Reklama

Aspekty

Z troską o kościoły naszej diecezji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 44/2013, str. 6

Ks. Adrian Put

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ADRIAN PUT: - Bp Stefan Regmunt powołał w naszej diecezji Studium Ochrony Zabytków Sakralnych działające w ramach Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie. Do kogo jest skierowane studium i jak będą wyglądały zajęcia?

KS. PIOTR KAMIŃSKI: - Studium jest skierowane do kapłanów, którzy posługując w diecezji jako proboszczowie, są współodpowiedzialni za dziedzictwo kulturowe, jakie zostało nam powierzone przez poprzednie pokolenia. Zabytkowe kościoły tak licznie występujące na terenie diecezji są naszą dumą, wymagają jednak nieustannej troski. Ta troska musi się przejawiać w ciągłej dbałości o powierzone nam dzieła architektury zarówno poprzez działania związane z profilaktyką, jak i niezbędne prace konserwatorskie i renowacyjne prowadzone przez specjalistów wyznaczonych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

- Każdy biskup diecezjalny, powołując różne instytucje, określa także cele i zadania, które należy zrealizować. Jakie zadania postawił przed studium bp Stefan Regmunt?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Celem nadrzędnym jest formacja kapłanów w zakresie ochrony i konserwacji obiektów sakralnych. Prowadzone wykłady mają pomóc w zdobyciu merytorycznej wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego naszej diecezji. Równie istotnym zadaniem jest pomoc w rozwiązywaniu konkretnych problemów, z jakimi borykają się księża opiekujący się zabytkowymi obiektami sakralnymi.

- Studium wymaga specjalistycznej kadry dydaktycznej. Na terenie naszej diecezji nie istnieją uczelnie wyższe prowadzące kierunek konserwacja zabytków. Brakuje zapewne odpowiedniej kadry. Kto będzie zatem prowadził zajęcia w ramach studium?

- Wykłady będą prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów z różnych ośrodków naukowych. Przede wszystkim będziemy bazowali jednak na wykładowcach z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnia ta prowadzi bowiem od wielu lat specjalistyczne studia, przygotowujące do podjęcia działań związanych z ochroną i konserwacją zabytków. Jej wykładowcy, doskonale przygotowani do pracy pod względem merytorycznym, dysponują również wielkim doświadczeniem w zakresie ochrony zabytków. Pragniemy także w jak najszerszym zakresie współpracować z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, który doskonale zna realia i problemy naszego województwa i diecezji.

Reklama

- Jak długo będzie trwała nauka w studium? Czy będą to tylko same wykłady czy planowane są także ćwiczenia i wyjazdy terenowe?

- Każdy cykl wykładów skupiających się wokół zagadnień związanych z profilaktyką, konserwacją i renowacją obiektów zabytkowych będzie trwał rok. Zajęcia będą odbywały się co miesiąc i będą prowadzone w określonych blokach tematycznych. Na chwilę obecną nie planujemy zajęć w terenie. Będzie jednak okazja, aby spotkać się z autorami projektów, które już zostały podjęte w naszej diecezji. Struktura formalno-prawna poszczególnych wniosków i projektów jest dość skomplikowana, dlatego będziemy starali się zapraszać ekspertów, którzy będę wyjaśniali wszelkie zawiłości formalne przy składaniu odpowiednich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia prac w obrębie obiektów zabytkowych.

- Kiedy rozpoczną się pierwsze zajęcia?

- Pracujemy jeszcze nad strukturą i organizacją studium. Bp Stefan Regmunt otacza wielką troską wszelkie prace i zagadnienia związane z ochroną dziedzictwa kulturowego naszej diecezji, jakim są liczne obiekty sakralne wpisane do rejestru zabytków. Dlatego najszybciej jak to będzie możliwe, kiedy Ksiądz Biskup uzna, że cała formacja jest już możliwa do realizacji, zapewne wyznaczy konkretny termin rozpoczęcia wykładów w ramach Studium Ochrony Zabytków Sakralnych w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp.

- W naszej diecezji znajduje się bardzo wiele zabytków. Ponad 400 obiektów wpisanych jest do rejestru zabytków. Jak dzisiaj wygląda troska o zabytkowe świątynie w naszej diecezji?

- Przede wszystkim trzeba docenić dotychczasową pracę księży proboszczów wraz całymi wspólnotami parafialnymi. Nakłady finansowe niezbędne do ochrony i konserwacji obiektów sakralnych często przerastają możliwości małych wspólnot. Mimo to parafie, doceniając wartość historyczną i zabytkową swoich kościołów, a przede wszystkim pamiętając, że kościół jest domem Bożym, nie szczędzą trudu i nakładów finansowych, by pielęgnować swoje świątynie. Za ten trud należny jest wielki szacunek zarówno księżom proboszczom, jak i całym wspólnotom parafialnym. Jednocześnie we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków są podejmowane konkretne działania mające na celu wsparcie finansowe w ramach dotacji unijnych, ministerialnych czy wojewódzkich. Zadań jest jeszcze wiele, ale dobra współpraca niewątpliwie będzie procentować w postaci coraz liczniej objętych konserwacją obiektów sakralnych, aby piękne kościoły, jakimi dysponuje nasza diecezja, odzyskiwały swój dawny blask.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-10-29 16:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odkrywanie pierwotnego piękna

Odnowiona empora organowa w Jeleniej Górze-Sobieszowie lśni pełnym blaskiem

Feliks Rosik

Odnowiona empora organowa w Jeleniej Górze-Sobieszowie lśni pełnym blaskiem

W Jeleniej Górze-Sobieszowie zakończono renowację i konserwację zabytku stanowiącego dumę miejscowej parafii.

Więcej ...

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Więcej ...

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...