Reklama

Niedziela Kielecka

Papieskie wątki w prastarej Wiślicy

T.D.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekazujący parafii wiślickiej relikwie bł. Jana Pawła II, dzielący się wspomnieniami na temat polskiego Papieża i planami dotyczącymi kanonizacji oraz przygotowaniami do ŚDM, trzydniowe modlitwy, procesje, turyści i pielgrzymi - tak w Wiślicy obchodzono tzw. Wielki Odpust Wiślicki od 6 do 8 września

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na odpustach w Wiślicy bywali przed wiekami św. Jadwiga Królowa, Władysław Łokietek czy Kazimierz Wielki. Kto wie, może w ramach stacyjnych miejscowości ŚDM zawita tutaj Ojciec Święty Franciszek...? Kard. Dziwisz nie wykluczył takiej możliwości. - Wiślica jest skromna - mówił zaskoczony proboszcz ks. prał. Wiesław Stępień. - Papież Franciszek też jest skromny.

Relikwie i wspomnienia

Wydarzeniem uroczystości odpustowych było wprowadzenie przez kard. Dziwisza relikwii (kropli krwi) bł. Jana Pawła II oraz słowa wygłoszone przez dawnego sekretarza papieskiego. Homilia kard. Dziwisza była w większości poświęcona wspominaniu Jana Pawła II, jego związków z Wiślicą i Krakowem i zobowiązaniom, które dla wiśliczan wynikają z otrzymania relikwii. Kardynał przypomniał także ogromną spuściznę chrześcijańską w Wiślicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Padły ważne słowa. - Rozmawiałem z Ojcem Świętym Franciszkiem na temat daty kanonizacji. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być pierwsza niedziela po Wielkanocy 2014 r. - niedziela Miłosierdzia Bożego - mówił kard. Dziwisz. - Poprzez przekazanie relikwii krwi Jan Paweł II będzie jeszcze bardziej obecny wśród was, w wiślickiej świątyni (...). W jej dzieje wpisał się jako Karol Wojtyła - jako biskup krakowski, a potem jako biskup Rzymu - mówił kard. Dziwisz. Metropolita krakowski zwrócił także uwagę na współczesne zagrożenia, szczególnie „życie bez Boga, które staje się życiem bez fundamentów, budowaniem na piasku”. Sporo uwagi poświęcił także planowanej wizycie papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. - W jakiej krainie chcemy go przyjąć, czy to będzie kraina Jezusa i Jego Najświętszej Matki? Pytam o to głównie młodzież. Niech te pytania mobilizują nas do odpowiedzi, do pracy - mówił kard. Dziwisz. A mieszkańcom Wiślicy życzył, aby „pozostali wierni tradycji ojców, zaś Uśmiechniętej Wiślickiej Pani zawierzali troski i nadzieje”.

Reklama

- Wiślica serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież podczas ŚDM w 2016 r. - mówił ks. prał. Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy. Wówczas kard. Dziwisz zapytał: - A papieża nie zapraszacie? Wtedy ks. Stępień poprawił swoje zaproszenie: - Wiślica serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież, na Waszą Eminencję i na Papieża Franciszka podczas Światowy Dni Młodzieży w 2016 r.

Wiślica jest wyjątkowa

Ks. Stępień przypominał także historyczną wyjątkowość Wiślicy i nawiązał do 1050. rocznicy Chrztu Polski, która przypadnie w 2016 r.: - W roku 2016 Polska będzie wspominać kolejną rocznicę chrztu św. Jakie miejsce byłoby lepsze dla świętowania tego jubileuszu niż Wiślica, gdzie według historyków już w 880 r. św. Metody albo jego uczniowie udzielali chrztu - mówił. Proboszcz wiślicki podkreślał, że Karol Wojtyła - jako biskup i kardynał - gościł w Wiślicy dwukrotnie. Szczególnym wydarzeniem z jego udziałem była w 1966 r. koronacja Matki Bożej Łokietkowej, zwanej Uśmiechniętą, która znajduje się w ołtarzu głównym świątyni, a dokonali jej Prymas Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. Przybyło wówczas ok. 40 tys. pielgrzymów. W 1974 r. kard. Wojtyła gościł w Wiślicy z okazji odnowienia kapituły wiślickiej. W 2004 r. jako Jan Paweł II uroczystym breve nadał wiślickiej kolegiacie tytuł bazyliki mniejszej, „nadając tej historycznej świątyni rys rzymski” - jak zauważył kard. Dziwisz. Dzieci z parafii przywoływały tamte wydarzenia w wierszykach, oficjalne przemówienia zostawiając dla gospodarzy gminy.

W uroczystej Eucharystii z udziałem kilkudziesięciu kapłanów - członków kapituły wiślickiej, kieleckiej, miechowskiej, uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, posłowie, władze samorządowe parafianie oraz pielgrzymi z Czarnocina i Chotla Czerwonego, którzy przyszli pieszo, zgodnie z tradycją dawnych kompanii pielgrzymkowych na odpust wiślicki. Wszyscy oddali cześć relikwiom bł. Jana Pawła II.

Reklama

Podczas trzydniowych uroczystości odpustowych, piątek 6 września był poświęcony nabożeństwu do Najświętszego Serca Jezusowego. Z kolei 8 września - w święto Matki Bożej Siewnej, słowo Boże głosił ks. Roman Grek - rektor Misyjnego Seminarium RM z Kijowa na Ukrainie. Podczas trzech dni odpustu wierni mogli się m.in. modlić Liturgią Godzin z Kapitułą Wiślicką, podczas Nieszporów o Narodzeniu NMP, Godzinek do Matki Bożej.

Od państwa Wiślan do dziś

Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Najdawniejsze ślady osadnictwa pochodzą z IX wieku. Wówczas osada była centralnym ośrodkiem państwa Wiślan. Tutaj Kazimierz Wielki ogłosił w 1347 r. statuty wiślickie. Od XVII wieku, w wyniku zniszczeń spowodowanych m.in. wojnami szwedzkimi, nastąpił powolny schyłek miasta. Po upadku powstania styczniowego Wiślica utraciła prawa miejskie.

Bazylika wiślicka pw. Narodzenia NMP to zarazem diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej, zwanej Uśmiechniętą. Gotycki, kamienny kościół budowano w latach 1350-1360 i 1370-1380 z fundacji Kazimierza Wielkiego. Wybudowano go na pozostałościach dwu kolejnych kościołów romańskich: kościoła św. Mikołaja (XI/XII wiek) i kościoła z XIII wieku. Po uszkodzeniach w 1915 r. wywołanych działaniami wojennymi, kościół został częściowo zrekonstruowany w latach 1919-26. Od 2004 r. posiada tytuł bazyliki mniejszej.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-25 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na drodze tajemnic

Drogę Krwi Chrystusa można odprawiać także indywidualnie

Beata Pieczykura/Niedziela

Drogę Krwi Chrystusa można odprawiać także indywidualnie

Siedem tajemnic. Droga, na której można odnaleźć Miłość i zgubiony sens życia. Gdzie jej szukać?

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous