Reklama

Niedziela Rzeszowska

Konferencja z okazji 700-lecia parafii w Zgłobniu

Bartosz Walicki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2013 przeżywany jest przez społeczność podrzeszowskiego Zgłobnia jako jubileusz 700-lecia parafii. Centralne obchody rocznicowe odbyły się 29 czerwca i połączone zostały z uroczystościami odpustowymi. Podczas Mszy św. dziękczynnej do świątyni wprowadzono relikwie bł. ks. Władysława Findysza. Dzień później odbyła się promocja monografii dziejów parafii. W ramy rocznicowego świętowania wpisała się również konferencja naukowa „Parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu w perspektywie historyczno-kulturowo-teologicznej”.

Spotkanie naukowe odbyło się 12 października. Organizatorami konferencji były: Instytut Leksykografii oraz Ośrodek Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu oraz Urząd Miejski w Boguchwale. Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjęli: ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba i starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Konferencję poprzedziła Msza św., sprawowana w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. prof. dr. hab. Anzelma Weissa. Słowa powitania do miejscowych wiernych i przybyłych gości skierował proboszcz ks. Marian Cebula. Osnute wokół dziejów wspólnoty parafialnej w Zgłobniu kazanie wygłosił ks. dr Sławomir Zych z KUL. Miejscem obrad była Szkoła Podstawowa w Zgłobniu. Słuchaczami wykładów było ponad 100 osób. Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli władz samorządowych, regionalistów, nauczycieli, młodzieży. Kapłanów dekanatu boguchwalskiego reprezentował dziekan ks. Jan Koc z Niechobrza. Obecny był też rodak ks. Mieczysław Czudec.

Konferencję otworzył ks. dr Sławomir Zych. Odczytał on słowo skierowane przez bp. Jana Wątrobę. Zaprezentowane też zostało pismo starosty Józefa Jodłowskiego. Referaty i komunikaty wygłosili przedstawiciele kilku ośrodków naukowych i kulturalno-edukacyjnych. Konferencję prowadził ks. dr Henryk Borcz z Przemyśla. Jako pierwszy wystąpił ks. prof. dr hab. Anzelm Weiss z KUL, który przybliżył znaczenie parafii w kulturze chrześcijańskiej Europy. Później ks. dr hab. Waldemar Witold Żurek SDB z KUL ukazał postać proboszcza zgłobieńskiego bp. Andrzeja Pruskiego (1682-1759). Trzecim prelegentem był ks. dr Zbigniew Krzyszowski z KUL, który nakreślił funkcję duszpasterską parafii w świetle teologii posoborowej. Pierwszy blok konferencyjny zamknął doktorant tejże uczelni, ks. mgr lic. Marcin Nabożny, omawiając patrocinium parafii w Zgłobniu w kontekście wezwań kościołów parafialnych diecezji rzeszowskiej.

Ks. dr hab. Waldemar Pałęcki z KUL wystąpił z referatem poświęconym wstawiennictwu św. Andrzeja Apostoła według formularzy mszalnych Kościoła zachodniego. Drugim prelegentem był dr Bartosz Walicki z Sokołowa Małopolskiego, który wspólnie z ks. dr. Sławomirem Zychem opracował zarys dziejów parafii w Zgłobniu. Kolejno Krzysztof Haptaś z Muzeum Regionalnego w Mielcu przedstawił artykuły dotyczące wsi i parafii Zgłobień na łamach tygodnika „Głos Rzeszowski” w latach 1897-1920. Dr Robert Sawa z KUL podjął temat świątyń parafii zgłobieńskiej w świetle staropolskich akt wizytacyjnych. Później dr Elżbieta Matyaszewska z KUL przeanalizowała architekturę i sztukę kościoła parafialnego w Zgłobniu. Obrady konferencyjne zakończyła Ewa Kłeczek-Walicka z Zespołu Szkół w Zaczerniu, która zaprezentowała postacie księży rodaków z parafii Zgłobień. Naukową refleksję nad dziejami Zgłobnia podsumował dr Tomasz Ożóg z KUL.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-29 16:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

750 lat Kobylan

Niedziela przemyska 34/2016, str. 4-5

Bogusław Szczurek

Historię parafii w Kobylanach tworzyło trzydzieści pokoleń wiernych. W roku jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski parafianie dziękowali za sakrament chrztu.

Więcej ...

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Dziś 3 lipca obchodzone jest po raz drugi Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego”, który miał miejsce w 1949 r.

Więcej ...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie uczniowie?

2025-07-04 09:06

Adobe Stock

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 64 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 50 proc. – poinformowała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji...

Leon XIV

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...