Reklama

Niedziela Łódzka

Rocznica śmierci sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD

Modlitwa o beatyfikację

Henryk Tomczyk

15 października 1969 r. w łódzkim klasztorze Ojców Karmelitów Bosych zmarł sługa Boży o. Anzelm Gądek OCD, założyciel Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W 44. rocznicę jego śmierci, która przypadła 15 października br., w kościele Opieki św. Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w Łodzi modlono się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Mszę św. w tej intencji sprawował o. Mirosław Treder OCD w koncelebrze o. Jana Brzany OCD i o. Roberta Rutkowskiego OCD. Liturgię poprzedziła modlitwa przy grobie o. Anzelma Gądka, który znajduje się w przedsionku karmelitańskiej świątyni. Słowa modlitwy przeplatały się ze śpiewem sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Przed Eucharystią jedna z sióstr karmelitanek odczytała prośby oraz podziękowania wiernych za łaski otrzymane przez wstawiennictwo Ojca Anzelma. Najwięcej podziękowań dotyczyło łaski uwolnienia od nałogów, zgody w rodzinie, pomyślnego ukończenia studiów, otrzymania pracy, a także uzdrowienia.

W kazaniu o. Mirosław Treder zwrócił uwagę, że Ojciec Anzelm bardzo trafnie ukazał relację św. Teresy do Jezusa. W Nim św. Teresa odkryła piękno i bogactwo Boga. Zapragnęła poświęcić dla Jezusa całe swoje życie, nie wahając się ponosić cierpienia, gdyby była taka potrzeba. Zaczęła prowadzić życie pełne miłości i wolności, nacechowane niekiedy uniesieniami duszy, które nazywamy stanami mistycznymi. Dla św. Teresy modlitwa jawi się nie jako prośba, którą kieruje się do Pana Boga. Jest ona poufną rozmową z Kimś, kto nas kocha. Taka postawa nie pozostaje bez odpowiedzi, bo Pan Bóg zaczyna zajmować w życiu człowieka miejsce uprzywilejowane, najważniejsze. Można powiedzieć, iż życie i nauka św. Teresy z Avila ma dla nas przede wszystkim przesłanie modlitewne. Jest szkołą modlitwy rozumianej jako szkoła życia. Powinniśmy zaufać jej słowom i iść przez nasze życie religijne ze świadomością, że jesteśmy bezwarunkowo kochani przez Pana Boga. Jemu powinniśmy powierzać trudności i troski, a jednocześnie wraz z Nim przeżywać wszystkie nasze problemy. Jedynie On wie, czego potrzebujemy i chce, byśmy Mu zaufali tak jak dzieci. Przesłanie św. Teresy od Jezusa zawiera się w jej słowach: „Niczego się nie bój, niczym się nie trwóż, wszystko przemija, lecz Bóg jest niezmienny. Cierpliwością osiągniesz wszystko. Kto poznał Boga, niczego mu nie brak. Bóg sam wystarcza”. – Pamiętajmy, że wystarcza On także każdemu z nas – podsumował o. Treder.

Na zakończenie odmówiono przed Najświętszym Sakramentem część trzecią Różańca – tajemnice bolesne. Z modlitwą różańcową odmawianą przed Najświętszym Sakramentem wiążą się szczególne łaski, którymi Maryja obdarza tych, którzy w tej modlitwie uczestniczą. Niech zatem błagania wiernych zgromadzonych w kościele Ojców Karmelitów Bosych przyczynią się do rychłej beatyfikacji sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD.

2013-11-07 12:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rusza proces beatyfikacyjny o. Józefa Andrasza, spowiednika św. Faustyny

2022-11-09 16:22

Adobe Stock

Jezuita o. Józef Andrasz w „Dzienniczku” świętej siostry Faustyny jest wspominany 59 razy. Był jej pierwszym kierownikiem duchowym i ostatnim kierownikiem duchowym. Napisał pierwszą książkę o Bożym Miłosierdziu. Miał jeszcze kilka penitentek o wyraźnym rysie mistycznym, które prowadził do Jezusa z niezwykłą roztropnością. Mógłby być patronem kierowników duchowych, na których jest dzisiaj wielkie zapotrzebowanie – uważa wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o. Andrasza, o. Mariusz Balcerak SJ.

Więcej ...

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47
Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

Więcej ...

Reklama