ludowa. Swoją chwałę, choć w miniaturze, odebrał w Paryżu, zanim wybuchła wojna. Dziś rozsławia Polskę na liście UNESCO

moim zdaniem
44-45

Wirus „bolszewik” w mediach

Ks. Ireneusz Skubiś

Zasadniczą cechą wirusa „bolszewik” jest nienawiść do Boga, ale i do prawdy.

Wierność red. Karnacewicza

Grzegorz Polak

Staszek, człowiek głębokiej wiary, był wierny Kościołowi aż do bólu. Miał niezwykły szacunek dla sfery sacrum.

nasza rozmowa
46-47

22 kilometry do wolności

Rozmawia Piotr Gróbarczyk

O celach politycznym i gospodarczym budowy kanału, kondycji przemysłu stoczniowego i żegludze śródlądowej z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem rozmawia Piotr Grzybowski.

nasze sprawy
48-49

Chowają się po puszczy

Wojciech Dudkiewicz

Tak smutnego weekendu majowego w Białowieży dawno nie było. Może teraz, na początku lata, w turystyce nastąpi odbicie od dna...

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Wakacje z książką

Marta Żyszkowska-Zeller

Morza szum, ptaków śpiew i... książka (lub cały zestaw) wybrana według własnych upodobań. Idealny przepis na wakacje? Jeszcze kilka lat temu – na pewno. A jak to wygląda dziś?

Po co małżonkom wspólnota?

Karolina Mysłek

moim zdaniem
53

Małżeńskie wybory

Michał Piekara

listy
54

Chcą korespondować

Naturalny rytm

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

Sezon na szparagi

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Krem z zielonych szparagów i cukinii

J.M.

Makaron z krewetkami i szparagami

J.M.

Krewetki obrać, oczyścić, opłukać i osuszyć. Wstawić wodę w garnku. Szparagi umyć, odłamać twarde końce, obrać tylko przy najgrubszej części łodygi.

Ślub bez skutków prawnych

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Dwoje wdowców chce wziąć ślub w kościele, ale dzieci im zabraniają ze względu na sytuację finansową. Jak prawo kanoniczne reguluje takie kwestie?

Masaż stóp i łydek

Ewa Nowak

Życie jest przed tobą, nie w smartfonie!

Sierż. sztab. Kamil Sowiński, Komenda Miejska Policji w Częstochowie

To hasło nowej kampanii społeczno-profilaktycznej organizowanej przez policję. Co czwarty wypadek drogowy ma bowiem związek z używaniem telefonu.

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza

Ewa Nowak

Mimo że samo ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, może ono skutkować takimi chorobami, jak zapalenie mózgu czy borelioza

Domowe preparaty na kleszcze

E.N.

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów odstraszających kleszcze, ale można je też przygotować samemu

podróżnik
60-61

Leczy serca i dusze

Urszula Buglewicz

„Ludzie byliby o wiele lepsi, gdyby choć raz mogli przyjechać do Nałęczowa” – napisał Bolesław Prus.

historia
62-63

Jak Polacy Moskali upokorzyli

Grzegorz Gadacz

Żółkiewski nie czekał, aż jego wojska wypoczną. Jeszcze tego samego dnia wrócił pod Carowe Zajmiszcze i przyjął kapitulację obleganych Rosjan. Droga na Moskwę była otwarta.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Między „Lalką” a „Chłopami”

Witold Gadowski

Polska to jedyne dobro, które mamy od pokoleń, i choćby z szacunku dla tych, których straciliśmy, musimy być dla niej troskliwi.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Pani Ostrożańska spieszy z pomocą

Oprac. Monika Kanabrodzka

Kult i sława obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej upowszechniły się po przejściu wielkiej zarazy w l. 1708-1710. Fakt, że w parafii ostrożeńskiej tylko jeden dom we wsi Borzymy został dotknięty zarazą, uznano za szczególny znak opieki Matki Najświętszej.

Inny wymiar życia

Marek Sobisz

Węgrów słynie z dwóch pięknych kompleksów barokowych: bazyliki oraz dawnego klasztoru ojców franciszkanów reformatów, który nabiera nowego blasku.

Duch wyzwala z długów

Ks. Robert Grzybowski

Droga wyzwolenia duchowego wiedzie od głębokiego doświadczenia zniewolenia do wolności dzieci Bożych. „Jeśli więc mieszka w was Duch Tego, który wskrzesił Jezusa z martwych, to Ten, który wskrzesił Chrystusa z martwych, ożywi wasze śmiertelne ciała dzięki mieszkającemu w was Jego Duchowi”.

Niedziela małopolska

To, co nas łączy

Anna Bandura

W Niedzicy odbył się III Światowy Zjazd Górali, połączony z obchodami 100. rocznicy powrotu Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego do Polski.

Sytuacja jest trudna

Maria Fortuna-Sudor

Doświadczyliśmy życzliwości właściwie całej Polski. Już w niedzielę rozdzwoniły się telefony z pytaniami, w czym można pomóc – relacjonuje ks. Robert Anusiewicz, który od prawie 10 lat pracuje w parafii pw. św. Bartłomieja w Łapanowie.

Jedność pozwala przetrwać

Maria Fortuna-Sudor

Jubileusz to okazja do rozmaitych refleksji, do zatrzymania się, by przyjrzeć się życiu swoich przodków, by wspomnieć fundamenty, na których wzrasta nasza duchowa moc – powiedział bp Stanisław Salaterski w czasie świętowania 500-lecia kościoła parafialnego św. Wojciecha w Starym Wiśniczu.

Niedziela przemyska

W góry ze św. Janem Pawłem II

Ks. Piotr Rymarowicz

Na pierwszą wędrówkę w Beskid Niski ks. Karol Wojtyła udał się w roku 1952, zabierając ze sobą kilkuosobową grupę przyjaciół. Często powracał w te strony.

Twarzą w twarz

Ks. Tadeusz Biały

Bóg pisze scenariusz życia dla każdego człowieka. Pragnie jego szczęścia i nigdy się nie myli. Lubi dobre zakończenia i nie zostawia człowieka samego.

Najświętsze Imię Jezus

Bp Stanisław Jamrozek - Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, delegat KEP ds. Ruchów, Grup, Wspólnot i Stowarzyszeń Intronizacji Jezusa Chrystusa

Tajemnicę naszej chrześcijańskiej wiary najpełniej oddaje samo imię Zbawiciela – Jezus Chrystus. Jezus oznacza „Bóg zbawia”, a Chrystus – „Namaszczony”. Imię Jezusa niesie w sobie niezwykle ważne treści i przesłania, które Jego uczniowie winni odkrywać.

Niedziela wrocławska

Zobowiązani do świadectwa

Grzegorz Kryszczuk

11 nowych animatorów Ruchu Światło-Życie przyjęło krzyże i specjalne błogosławieństwo. Uroczystość odbyła się w parafii św. Bonifacego we Wrocławiu.

Chciał nawrócić cały świat

Agnieszka Bugała

Historia zgromadzeń zakonnych zawsze ma ten sam początek: pragnienie rodzi się w sercu kogoś, kto cały przylgnął do Boga i chce pozyskać dla Niego kolejne osoby, które zaniosą wieść o Chrystusie tym, którzy nigdy o Nim nie słyszeli. Taki był sługa Boży o. Franciszek Jordan, założyciel salwatorianów i salwatorianek.

Nasza duża rodzina

Marzena Cyfert

W każdej trudnej sytuacji, we wspólnocie zawsze spotkam ludzi, którzy będą chcieli mi pomóc. Zrobią wszystko, żeby mnie wesprzeć – mówi Joanna Szymańska, liderka Wspólnoty Rodzin im. św. Rity.

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

Wiadomości

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Kościół

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił...

Kościół

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił...

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła...

Kościół

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła...

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Wiara

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kapłańskie odejścia

Kościół

Kapłańskie odejścia

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Kościół

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...