Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z „Niedzielą” i dla „Niedzieli”

Niedziela sosnowiecka 40/2013, str. 1-2

Sztajner Bożena

W sobotę, 21 września odbyła się XVII Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim”.

Święto „Niedzieli” rozpoczęła uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył biskup Antoni Długosz w koncelebrze redaktora naczelnego tygodnika, ks. inf. Ireneusza Skubisia i księży redaktorów edycji diecezjalnych. Zebranych powitał Ksiądz Redaktor Naczelny pisma. - Przychodzimy na Jasną Górę z radością i pobożnością. Przychodzimy, by zdać raport z naszej działalności Matce Bożej, która jest naszą główną Redaktorką, jest Dowódcą „Niedzieli”. Do Niej przynosimy nasze troski i nadzieje - powiedział m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Druga część pielgrzymki miała miejsce w siedzibie Redakcji „Niedzieli”, nieopodal Jasnej Góry, gdzie m.in. wręczono medale „Mater Verbi” („Matka Słowa”) 2013 dla osób zaangażowanych w dzieło apostolatu Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. To nagroda przyznawana rokrocznie przez redaktora naczelnego tygodnika, ks. inf. Ireneusza Skubisia, który w ten sposób pragnie wyrazić swoją wdzięczność kapłanom pracującym w edycjach diecezjalnych „Niedzieli” w Polsce i na świecie, którzy propagują „Niedzielę” i zachęcają do jej lektury oraz ludziom świeckim za ich gorliwą pracę w różnych środowiskach na rzecz „Niedzieli”.

Podczas tegorocznej pielgrzymki medale „Mater Verbi” oraz dyplomy otrzymali kapłani oraz osoby świeckie z diecezji sosnowieckiej. Wśród laureatów już po raz drugi do nagrody został nominowany proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy. Mimo że nie mógł być obecny podczas spotkania, to jednak redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusz Skubiś w słowach pełnych wdzięczności i podziwu dziękował za jego służbę na rzecz naszego tygodnika. Z pewnością w niedługim czasie Ksiądz Redaktor Naczelny przybędzie osobiście do Targoszyc, aby w obecności parafian wręczyć Księdzu Proboszczowi zaszczytne wyróżnienie. Tegoroczny laureat, ks. kan. Janusz Rakoczy ze skromnością mówi, że wieść o swojej nominacji do medalu „Mater Verbi” przyjął ze zdziwieniem, ale i prawdziwym zadowoleniem. - Czuję się naprawdę wyróżniony, i to po raz drugi..., ale muszę dodać, że nie jest to tylko moją zasługą i nie jest to tylko moja nagroda, ale przede wszystkim moich parafian, którzy najbardziej lubią „Niedzielę”, bo najchętniej ją kupują i najwięcej jej rozprowadzamy. W każdą niedzielę w parafii rozchodzi się 80 egzemplarzy, a gdy coś o nas napiszą, to nawet dwa razy tyle. Nie ma przy tym żadnych zwrotów. „Niedziela” to naprawdę „drugi wikary” w parafii, który daje komentarze do najistotniejszych wydarzeń i problemów życia społecznego, politycznego, gospodarczego i przede wszystkim duchowego. Z niecierpliwością oczekuję aż dostarczony mi zostanie kolejny numer. I z radością biorę do ręki każdą „Niedzielę” - podkreśla nominowany do medalu „Mater Verbi” 2013 proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy. W sumie w targoszowickiej wspólnocie sprzedawanych jest kilka katolickich tytułów. Niemal wszystkie rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. inf. Ireneusz Skubiś przyznaniem medalu „Mater Verbi” dziękuje ks. kan. Januszowi Rakoczemu za wspaniałą postawę i wieloletnią, piękną współpracę, otwartość, przychylność i zrozumienie dla dziennikarskich starań oraz za zaangażowanie w promowaniu prasy katolickiej i nieustanne utrwalanie czytelnictwa w swojej wspólnocie parafialnej.

Reklama

Do grona tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” należy także ks. kan. Leonard Sobczyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach - za swoją „pro-niedzielność”, czyli promocję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Również osobiście odebrał dyplom i medal „Mater Verbi” 2013 z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Nagroda przyznana została za propagowanie wśród katechetów, wychowawców, nauczycieli i uczniów wartości słowa i odpowiedzialności za nie.

Reklama

Z kolei w imieniu Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej dyplom i medal „Mater Verbi” 2013 - za służbę innym oraz upowszechnianie chrześcijańskich wartości na terenie diecezji sosnowieckiej - odebrał Jan Majzner, prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej.

Rycerze Kolumba to młody zakon działający w naszej diecezji, jednak jego członkowie już zaznaczyli swoje przywiązanie do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Nagrodę „Mater Verbi” 2013 otrzymali także za pomoc potrzebującym oraz krzewienie i propagowanie kultury chrześcijańskiej w diecezji sosnowieckiej. W imieniu Rycerzy Kolumba dyplom i medal „Mater Verbi” odebrał z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia, Sławomir Korczyński - wielki mistrz Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba, który często obecny jest na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej” z racji udziału w różnych inicjatywach i przedsięwzięciach, opisywanych przez naszych dziennikarzy.

Do grona laureatów medalu „Mater Verbi” 2013, którzy już co prawda nie mieszkają w naszej diecezji, ale nie tylko pracą, ale i sercem związani są z Zagłębiem, należą także państwo Bożena i Jan Kubikowie. Pan Jan, prezes Kasy SKOK „Jowisz” wraz z małżonką także otrzymali wyróżnienie Redaktora Naczelnego „Niedzieli”, bo to nasi stali, wierni Czytelnicy. Swoją obecnością pielgrzymkową wspólnotę „Niedzieli” ubogacił także Czesław Ryszka, czeladzianin, autor wielu publikacji książkowych i artykułów „Niedzieli”. Na Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej podczas pielgrzymki „Niedzieli” obecna była liczna grupa wiernych z parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Trzebiesławicach ze swoim proboszczem, ks. Marianem Czerniejewskim.

2013-10-02 09:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Serca oddane „Niedzieli”

Archiwum sióstr sercanek

Choć żyją charyzmatem szerzenia kultu Serca Maryi przez wychowanie i nauczanie młodego pokolenia, to zapisały się również na kartach historii Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Siostry sercanki bezhabitowe, bo o nich mowa, świętują w tym roku 170. rocznicę urodzin m. Pauli Maleckiej, współzałożycielki zgromadzenia, którego pełna nazwa brzmi Zgromadzenie Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Zbyt krótkie życie. Śp. ks. Marcin Modrzejewski

2022-12-01 10:04

Grzegorz Jacek Pelica

Więcej ...

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23
Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...