Reklama

Niedziela Podlaska

Jedyne ważne słowo

Bożena Sztajner/Niedziela

„Zdrowe zasady, któreś posłyszał ode mnie, miej za wzorzec w wierze i miłości w Chrystusie Jezusie!”
(2 Tm 1, 13)

Używając poetyckiej przenośni, można powiedzieć, że „świat przepełniony jest słowem”. Złośliwi dopowiedzą natychmiast, że jest po prostu „przegadany”. Faktycznie, potok słów zalewa codzienność, brakuje natomiast ciszy i dojrzałej refleksji… Na tym tle próbujemy odnaleźć niezmienny sens Słowa, które nie przestaje przemawiać do człowieka, wskazując drogę, pomagając odkryć sens życia.

Habakuk, podobnie jak wielu z nas - zniechęconych i załamanych, dotkniętych krzywdą i bólem - skarży się przed Bogiem. Wraz z prorokiem mamy przyjąć Bożą pociechę, wyrażoną w zapewnieniu, iż „sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Sprawiedliwym jest każdy człowiek żyjący objawioną Prawdą, kierujący się Dekalogiem. Biblia ukazuje zaś jedynego Sprawiedliwego, wiernego do końca obietnicom Ojca: to Chrystus - nasz Odkupiciel. Jezus, tłumacząc Apostołom istotę wiary, wskazuje na swoją postawę, która oznacza wypełnianie Bożej woli w pokorze i zaufaniu. Wcielony Syn Boży może czynić cuda i z mocą rozgłaszać Dobrą Nowinę, ponieważ wie dobrze, że wszystko opiera się na niezawodnej Miłości. Nie szuka podziękowań i pochwał, czując się sługą, spełniającym jedynie swą powinność. Takimi jak On mają się stać Apostołowie, gdyż będą rozdzielać dary i łaski, które nie są ich własnością. Św. Paweł w słowach skierowanych do Tymoteusza podaje wprawdzie ogólne wskazania obowiązujące dobrego duszpasterza, ale ucieka od ogólników. Zachęca go do jednoznacznej postawy, a zarazem przypomina, że otrzymał „charyzmat Boży”, czyli „dar darmo dany”, z natury swej skierowany na innych - powinien go rozdawać, jako szafarz niebiańskich łask. Musi pamiętać, że zadanie głosiciela Ewangelii związane jest nierozdzielnie z trudnościami i przeciwnościami. Ponadto - przy pomocy Ducha Świętego - ma strzec „dobrego depozytu”, czyli skarbu wiary, by w ten sposób dać wzór postępowania wobec ludzi, do których został posłany.

Od skargi Habakuka do mocnej nauki św. Pawła przechodzimy przez osobiste spotkanie ze Słowem wcielonym. Dokładniej - przyjmujemy Słowo i pozwalamy, by Ono trwało w nas, przenikało nasze myślenie i wspierało decyzje. Cóż to oznacza w praktyce? Wiara w Boga zawsze oznacza zaufanie - niezależnie od tego, co nas w życiu spotyka i jakie trudności musimy pokonać. Zaufanie Komuś, kto nam zaufał, przekłada się na przyjęcie „zdrowych zasad”, bez których świat nie może odnaleźć sensu istnienia ani przetrwać…

2013-10-02 09:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polacy o dopuszczalności aborcji w różnych sytuacjach

blvdone/pl.fotolia.com

Większość Polaków, 84 proc. jest zdania, że aborcja powinna być dopuszczalna w sytuacji, gdy ciąża zagraża życiu matki, jej zdrowiu (76 proc.) oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu (74 proc). Najmniej akceptowanymi okolicznościami aborcji jest zła sytuacja materialna matki – 81 proc. osób uważa, że przerwanie ciąży nie powinno być wówczas dopuszczalne.

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Czesław Michniewicz: nie myślę o rezygnacji

2022-12-08 08:42

Adobe Stock

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Czesławem Michniewiczem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...