Reklama

Niedziela Legnicka

Różańcowy szturm do nieba

Niedziela legnicka 40/2013, str. 1

Ks. Waldemar Wesołowski

Październik jest miesiącem, w którym częściej bierzemy do ręki różaniec. W tym czasie we wszystkich kościołach gromadzą się wierni na wspólną modlitwę różańcową. W wielu miejscach Polski ludzie zbierają się przy kapliczkach lub domach, aby wspólnie rozważać tajemnice życia Jezusa i Jego Matki. Różaniec jest modlitwą medytacyjną, która wymaga skupienia. To znaczy, że wypowiadając słowa tej modlitwy, staramy się równocześnie rozważać tajemnice, wnikać w ich sens i odczytywać je w perspektywie naszego życia. Różaniec składa się z tajemnicy: radosnej, światła, chwalebnej i bolesnej. Może właśnie dlatego stał się on tak bardzo popularną i lubianą modlitwą zarówno ludzi prostych, jak i świętych.

Za twórcę Różańca uważa się św. Dominika. W Polsce rozpowszechniał go jego uczeń św. Jacek Odrowąż. Legenda głosi, że św. Dominikowi objawiła się Matka Boża i poleciła, by nie tylko głosił kazania, lecz połączył je z odmawianiem tzw. Psałterza Maryi, czyli 150 razy „Zdrowaś Maryjo” i 15 razy „Ojcze nasz”. Od tej pory św. Dominik przeplatał swoje nauki modlitwą różańcową, w której rozważał wraz ze słuchaczami treści zawarte w naukach. Ostateczny kształt modlitwy różańcowej ustalił w XV wieku dominikanin Alamus la Roche - liczbę 150 razy „Zdrowaś Maryjo” na wzór 150 psalmów, przeplatanych modlitwą „Ojcze nasz”. Aby rozpowszechnić modlitwę założył on pierwsze Bractwo Różańcowe. Dzięki zakonowi dominikańskiemu modlitwa różańcowa już w XV wieku stała się znana w całym Kościele.

Różaniec był ulubioną modlitwą bł. Jana Pawła II. Zawdzięczamy mu włączenie do Różańca tajemnic światła. Wiele razy przy różnych okazjach widywaliśmy Papieża z różańcem w ręku. Kiedy ogłaszał Rok Różańca, powiedział: „Pragnę, aby modlitwą różańcową została raz jeszcze objęta wielka sprawa pokoju. Znajdujemy się w obliczu sytuacji międzynarodowej pełnej napięć, chwilami grożącej wybuchem. W niektórych miejscach świata, gdzie konflikt jest szczególnie ostry, jasno widzimy, jak mało skuteczne są próby rozwiązań politycznych, choć zawsze są one konieczne - jeśli zaciekłość nie pozwala ludziom popatrzeć na innych sercem, by z nadzieją podjąć dialog”. Słowa wypowiedziane wiele lat temu pozostały aktualne.

Reklama

„Różaniec okazuje się modlitwą szczególnie wskazaną. Buduje on pokój, m.in. przez to, że odwołując się do łaski Boga, jednocześnie składa w tym, kto go odmawia, ów zalążek dobra, z którego mogą wyrosnąć owoce sprawiedliwości i solidarności w życiu osobistym i wspólnotowym. Myślę o narodach, a także o rodzinach. Jak wielki pokój zapanowałby z pewnością w życiu rodzinnym, gdyby powrócił zwyczaj odmawiania Różańca w rodzinach!” - podkreślał bł. Jan Paweł II. Na apel Ojca Świętego odpowiadają zwłaszcza członkowie Żywego Różańca. Niemal w każdej parafii, w każdym kościele są grupy dorosłych i dzieci, które zanoszą do Boga, za wstawiennictwem Maryi modlitwy w różnych potrzebach. Dzięki Paulinie Jaricot Żywy Różaniec już od lat wspiera w szczególny sposób misyjną działalność Kościoła zarówno przez modlitwę, jak i ofiary materialne.

Pierwsza sobota października w diecezji legnickiej jest czasem Pielgrzymki Żywego Różańca do krzeszowskiego sanktuarium, na którą co roku przybywa kilka tysięcy miłośników modlitwy różańcowej. W dniach 7-13 października, kolejny raz w Krzeszowie będzie trwało Jerycho Różańcowe. Przez siedem dni i nocy zanoszona będzie modlitwa za Kościół, Ojca Świętego i ojczyznę.

2013-10-02 09:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Różaniec w obronie życia w najbliższą sobotę w Częstochowie

Facebook

W sobotę 5 maja (pierwsza sobota miesiąca) w godz. od 12.00 do 14.00 obok Dworca PKS przy skrzyżowaniu al. Wolności i ul. Sobieskiego, będzie trwała modlitwa różańcowa o uznanie świętości i wartości życia w ramach tzw. Nowenny Częstochowskiej.

Więcej ...

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

PAP/EPA/Georgi Licovski

Więcej ...

Papież apeluje o wolontariuszy angażujących się dla dobra wspólnego

2022-12-01 18:16

PAP/ETTORE FERRARI

Świat potrzebuje wolontariuszy i organizacji, angażujących się na rzecz dobra wspólnego – powiedział papież Franciszek w krótkim wideo komentującym papieską intencję modlitewną na grudzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...