Świadectwo organizatorów
Ks. Marian Bolesta, nadzorujący akcję: - Logistycznie przygotowanie takiego przedsięwzięcia jest nie lada zadaniem. Kiedy zakończyliśmy w ubiegłym roku spotkanie w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęliśmy jednocześnie starania o obecne spotkanie w Nisku. Trzeba było wybrać współpracowników tu na miejscu i wraz z nimi przygotować noclegi, posiłki, miejsca spotkań czy wolontariuszy. Koniecznie trzeba było zdobyć przychylność władzy kościelnej i samorządowej. Wejść we współpracę z parafiami, szkołami, domami kultury i innymi instytucjami. Dni Młodych w zamyśle są wspólną inicjatywą Kościoła i władz samorządowych.
Ks. Jarosław Raczak, koordynujący pracę wolontariuszy przy kościele św. Jana Chrzciciela w Nisku: - Do spotkania na parafii przygotowywaliśmy się przede wszystkim duchowo. W świątyni jest obecna Ikona Dni Młodych. Modliliśmy się zarówno za młodzież, która do nas przyjedzie jak również za parafian, którzy ich podejmą. Z przygotowań technicznych zorganizowaliśmy grupę porządkową i muzyczną, łącznie prawie 100 osób. Prosiliśmy również parafian o noclegi i udało się znaleźć dla ok. 800 osób. Dla potrzeb spotkania w grupach jest udostępniona szkoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Świadectwo uczestnika
Reklama
Ola Warchałowska z Opatowa uczennica pierwszej klasy liceum w Ostrowcu świętokrzyskim: - już po raz drugi uczestniczę w spotkaniu Młodych. Byłam w ubiegłym roku i spodobała mi się atmosfera panująca na takim zlocie. Wszyscy są dla siebie życzliwi. Fajnie potrafią się modlić i bawić. Przyjechałam w tym roku, aby jeszcze bardziej pogłębić swoją wiarę i poszerzyć wiedzę religijną, ale również poznać wartościowych ludzi, myślących podobnie jak ja.
Czas formacji
Nasze diecezjalne spotkanie jest niejako nawiązaniem do Światowych Dni Młodzieży. Całość ma charakter formacyjno-modlitewny. Tematyka oscyluje wokół duszpasterskiej pracy roku. Jest to czas refleksji i skupienia, ale również tańca i zabawy oraz możliwość spotkania z rówieśnikami poważnie myślącymi o sprawach wiary.
W program Dni Młodych wpisane zostały również spotkania w grupach. W tym roku w nawiązaniu do tematu przewodniego: „Bądźmy misjonarzami radości” podejmowany był temat szczęścia człowieka. Prowadzącymi spotkania byli animatorzy Ruchu Światło-Życie, instruktorzy KSM czy harcerstwa oraz inni wolontariusze z grup młodzieżowych. Wielu młodych przybywa, aby na takim spotkaniu „zarazić się” pozytywną energią, by móc cały rok w swojej parafii na spotkaniach formacyjnych odkrywać radość bycia w szkole Jezusa.
Ciekawy człowiek
O tym jak muzyka techno może zmienić życie człowieka mówił młodym ludziom człowiek, który przeszedł przez piekło satanizmu - Lech Dokowicz
Wolontariat
Świeccy i duchowni. Gospodarze na noclegach i dyrekcje szkół oraz innych instytucji. Muzyczni, porządkowi i animatorzy grup. Prowadzący zapisy, utrzymujący porządek i bezpieczeństwo. Przygotowujący i rozdający posiłki. Służba zdrowia i policja oraz straż pożarna. Ogromnie wielu pełnych troski o zaplecze spotkania. Rzesza ludzi śpieszy, aby pomagać. Takie zloty wywołują lawinę dobra i życzliwości.