Reklama

Niedziela Podlaska

Poświęcenie organów piszczałkowych u sióstr klarysek w Hajnówce

Muzyka ubogaca i uszlachetnia

Niedziela podlaska 48/2013, str. 7

Edyta Malinowska-Klimiuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 17 listopada przyjechał do Zgromadzenia Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji bp Antoni Dydycz, aby poświęcić nowo wybudowane organy piszczałkowe w przyklasztornej świątyni. Siostry, które szerzą na ziemi podlaskiej ducha franciszkańskiego, są już w Hajnówce od 10 lat. Przyjechały z Pniew koło Poznania i stworzyły na skraju Hajnówki klasztor z uroczym kościołem. Obecne tu siostry to w większości siostry młode, jak zauważył bp Dydycz, a wraz z ich młodością idzie dynamizm – i modlitwy, i wszelkich prac związanych z budową kościoła. Ksiądz Biskup podkreślał urok świątyni – zespolenie jej elementów architektonicznych z duchowością, która przenika każdego i pokrzepia na duchu każdego, kto tu się modli. Pomysł zbudowania w kościele organów piszczałkowych – największego instrumentu, nieporównywalnego z żadnym innym, jaki został wymyślony – zrodził się 2 lata temu. To instrument o dużej liczbie źródeł fal dźwiękowych, ogromnej dynamice i różnorodności barw oraz możliwości. To także instrument o wyjątkowo złożonej konstrukcji. Budowy takich organów podjęli się panowie Wojciech i Tadeusz Błaszak oraz Marek Piątkowski. Swoją cierpliwą pracą nie tylko budowali organy, lecz także dawali świadectwo chrześcijańskiego życia. Podczas uroczystości poświęcenia organów panowie wraz ze swoimi córkami nieśli dary liturgiczne.

Reklama

Dzięki ofiarności dobroczyńców i sponsorów na razie zamontowano w instrumencie 6 głosów, ale organy będą rozbudowywane aż do 14 głosów. Decydując się na budowę organów, siostry ufają, że ich brzmienie pozwoli jeszcze głębiej przeżywać liturgię. Za wstawiennictwem św. Cecylii, jednej z najsławniejszych męczennic Kościoła, której relikwie sprowadzone z Włoch wniosły na początku Mszy św. dzieci ze scholi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas kazania Ksiądz Biskup podkreślił, że Kościół zawsze ogromnie cenił sobie muzykę i śpiew. Przypomniał sylwetkę św. Cecylii, patronki chórów i muzyki kościelnej na całym świecie, której wspomnienie obchodzimy 22 listopada. Trudno jest odróżnić w opisie jej męczeństwa fakty historyczne od dodatków legendarnych, które świadczą o popularności Świętej. Według legendy, mimo złożonego ślubu czystości, zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem. Pan Bóg zachował jednak cudownie jej dziewictwo.

Święta dziewica pozyskała męża i jego brata Tyburcjusza dla Chrystusa i razem z nimi poniosła śmierć męczeńską przez ścięcie. Ciało św. Cecylii odkryto w katakumbach w 822 r. i przeniesiono do poświęconej jej bazyliki na Zatybrzu w Rzymie.

Musimy dbać o to, by śpiew nas wychowywał i kształtował, podkreślał bp Dydycz. Śpiew kościelny ma głęboką wartość, potrafi człowieka ubogacać i uszlachetniać. W kościele Sióstr Klarysek obecna jest sztuka w każdym wymiarze – architektonicznym, muzycznym, jakby to był inny świat. Kościół sióstr jest żywy, siostry wnoszą do naszych rodzin mnóstwo duchowości. Wie o tym każdy, kto modli się tu na coniedzielnej Mszy św.

Po pięknej Eucharystii wierni mieli jeszcze okazję wysłuchać pięknego koncertu: utwory Bacha, de Cabezona oraz „Ave Maryja” czy „Boże, coś Polskę” grali – na skrzypcach Patrycja Błaszak, a na nowo wybudowanych organach piszczałkowych Tadeusz i Wojciech Błaszakowie oraz Marek Piątkowski.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-26 16:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wznawiają koncerty. Najbliższy już w niedzielę

Anna i Tomasz Barcikowie na próbie przed koncertem.

Dawid Duda

Anna i Tomasz Barcikowie na próbie przed koncertem.

Anna Utmańczyk-Barcik oraz Tomasz Barcik wystąpili na pierwszym po przerwie koncercie organowym. Następny odbędzie się 21 listopada.

Więcej ...

Listopad odwrócony: umarli niosą nam ratunek. A jak my możemy im pomóc?

2025-11-02 18:51

Red

Kto wie? Może i za nami kiedyś półprzezroczyste postacie duchów wyłonią się z zaświatów, szepcząc: „Dziękuję”. I poprowadzą dalej.

Więcej ...

Zmartwychwstanie, to otwarcie na Boga

2025-11-02 20:34

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu sprawowano Mszę Świętą w intencji zmarłych biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych oraz wiernych świeckich Diecezji Sandomierskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Wiara

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

To ile za te wypominki?

Kościół

To ile za te wypominki?

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Komunikat Biskupa Sosnowieckiego

Niedziela Sosnowiecka

Komunikat Biskupa Sosnowieckiego

Biskupi przemyscy apelują o modlitwę w intencji abp....

Niedziela Przemyska

Biskupi przemyscy apelują o modlitwę w intencji abp....

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Szkoła podstawowa we Włodarach została ostrzelana

Wiadomości

Szkoła podstawowa we Włodarach została ostrzelana

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny