Reklama

Kultura

Pamiątki po św. Janie Pawle II i św. Janie XXIII w Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej

www.muzeakosc.czest.pl

W Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. Biskupa Teodora Kubiny w Częstochowie można zobaczyć m. in. cenne pamiątki po św. Janie Pawle II i św. Janie XXIII.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cenną pamiątka z 50-lecia kapłaństwa św. Jana Pawła II jest biała stuła podarowana archidiecezji częstochowskiej przez Papieża w 1997 r. w czasie VI Pielgrzymki do Polski. Na jednej stronie stuły jest wyhaftowany herb papieski i złoty krzyż. Na odwrocie napis: „1946-1996 Jubilaeum Sacerdotale”.

Niezwykłą pamiątką, którą posiada Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej, jest złocona na srebrze tacka i ampułki podarowane katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przez św. Jana XXIII. Papież podarował je drugiemu ordynariuszowi diecezji częstochowskiej bp. Zdzisławowi Golińskiemu w Rzymie podczas audiencji 10 kwietnia 1960 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina okazał się prawdziwym mecenasem sztuki, gromadził i kolekcjonował wiele dzieł z myślą, że kiedyś powstanie muzeum, w którym będą wyeksponowane. Gromadził je w pomieszczeniach kurii i w domu biskupim. Po śmierci bp. Kubiny w 1951 r. nagromadzone przez niego przedmioty były przenoszone w różne miejsca, część została w pomieszczeniach kurii, część przy kościele św. Barbary, w dawnych salach klasztoru popaulińskiego, w jednej z wież katedry. Biskup Stefan Bareła powrócił do idei powstania muzeum, które miało się znajdować w części projektowanego budynku, obok katedry, przy ul. Ogrodowej. Jednak pobudowanie kompleksu budynków seminaryjnych za czasów arcybiskupa Stanisława Nowaka przy ul. Barbary 41, stworzyło możliwość wygospodarowania podziemi na sale ekspozycyjne dla przyszłego muzeum.

Inicjatorem pomysłu był biskup pomocniczy Antoni Długosz, a realizatorem planu i przygotowaniem sal zajął się ówczesny ekonom seminaryjny ks. Stanisław Iłczyk. W 1997 roku sale już były gotowe i urządzone tak, aby można było przygotować ekspozycję muzealną. Na początku były to przedmioty ze zbiorów biskupa Kubiny, które zostały przywiezione do tymczasowych sal pod refektarzem seminaryjnym w latach 1992/93 z różnych miejsc i poddane konserwacji zachowawczej przez ks. Bogdana Blajera, późniejszego dyrektora muzeum. Po przygotowaniu nowych sal muzealnych zostały przeniesione i stały się częścią stałej ekspozycji.

Muzeum zostało otwarte 20 kwietnia 1998 r. na zebraniu księży dziekanów. Poświęcenia i otwarcia dokonał abp Stanisław Nowak, który w kronice muzeum napisał: „Niech w miejscu pod Jasną Górą ludzie patrzący na piękno sztuki sakralnej, wznoszą swoje serca ku umiłowaniu rzeczy niewidzialnych”. Muzeum oprócz stałej ekspozycji, organizuje wystawy czasowe ze zbiorów muzealnych bądź archiwalnych czy wypożyczonych. Więcej informacji na http:// www.muzeakosc.czest.pl/index.php

Podziel się:

Oceń:

2014-08-08 12:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

To już 55 lat – Muzeum Rolnictwa świętuje

Niedziela podlaska 44/2017, str. 1

Wśród uhonorowanych osób znaleźli się dyrektor placówki Dorota Łapiak,
zastępca dyrektora Anna Łapiak i kilkunastu pracowników muzeum

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Wśród uhonorowanych osób znaleźli się dyrektor placówki Dorota Łapiak, zastępca dyrektora Anna Łapiak i kilkunastu pracowników muzeum

12 października uroczysta gala i otwarcie nowoczesnej wystawy zainicjowały obchody jubileuszu 55-lecia działalności Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Więcej ...

W czwartek i piątek mocniej zawieje. Mogą być przerwy w dostawie prądu

2024-09-25 18:33
Silny wiatr

Adobe Stock

Silny wiatr

Odbiorcy na terenie trzech województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego otrzymali ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przed silnym wiatrem i możliwymi przerwami w dostawie prądu. Alert obowiązuje w czwartek 26 września oraz w nocy z czwartku na piątek, 27 września.

Więcej ...

Wdzięczni za pasterza

2024-09-25 17:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W bliskości setnej rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez Sługę Bożego Biskupa Piotra Gołębiowskiego w bazylice katedralnej w Sandomierzu sprawowana była dziękczynna Eucharystia za posługę tego pasterza z prośbą o łaskę beatyfikacji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Rocznica aresztowania Prymasa Wyszyńskiego

Kościół

Rocznica aresztowania Prymasa Wyszyńskiego

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Czy zastanawiam się nad moim powołaniem i miejscem Boga w...

Wiara

Czy zastanawiam się nad moim powołaniem i miejscem Boga w...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...