Na promocji tej książki w Sekretariacie Episkopatu w Warszawie, prezentujący dzieło ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW powiedział, że "pani profesor Anna Świderkówna przeszła od świata pogańskiego do Jerozolimy". Wcześniej bowiem zajmowała się głównie starożytną Grecją. Dopiero od lat osiemdziesiątych głównym przedmiotem jej zainteresowań stała się Biblia. Dzięki temu może ją odczytywać w sposób zupełnie oryginalny. Dobra znajomość świata antycznego bowiem, pomaga lepiej odczytywać cały kontekst historyczny i literacki Pisma Świętego. Najnowsza książka Prawie wszystko o Biblii jest tego dowodem.
Ta świeża interpretacja tekstów biblijnych zawiera wiele odkrywczych spostrzeżeń filologicznych i interpretacyjnych. Książka poprzedzona wprowadzeniem, składa się z dwóch części: w pierwszej Anna Świderkówna ukazuje historię powstania Biblii oraz interpretuje księgi Starego Testamentu, w drugiej części zaś wyjaśnia najważniejsze treści Nowego Testamentu. Niektóre rozdziały książki stanowią osobne traktaty np. Księga Hioba przybliża tajemnicę niezawinionego cierpienia, a Pieśń nad pieśniami - tajemnicę miłości. Natomiast kluczem do zrozumienia całej książki wydają się słowa: "O Biblii należy zawsze pamiętać, że od wieków każde pokolenie znajduje w jej słowach nową, aktualną dla siebie naukę".
Książka napisana jest pięknym, przystępnym, i co ważne - ponadkonfesyjnym językiem. Skierowana jest do uczniów i nauczycieli, ale również do wszystkich, którzy chcą zrozumieć polską i europejską kulturę. Także - jak mówi sama Pani Profesor - do ludzi niewierzących.
Jest ładnie wydana, opatrzona ramkami, wykresami, ilustracjami doskonale dobranymi do poruszanej tematyki.
I jeszcze jedno: Pani Profesor pisała tę książkę na komputerze. Zapowiedziała też kolejną, w cyklu Rozmów o Biblii. Można jej się spodziewać za półtora roku.
Anna Świderkówna, "Prawie wszystko o Biblii", STENTOR, Warszawa 2002.
Pomóż w rozwoju naszego portalu