Reklama

Niedziela Świdnicka

Wileński jubileusz Kardynała

Ks. Cezary Chwilczyński

Z inicjatywy dyrektora Katolickiego Radia Rodzina Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej ks. dr. Cezarego Chwilczyńskiego ponad 170-osobowa grupa wiernych z całego Dolnego Śląska uczestniczyła w samolotowej pielgrzymce do Wilna przygotowanej dla uczczenia 90. rocznicy urodzin pochodzącego właśnie z ziemi wileńskiej kard. Henryka Gulbinowicza. W pielgrzymce wzięli udział m.in. księża prałaci: Romuald Brudnowski z Kudowy-Czermnej, Edward Dzik z Pieszyc oraz Ryszard Szkoła z Wałbrzycha wraz ze swoimi parafianami. Ale jedną z czołowych postaci tej pielgrzymki był wychowanek Księdza Kardynała, ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. Ksiądz Biskup podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej pod przewodnictwem Księdza Kardynała, z licznym udziałem przedstawicieli władz rządowych, parlamentarnych Litwy i samorządowych Wilna, wygłosił okolicznościową homilię.

- Dla Księdza Kardynała człowiek był i zawsze będzie najważniejszy. On nigdy nie walczył z człowiekiem, ale zawsze o człowieka - podkreślił bp Dec. W jego homilii nie zabrakło także akcentów związanych z diecezją świdnicką. Jan Paweł II na prośbę kard. Gulbinowicza 25 marca 2004 r. utworzył z części archidiecezji wrocławskiej i legnickiej diecezję świdnicką.

- Ksiądz Kardynał podsunął Ojcu Świętemu pierwszego biskupa świdnickiego. I papież się zgodził. I ten biskup dzisiaj do was mówi - akcentował świdnicki ordynariusz. - Tutaj, przed Matką Bożą Ostrobramską, chciałem podziękować serdecznie Księdzu Kardynałowi za to wskazanie mojej osoby i za tyle życzliwości, której doznaję od tamtego pamiętnego ingresu w 1976 r. - podkreślił bp Ignacy Dec.

2013-10-02 09:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: kard. Henryk Gulbinowicz w szpitalu

Agnieszka Bugała

Emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz trafił do szpitala. Jak poinformował KAI rzecznik archidiecezji wrocławskiej, doszło do nagłego pogorszenia zdrowia 96-letniego hierarchy.

Więcej ...

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...