Reklama

Niedziela 50/2013

Szczegółowy spis treści

2

Hołd z białych kwiatów dla Niepokalanej

(Red.)

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia br., zgodnie z kilkuletnią tradycją, przed figurą Maryi Niepokalanej na placu przed Szczytem Jasnogórskim zostały złożone wiązanki białych kwiatów.

„KTÓŻ JAK BÓG…"
3

95. urodziny o. Jerzego Tomzińskiego

Ks. Ireneusz Skubiś

Chcę dziś poświęcić nieco uwagi jednemu z ojców, który w niepowtarzalny sposób zapisał się w historii Jasnej Góry i Częstochowy, a przede wszystkim w historii Kościoła w Polsce. To o. dr Jerzy Tomziński, człowiek od zawsze związany z tym miejscem, były generał paulinów, wielokrotny przeor Jasnej Góry.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z POLSKI
6-7

Z Polski

Stefan Kardynał Wyszyński

Z JASNEJ GÓRY
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

9

Przywracanie pamięci

Wojciech Dudkiewicz

W 1942 r. Niemcy za pomoc Żydom spalili żywcem ponad trzydziestu mieszkańców Ciepielowa pod Radomiem, m.in. rodzinę Kowalskich – rodziców i pięcioro dzieci. Takich pomagających Żydom wsi i takich ofiar było wiele. To o nich opowiada nowa książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia pt. „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą”.

ROZMOWA „NIEDZIELI"
10-11

Iść w świetle łaski

O zakończonym Roku Wiary, o rozpoczętym w archidiecezji częstochowskiej Roku Zawierzenia i księgach zawierzenia, o nowych wyzwaniach duszpasterskich, a także o tym, do kogo podobny jest Pan Bóg – z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś.

60. ROCZNICA OSOBISTEGO ODDANIA MARYI
12-13

Miłośnik Maryi

Weronika Kaczorowska

Wezwanie do oddania się Matce Bożej kard. Stefan Wyszyński ponawiał wielokrotnie. Dzielił się z innymi tajemnicą swego serca – doświadczeniem głębokiego związku z Maryją. Miał świadomość, jak wspaniałe owoce przynosi oddanie się Matce Bożej, i pragnął, aby stały się one udziałem wszystkich wiernych, całego narodu i świata.

Akt osobistego oddania się Matce Najświętszej

Stefan Kardynał Wyszyński

Święta Maryjo, Bogurodzico Dziewico, obieram sobie dzisiaj Ciebie za Panią, Orędowniczkę, Patronkę, Opiekunkę i Matkę moją.

14

Ufortyfikował Polskę przez duszpasterstwo maryjne

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Ks. Mariusz Frukacz

W intencji o. dr. Jerzego Tomzińskiego, najstarszego paulina, który 24 listopada br. ukończył 95. rok życia, została odprawiona jubileuszowa Msza św. dziękczynna.

95. URODZINY O. JERZEGO TOMZIŃSKIEGO OSPPE
15

Nazywa siebie „człowiekiem Jasnej Góry”

Izabela Tyras

Ojciec Jerzy Tomziński urodził się 24 listopada 1918 r. w Przystajni k. Częstochowy. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r.

WIZERUNKI MARYI KORONOWANE PRZEZ KARD. WYSZYŃSKIEGO
16

Królowa Polski o wielu obliczach

Kl. Tomasz Podlewski

Wśród radosnych tajemnic Różańca niejednokrotnie rozważamy „Ukoronowanie Matki Bożej”… Jednak nie wszyscy wiedzą, że przełom listopada i grudnia 2013 r. stwarza nam okazję do nieco innego przeżycia tej tajemnicy, na razie w Częstochowie, ale wkrótce również w innych miejscach.

Z MARYJĄ
17

Malarstwo jest dla mnie modlitwą

Aleksander Markowski

Od Oceanu do Oceanu

DOKĄD ZMIERZA UKRAINA
18-19

Między Moskwą a Brukselą

Witold Dudziński

Manifestacje i protesty, które przetaczają się przez Ukrainę, mogą – ale nie muszą – spowodować trwałą zmianę polityczną w tym kraju. Wiele zależy od determinacji protestujących w Kijowie.

Kijów 2013

O. Andrzej Madej OMI

Pod presją

WE LWOWIE
20-21

Ponowne poświęcenie Domu Lwowskich Arcybiskupów

Konstanty Czawaga

Ingres abp. Mieczysława Mokrzyckiego był pierwszym po wojnie uroczystym wprowadzeniem pasterza do tej prastarej świątyni, a uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku odnowionego budynku Kurii jest znakiem wielkości tej archidiecezji i jej wielkiej historii”.

Polski Episkopat przesyła wyrazy solidarności dla Ukrainy

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
22

Skarga uwspółcześniony – wreszcie na nasze czasy!

Joanna Szczerbińska

Kiedy w ubiegłym roku obchodzony był w Polsce Rok ks. Piotra Skargi, narzekałam, że przebiega zbyt skromnie i bez należytego rozgłosu.

KS. SKARGA W SEJMIE RP
23

„Drugie życie” Skargi

Artur Stelmasiak

Nic ze swojej aktualności nie straciły „Kazania sejmowe” ks. Piotra Skargi. Rzeczpospolitą trapią dokładnie te same choroby, co przed wiekami. „Tak się sprzeniewierzenie albo kradzież dóbr Rzeczpospolitej w naszym państwie rozmnożyło, iż ludzie biorą dla siebie, bez wyrzutów sumienia to, co do wszystkich należy.

HISZPAŃSKIE SPOTKANIA
24-25

Kapłan i muzyk spełniony

Z ks. Alfonso Guillamón de los Reyesem – proboszczem parafii w hiszpańskim mieście Murcja, pianistą i organistą – rozmawia prof. dr hab. Cezary Taracha

KSIĄŻKA Z WYSOKIEJ PÓŁKI
26

„Cud” w Krakowie

Ks. Piotr Szweda MS

ADWENTOWE REKOLEKCJE W „NIEDZIELI”
27

Dziennikarstwo – misja i powołanie

Edyta Kopczyńska

Pracownicy redakcji „Niedzieli” mają ten komfort i przywilej, że w miejscu pracy mogą brać udział w rekolekcjach. W tym roku ćwiczenia rekolekcyjne przygotowujące do świąt Bożego Narodzenia odbyli już w pierwszych dniach Adwentu, pod przewodnictwem o. Waldemara Gonczaruka, redemptorysty.

APOSTOLAT RATUNKU KONAJĄCYM
28-29

Na ratunek konającym

Agnieszka Konik-Korn

Pokuta. To słowo niejednemu kojarzy się z karą, dlatego jej unikają. Inni wychodzą z założenia, że to dla bardziej zaawansowanych, więc jej nie podejmują. Są i tacy, którzy narzucają sobie ciężary nie do uniesienia – rezygnują więc szybko z podjętych postanowień.

CYKL ADWENTOWY: W DRODZE DO BETLEJEM
30

Mistyka codzienności

Ks. Krzysztof Pawlina

Wszyscy kochamy Boże Narodzenie. Zwyczaje świąteczne tak nas jednak absorbują, że tracimy z oczu Boga, który na świat przychodzi. Zamiast ciszy Adwentu – słuchamy kolęd. Zamiast czekać na Wigilię – „objadamy się” wrażeniami i marzeniami.

WIARA I ŻYCIE
31

Adwent

Barbara Skurzyńska

Medytacje nad Ewangelią

Zza murów więzienia

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Na Chrystusie spełniają się proroctwa

Patron czuwania adwentowego

Ks. Mariusz Frukacz

Adwent to czas czuwania i gotowości. To czas na to, by zatrzymać się i podjąć refleksję nad własnym życiem. Czy potrafię czuwać?

POMAGAMY KATOLIKOM NA WSCHODZIE
34

Pomagając innym, zmieniamy siebie

Andrzej Tarwid

Warto uświadomić sobie, że posługa poprzez modlitwę i pomoc materialną płynie wprost z Ewangelii – mówi bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

FELIETONY
35

Muzułmanie bronią krzyża, a katolicy?

Jan Maria Jackowski

Do niedawna prezentowano wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, której integralną częścią był film Jacka Markiewicza „Adoracja Chrystusa”.

Jak jesteśmy informowani

Krzysztof Czabański

Nieodżałowany Stanisław Lem zwykł mówić, że światem rządzi chaos i przypadek, ponieważ nikt nie jest w stanie ogarnąć strumienia, oceanu informacji, które bez przerwy atakują nasze oczy, uszy i mózg. To prawda. Nawet komputery przyczyniają się raczej do produkcji kolejnych informacji niż do selekcjonowania dotychczasowych

SYLWETKA: ANTONI KRAUZE
36-37

Reżyser niecenzuralny

Mateusz Wyrwich

Decyzję o opisaniu największej narodowej traumy – Smoleńska – Antoni Krauze podjął niemal natychmiast, kiedy tylko pojawiła się taka możliwość. Dziś praca nad realizacją filmu to jedno wielkie pasmo trudności, udręk.

PRZEDŚWIĄTECZNY SZAŁ ZAKUPÓW
38-39

Boże Narodzenie na sprzedaż

Wiesława Lewandowska

„Drodzy klienci, święta to prezenty i radość!”. Ta dość prosto wyrażona zachęta do zakupów pochodzi z tegorocznej marketingowej oprawy w jednej z wielkich sieci handlowych; słowa aksamitnie sączone na podkładzie muzycznym ułożonym z kolęd.

BYLIŚMY U KS. WOJCIECHA GILA - RELACJA BEZ MANIPULACJI
40-41

By dorwać księdza

Maria Fortuna-Sudor

To moje pierwsze spotkanie z ks. Wojciechem Gilem, posądzonym i obrzuconym błotem michalitą, którego bardzo chciałam poznać.

FAKTY I KOMENTARZE
42

Klimatyczna karuzela

Mirosław Piotrowski

Zatrzymała się klimatyczna karuzela, czyli dziewiętnasta Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – COP19. Odbywała się ona w Warszawie i trwała 2 tygodnie.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
43

Megakontrowersje

(pr)

Przemoc osłabła

(pr)

Wykluczenie ze względu na wiarę

(pr)

Obawa przed hinduistami

(pr)

Sensacja

(pr)

Apel o pomoc

(pr)

BOHATERKA POWSTANIA STYCZNIOWEGO
44-45

Maria z Rogolińskich Piotrowiczowa

Barbara Czekaj

Dobiega końca rok 2013, który Senat RP ustanowił Rokiem Powstania Styczniowego, z okazji 150. rocznicy jego wybuchu. W „Niedzieli” ukazało się kilka artykułów poświęconych tej rocznicy. Tym razem prezentujemy postać niezwykłej kobiety – bohaterki tych historycznych wydarzeń.

SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI"
46

Dziecko na wirtualnym podwórku

Anna Janowska

„Niedziela” kontynuuje cykl warsztatów edukacyjno-medialnych adresowanych do rodziców, katechetów i nauczycieli. Warsztaty pt. „Co wciąga twoje dziecko?” prowadzi Małgorzata Więczkowska.

47

To już nie jest do śmiechu

Alina Czerniakowska

Coraz częściej słyszę odmieniane w różnych kontekstach zdanie: „Polakom na niczym nie zależy, nic ich nie obchodzi”. I zaraz za takimi stwierdzeniami idą argumenty: czy gdziekolwiek na świecie byłaby możliwa taka obojętność, w zasadzie zupełny brak reakcji społecznej, na motanie, krętactwa dotyczące 10 kwietnia 2010 r., największej tragedii narodowej w czasach pokoju, niemającej precedensu w historii świata?!

GROŹNA BIUROKRACJA
48-49

Korupcja – dyktatura urzędników

Piotr Piętak

Mechanizmy korupcyjne są dzisiaj o wiele subtelniejsze i dlatego trudniejsze do wykrycia, a jeszcze trudniej aparatowi sprawiedliwości udowodnić, że korupcja faktycznie miała miejsce.

49

Zagubione owce

Zdzisław Skotnicki

Drzwi kościoła kołyszą się w rytmie wchodzących i wychodzących wiernych. Organowe nutki korzystają z okazji, aby uciec na świat. Niezbyt długo cieszą się wolnością.

UZALEŻNIENIA
50-51

Siebie dać innym

Anna Cichobłazińska

Siedziba „Betanii” we Mstowie to niewielka posesja z dwoma domami, położona przy ul. Leśnej. I rzeczywiście las zagląda do niej na odległość niewielkiej asfaltowej drogi. Dwa domy dalej są już rozległe pola. Za drewnianym płotem krzątanina. Jesienny wiatr unosi z ziemi liście, skrzętnie zgrabiane przez młodych mężczyzn, właściwie chłopców.

Kryzys jako szansa

(A.C.)

Jak pomóc uzależnionym w zachowaniu abstynencji? Jak rozpoznawać nawroty u osób uzależnionych? Czy kryzys może być szansą dla osób uzależnionych? Tym zagadnieniom poświęcone zostało dwudniowe Sympozjum Duszpasterzy Katolickich Ośrodków i Wspólnot Pomagających Ludziom Uzależnionym, które odbywało się na Jasnej Górze w połowie listopada.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Ku przestrodze

KATOLICKA PRASA DLA NAJMŁODSZYCH
53

20 lat „Mojego Pisma Tęcza”

Mira Bodak

„Moje Pismo Tęcza” od 20 lat służy pomocą w wychowaniu religijnym dziecka. Oferta czasopisma i wskazówki dla rodziców stanowią inspirację do pracy z dzieckiem, zakorzeniania jego codzienności w Bogu.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Świąteczne przyprawy

Jolanta Marszałek

Kalendarium 15-21 XII 2013

Ewa Aszkiewicz

Posłuszny Jaś

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Wybrałam sinologię

Maria Magdalena Sztuka

Przebić się z radością

O tym, że nie wszystko jest „great” i że warto cieszyć się życiem, które daje Bóg opowiada Ewa Uryga, wokalistka jazzowa i gospelowa, wyróżniająca się rozległą skalą i wielką siłą głosu.

Nie przegap spotkania

Ania Zinówko

Kierunek: Strasburg

Sebastian Banasiewicz

Ekumenicznie i solidarnie

(Red.)

67

Grudniowe spotkania z dobrymi filmami

Nowe filmy Aliny Czerniakowskiej będą dostępne na stronie internetowej „Niedzieli”

Muzyczne DarY

Z ZAKONNEJ KUCHNI
Dodatek 02-Dodatek 16

Zupa rybna

Rybne kulki

Śledź w zalewie korzennej

Karp w śmietanie

Gołąbki z kaszą gryczaną

Czebureki

Sałatka z buraków

Sałatka z kurczakiem

Polędwiczki duszone z grzybami

Medaliony z brokułami

Deser śliwkowy

Makowe łamańce

Orzeszki

Makagiki

Boże Narodzenie na Kresach

Jolanta Marszałek

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Rodzina, radość, wiara!

Beata Włoga

Kiedyś usłyszałam świadectwo młodej kobiety, która marzyła o własnej rodzinie i zamiast, jak wielu wokół, narzekać na swoje staropanieństwo, na zły los, pytała Boga, jakie ma być jej powołanie.

Światła na drodze

Ks. Ireneusz Skubiś

Całe życie chrześcijanina rozgrywa się w światłach wiary. Czy to życie rodzinne, czy praca zawodowa, społeczna, czy edukacja, czy tzw. czas wolny – na wszystko nakłada się spojrzenie chrześcijańskich oczu.

Zanim przyjdą święta...

Katarzyna Woynarowska

Trzeba pomyśleć o tych, którym gorzej się wiedzie w życiu. O rodzinach, których nie tylko nie stać na prezenty dla dzieci, ale nawet na jedzenie. O samotnych, bezdomnych, odrzuconych, dla których Boże Narodzenie to czas podwójnie trudny.

Zdzisław Spodzieja – rzeźbiarz i katecheta

Zofia Białas

Urodzony w Ożarowie k. Wielunia (1955). Człowiek różnych pasji. Pierwsze miejsce wśród nich zajęła jednak rzeźba w drewnie. Zamiłowanie do pracy z drewnem, jak mówi, odziedziczył po ojcu, który był kołodziejem, stolarzem, snycerzem oraz po pradziadku, który był cieślą, budowniczym domów i wiatraków.

Niedziela kielecka

Kościół św. Brata Alberta konsekrowany

Katarzyna Dobrowolska

Na zakończenie Roku Wiary, w uroczystość Chrystusa Króla biskup kielecki Kazimierz Ryczan konsekrował kościół św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, w 30. rocznicę powstania parafii.

Będzie sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin

A.D.

W Kielcach – w największej parafii w mieście i w diecezji – pw. św. Józefa Robotnika, powstanie wkrótce sanktuarium diecezjalne – św. Józefa Opiekuna Rodzin.

Cystersi wybrali Jędrzejów

Agnieszka Dziarmaga

Opactwu w Jędrzejowie przysługuje wyjątkowy tytuł: archiopactwa, który oznacza, że tutaj w Jędrzejowe – dawnej Brzeźnicy – powstała pierwsza na ziemiach polskich cysterska wspólnota braci, inspirując zarazem powstanie miasta.

Album na 850 lat Bożogrobców w Miechowie

A. Dziarmaga

Obecność Kanoników Stróżów Świętego Grobu Bożego w Miechowie, skutkowała jesiennymi obchodami jubileuszowymi, ale i piękną, dopracowaną merytorycznie i edytorsko publikacją albumową pt. „Z Ziemi Świętej do Polski. Dzieje Zakonu Bożogrobców” autorstwa dr. Mariana Małeckiego.

Niedziela przemyska

W hołdzie Michałowi Zielińskiemu

Aneta Kamieniecka

W tym roku 80 lat kończy piosenka żołnierska „Serce w plecaku”. Śpiewana przez młodszych i starszych pomagała również przetrwać trudne chwile żołnierzom na frontach, stając się muzycznym przebojem II wojny światowej.

Nie ma wiary bez krzyża

Paweł Bugira

W uroczystość Chrystusa Króla w archikatedrze przemyskiej odbyło się zakończenie Roku Wiary.

Tomasz od... aniołków

Arkadiusz Bednarczyk

Sztuka nie jest li tylko domeną ludzi świeckich. Do dziś zachwycają dzieła, które wyszły spod ręki wielu duchownych, wspaniałych artystów w habitach, takich jak średniowieczny Fra Angelico czy przedstawiony niedawno na łamach „Niedzieli Przemyskiej”, utalentowany siedemnastowieczny bernardyn, Franciszek Lekszycki.

Niedziela świdnicka

Leszek, Lila i Afryka

Tomasz Pluta

Misje? Ale nawet nie chcę o tym słyszeć. Mniej więcej takie słowa usłyszał Leszek od swojej żony Lilianny, kiedy po raz pierwszy podzielił się tym pragnieniem.

Ks. kan. Marek Żmuda kapelanem kamieniarzy

Tomasz Wanecki

Biskup Świdnicki wręczył nominację proboszczowi tej parafii ks. kan. Markowi Żmudzie na kapelana górników-skalników i kamieniarzy diecezji świdnickiej.

Będę powiernikiem duchowym kamieniarzy

Tomasz Wanecki

Z ks. kan. Markiem Żmudą rozmawia Tomasz Wanecki

Jak głosić Słowo Boże?

Bp Ignacy Dec

Biblia przypomina nam, że Pan Jezus powoływał uczniów, aby głosili Słowo Boże. Z głoszenia Bożego Słowa rodzi się bowiem wiara: „Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy jest słowo Chrystusa...

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Adwentowe zamyślenia (3)

Ks. Andrzej Supłat

Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana omdlałe! Powiedzcie małodusznym: Odwagi, nie bójcie się!... Oto wasz Bóg, On sam przychodzi, by zbawić was…” (Iz 35,1-6a.10) – słowa te brzmią jak zachęta na drogę, na życie.

Rycerze Kolumba w naszej archidiecezji

Maksymilian Kardziejonek

Po ponad 130 latach istnienia zakonu na świecie Rycerze Kolumba aktywnie pracują w ponad 14 tys. rad, a liczba członków niedługo przekroczy 2 mln, w tym prawie 3 tys. w Polsce.

Odszedł do Pana ks. kan. Stanisław Włodek

Ks. Robert Gołębiowski

Pod koniec tegorocznego miesiąca modlitwy za zmarłych próg dzielący nas pomiędzy doczesnością i wiecznością przekroczył ks. kan. Stanisław Włodek.

Niedziela warszawska

Czeka na was Warszawa

Milena Kindziuk

Po raz pierwszy w warszawskiej katedrze miała miejsce podwójna konsekracja biskupów

W sobotę 7 grudnia co najmniej godzinę przed uroczystościami katedra była pełna ludzi. Zakrystia zaś – wypełniona księżmi i biskupami z całej Polski.

Królował ocet

Wojciech Dudkiewicz

Dla przeciętnego warszawiaka wprowadzenie stanu wojennego było szokujące. Musiał przystosować się do czołgów i patroli, wyłączonych telefonów i godziny milicyjnej. Do pustych półek mógł przywyknąć już wcześniej.

Co kryje gender

Artur Stelmasiak

Ideologia gender coraz szerzej wkracza do sfery życia publicznego w Polsce. Pod płaszczykiem równouprawnienia wprowadza seksualizację dzieci, promuje homoseksualizm, a przede wszystkim niszczy rodzinę.

Kupuj polskie

Wojciech Dudkiewicz

Jeśli wydamy złotówkę na produkt wykonany w Polsce, 60 groszy wróci do polskiej gospodarki – zachęcają organizatorzy akcji promocji polskich produktów, w której wzięło udział prawie sto sklepów należących do sieci Społem w Warszawie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Wartość wspólnoty parafialnej

Joanna Suszko

Słyszałeś już o „Niedzieli Radiowej”? To nowa kampania Katolickiego Radia Zamość, z którą chcemy docierać do każdego zakątka naszej diecezji.

X Triduum Caecilianum

Małgorzata Godzisz

Gdy muzyka grała, ona w sercu Panu jedynie śpiewała” – pisał o św. Cecylii Jakub de Voragine, średniowieczny hagiograf. To ona od 10 lat sprawuje opiekę nad Triduum Caecilianum organizowanym w katedrze zamojskiej. Odbywa się ono od 20 do 22 listopada dla uczczenia św. Cecylii.

O sądzie cz. 2

Ks. Grzegorz Szubtarski

Poprzednią część zakończyliśmy w momencie, gdy na Sądzie ogromna rzesza wszystkich ludzi będzie oczekiwać na przybycie Sędziego. Tradycja żydowska mówiła, iż miejscem tym będzie wielka Dolina Jozafata, gdyż tylko to miejsce byłoby w stanie pomieścić tak wielką rzeszę ludzi.

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim