Reklama

Niedziela Lubelska

Zdobyć świat dla Chrystusa

Paweł Wysoki

– Wspólnie zdobywajcie świat dla Chrystusa, niech wasze apostolstwo przynosi dobre owoce – to przesłanie abp. Stanisława Budzika, z jakim zwrócił się do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej z racji ich patronalnego święta

Doroczne uroczystości patronalne stowarzyszeń sięgających korzeniami czasów II Rzeczypospolitej, a odrodzonych po 1989 r., odbyły się w Lublinie 23 listopada. Towarzyszyło im hasło: „Dopóki wierzysz – jesteś”. Po raz pierwszy święto przybrało nieco odmienną formę niż w latach ubiegłych; zostało podzielone na sobotnie wspólne świętowanie w Lublinie oraz na niedzielne obchody w parafiach.

Msza św. w archikatedrze została poprzedzona spotkaniami, podczas których członkowie KSM i AK na nowo odkrywali swoje powołanie do wzrastania w świętości i dawania świadectwa życia wiarą. Szczególną okazją do radości było wstąpienie w szeregi młodzieżowego stowarzyszenia, opartego na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych, ponad 100 nowych członków. Ich ślubowanie, złożone w obecności Księdza Arcybiskupa, stało się osobistym wyznaniem wiary i źródłem nowej nadziei dla Kościoła w Lublinie. – Widzę w was chęć formacji dobrego chrześcijanina. Przyrzeczenie jest przypieczętowaniem obranej drogi. Dajecie bardzo mocne świadectwo, że chcecie we wspólnocie rozwijać się. Zanieście swój zapał i radość do parafialnych oddziałów, które tworzycie, i zarażajcie nią innych – mówił ks. Michał Niedziałek, asystent KSM. W spotkaniu uczestniczyło kilkuset przedstawicieli 55 parafialnych oddziałów stowarzyszenia.

Małgorzata Stacharska, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, podkreślała, że patronalne święto zbiegło się z zakończeniem Roku Wiary. – Kościół złożył w naszych dłoniach piękne dary: Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Uczestnicząc w rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych i podejmowanych przez nas działaniach staraliśmy się naszą wiarę pogłębiać, żyć nią i o niej świadczyć. Dziś z jeszcze większą gorliwością chcemy podporządkować nasze życie wymaganiom wiary – zapewniała. Zwracając się do abp. Stanisława Budzika, prosiła: – Mając świadomość, ile wysiłku wymaga zadanie nieustannego rozwijania wiary, trwania na modlitwie i dawania świadectwa o Chrystusie, proszę o błogosławieństwo dla naszych stowarzyszeń, by umocniło nas na czekające zadania i pozwoliło żyć najważniejszymi wartościami, które są w sercach i na sztandarach: Bóg – Honor – Ojczyzna.

Reklama

Odwołując się do fundamentalnych wartości obu stowarzyszeń, które osobisty rozwój członków, jak i wspólnotową działalność opierają na realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego, abp Stanisław Budzik zachęcał do gorliwego włączenia się w dzieło nowej ewangelizacji. – Dla nowej ewangelizacji potrzeba nowego impulsu miłości. Świat, w którym żyjemy, cierpi na brak miłości. Na naszych oczach zwalczają się ludzie, którzy powinni się kochać i razem pracować dla dobra ojczyzny, Kościoła i lokalnej społeczności – mówił. – Cennym lekiem w walce z nienawiścią jest miłość. Chrystus zwyciężył świat przez miłość; pierwsi chrześcijanie pociągali w swoje szeregi pogan również przez miłość – podkreślał Pasterz, apelując o świadectwo wiary i miłości szczególnie wśród członków KSM i AK. Przywołując nauczanie bł. Jana Pawła II, abp Budzik zwrócił uwagę, że w Kościele wybiła godzina laikatu. – Ojciec Święty podkreślał, że niezastąpionym środkiem formacji świeckich są ruchy i stowarzyszenia. Do nich należy Akcja Katolicka, która zrodziła wiele wspaniałych owoców. Przedwojenna działalność akcji, niezłomna aż po męczeństwo wiara i odwaga jej prezesa bł. Stanisława Starowieyskiego, są zaczynem wzrostu dla współczesnych członków stowarzyszenia, którzy w 64 oddziałach parafialnych podejmują szeroką działalność formacyjną, edukacyjną, patriotyczną i charytatywną – mówił Metropolita.

Zwracając się do członków AK i KSM, Pasterz apelował: – Bądźcie solą ziemi i światłem świata w miejscach waszego codziennego życia, nauki i pracy. Bądźcie zaczynem królestwa Bożego, które rośnie w sercach. Wciąż odnawiajcie siebie i swoje środowiska, by cały świat mógł żyć w oparciu o miłość Chrystusa. Macie obowiązek i prawo nieść Ewangelię współczesnemu człowiekowi. Waszym zadaniem jest zapalać na nowo do wiary tych, którzy się od Boga oddalają. W waszych sercach, rodzinach i na całym świecie budujcie przestrzeń dla królestwa Bożego. Wiarą i miłością zapalajcie świat dla Chrystusa. Tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się wkroczyć na drogę formacji w stowarzyszeniach, Ksiądz Arcybiskup zachęcał: – Czekamy na kolejnych zaangażowanych katolików, młodych i starszych, którzy pragną służyć Bogu, Kościołowi i ojczyźnie, a swoim codziennym życiem budować cywilizację miłości i utwierdzać Chrystusowe królestwo prawdy, miłości, sprawiedliwości i pokoju.

2013-12-12 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota, której warto dać szansę

Wakacyjny wyjazd w góry „Taternicy Kamfala”

Archiwum KSM

Wakacyjny wyjazd w góry „Taternicy Kamfala”

Młodzież potrzebuje przestrzeni do dorastania, zarówno w kontekście wiary, osobowości, umiejętności i relacji z innymi. Takim miejscem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Swoje świadectwo Czytelnikom Niedzieli przedstawia Karol Trojanowski.

Więcej ...

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

Więcej ...

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w...

Kościół

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Być solą ziemi i światłem świata

Wiara

Być solą ziemi i światłem świata

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?