Reklama

Niedziela Lubelska

Prymas Polski pokłonił się Chełmskiej Pani

Tadeusz Boniecki

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej w dniach 7-8 września odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przebiegały pod hasłem: „Z Maryją w świetle wiary”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Całodobowe czuwanie odpustowe na Górze Chełmskiej tradycyjnie już rozpoczęło powitanie pielgrzymów przez proboszcza parafii mariackiej ks. prał. Tadeusza Kądziołkę oraz wieczorna Msza św. odprawiona przez bp. Artura Mizińskiego. W homilii Ksiądz Biskup mówił o współczesnej polskiej rodzinie i jej problemach. Wskazał na rodzinę jako podstawowe środowisko, w którym się poczyna i rodzi życie. Mówił o zadaniach, jakie Bóg postawił przed rodziną i rodzicami. Analizując sytuację polskiej rodziny, bp Miziński przypomniał, że na przestrzeni dziejów zawsze była ona ostoją katolicyzmu i polskości. - Niestety, w nowym społeczeństwie lansuje się wartości ekonomiczne i bardziej wychwalane są osoby, którym powiodło się w sferze zawodowej, a nie takie, które są wzorami ojców i matek - mówił z troską Ksiądz Biskup.

W sobotni wieczór na specjalnym czuwaniu na Górze Chełmskiej zgromadziła się licznie także młodzież. Dla niej był Apel Jasnogórski, Droga Krzyżowa z lampionami po Kalwarii Chełmskiej, którą poprowadził ks. Tomasz Kościk oraz koncert Marka Andrzejewskiego z Lubelskiej Federacji Bardów. Młodzieżowe spotkanie u Matki zakończyła maryjna pasterka odprawiona przez ks. Piotra Drozda, byłego wikariusza parafii mariackiej. Jednak modlitwa w bazylice trwała całą noc, a wierni odmawiali Różaniec Fatimski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W niedzielę, tradycyjnie już od samego rana do sanktuarium maryjnego ze wszystkich parafii ziemi chełmskiej podążały piesze pielgrzymki. Zgodnie z wieloletnią tradycją, pątnicy z wielką pobożnością i modlitwą obchodzili na kolanach ołtarz z obrazem Matki Bożej Chełmskiej. Przed południem na Mszę św. odprawioną przez bp. Mieczysława Cisło zostały zaproszone rodziny, które na Górę Chełmską przybyły z małymi dziećmi, aby uzyskać dla nich indywidualne błogosławieństwo.

Najważniejszym gościem i pielgrzymem tegorocznego odpustu był prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Wraz z Księdzem Prymasem do Chełma przybył abp Stanisław Budzik. Ksiądz Prymas przewodniczył Sumie odpustowej i wygłosił kazanie. W koncelebrze uczestniczyli również abp Stanisław Budzik oraz bp Mieczysław Cisło, kanonicy Kapituły Chełmskiej oraz zaproszeni księża. Słowo do pielgrzymów skierował Metropolita Lubelski. - Dobrze jest być w objęciach Matki Bożej. Dobrze jest wpatrywać się w słońce Bożej łaski i w jej strumieniach rozwijać swoje życie - mówił abp Stanisław Budzik.

W homilii Ksiądz Prymas mówił o trudzie pracy rolników i dziękczynieniu za zebrane z pól zboże. Podkreślał, że podczas chełmskich uroczystości wierni w sposób szczególny dziękują Bogu nie tylko za Maryję, ale i za dary ziemi, prosząc, by służyły całej ludzkości. Wspomniał, że praca rolników jest służbą w dążeniu do gospodarowania ziemią dla dobra ludzkości i każdego człowieka. Jednak to, co w pracy najważniejsze, odbywa się na poziomie ducha. - Praca doskonali człowieka, rozwija jego wiedzę i buduje ludzką godność - podkreślał abp Kowalczyk. Ksiądz Prymas zwrócił się do wiernych z apelem, by zawierzyli Matce Bożej Chełmskiej nie tylko siebie i własne rodziny, ale i całą ojczyznę.

Uroczystą Mszę św. z poświęceniem wieńców dożynkowych zakończyła procesja eucharystyczna po placu przykościelnym. Po południu w bazylice odbyła się jeszcze jedna Msza św., na którą zostały zaproszone dzieci szkolne.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-25 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: rozpoczął się odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Łukasz Kmita

Msza święta i procesja „Współcierpienia” z bazyliki do „Domku” Matki Bożej rozpoczęły 10 sierpnia tradycyjny tygodniowy odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Więcej ...

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna gazeta katolicka w tym kraju

2025-04-02 14:25

Adobe Stock

Malejąca liczba czytelników oraz rosnące koszty drukarskie i wydawnicze sprawiły, iż po 102 latach przestał wychodzić "Katorikku shimbun" - jedyne pismo katolickie w Japonii. Ostatni jego numer ukazał się z datą 30 marca. Redakcja gazety, żegnając się ze swymi dotychczasowymi odbiorcami, zapowiedziała, że ruszy strona internetowa, która będzie zamieszczać bieżące wiadomości z życia Kościoła w kraju i na świecie.

Więcej ...

Jest kotwicą i żaglem

2025-04-03 23:42

Maria Fortuna- Sudor

- Spuścizna jego jest ogromna. To setki publikacji, encykliki, adhortacje, listy apostolskie, homilie – wylicza ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!