Reklama

Pokazywać światu Chrystusa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapłani, przedstawiciele wspólnot zakonnych, świeckich instytutów życia konsekrowanego, dziewice i wdowy konsekrowane, klerycy oraz wierni świeccy zgromadzili się 2 lutego w łódzkiej archikatedrze, aby w święto Ofiarowania Pańskiego modlić się, przeżywając XVIII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Władysław Ziółek.

Na początku liturgii ks. Kazimierz Kubacki SJ, przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, przywitał zgromadzonych, podkreślając różnorodność powołań i charyzmaty, którymi żyją, oraz przypomniał, że Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją do wdzięcznej pamięci o tych, którzy dają świadectwo życia dla Boga. Podczas liturgii osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje przyrzeczenia. Arcybiskup Senior poświęcił też zapalone gromnice, a następnie wraz z wiernymi przeszedł w uroczystej procesji wewnątrz archikatedry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał osobom konsekrowanym, że mają być znakiem życia będącego alternatywą wobec logiki tego świata, przez to, że pragną żyć życiem według Ewangelii i podkreślił, że ludzie, którzy na zawsze ofiarowali siebie Chrystusowi, wezwani są, aby jeszcze raz potwierdzić swoje „tak” w odpowiedzi na wyjątkowe powołanie, jakim zostali obdarzeni.

Reklama

Arcybiskup Senior podkreślił także, że niesienie Dobrej Nowiny o zbawieniu jest cennym wkładem osób konsekrowanych w życie Kościoła, a przywołując słowa bł. Jana Pawła II, przypomniał, że ludzie konsekrowani są obecni w sercu Kościoła i tak samo muszą być obecni w centrum doczesnej rzeczywistości –trudnej, pełnej bolesnych napięć, ludzkich zwątpień i załamań, obciążonej grzechem. Te problemy ludzie konsekrowani muszą obejmować pełnym miłości sercem i powierzać je Bogu.

„Na tle tego świata, dla którego Jezus jest ciągle znakiem sprzeciwu, wy – dzięki całkowitemu oddaniu się Chrystusowi – możecie i powinniście być zupełnie innym znakiem: znakiem życia będącego alternatywą wobec logiki tego świata, przez to, że pragniecie żyć życiem według Ewangelii. Jan Paweł II często powtarzał, że osoby konsekrowane powinny stanąć wobec współczesnego świata jako żywe proroctwo zbawczej miłości Boga, jako żywi świadkowie radości i nadziei, jako budowniczowie przyszłości w perspektywie Królestwa Bożego” – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Kaznodzieja przypomniał także słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Papież mówił wtedy właśnie do osób konsekrowanych, że: „wszyscy musimy zjednoczyć się w najważniejszej misji – pokazywać światu Chrystusa, pomagać każdemu człowiekowi, aby odnalazł siebie w Nim; pomagać wszystkim poznawać najgłębsze bogactwo Chrystusa, bo ono jest dla każdego człowieka. Ono jest dobrem każdego człowieka”.

Także w dzisiejszych czasach ludzie, mimo swoich braków i słabości, czekają na świadectwo osób powołanych. Przychodzą do kapłanów, zakonników i zakonnic ze świata, który zdaje się żyć bez Boga, ponieważ szukają świadków prawdy i innych wartości niż tylko doczesne.

„Niech ich znajdą w nas, obdarzonych łaską szczególnego i wyjątkowego powołania. Niech nigdy ten, kto szuka świadka Bożej prawdy, nie trafi na naszą nieufność czy obojętność. Niech wasza konsekracja będzie źródłem światła i nadziei dla wszystkich, których spotykacie” – apelował na zakończenie homilii Arcybiskup Senior.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-12 16:05

Wybrane dla Ciebie

Klucz do otrzymania łaski

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy wiedzą, że Bóg jest wielki"

2025-03-28 21:31

aciprensa/zrzut ekranu YT

"Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że Bóg jest wielki. Bóg jest piękny. Bóg chce, żebyśmy wszyscy się modlili, mieli miłość w sercach, pomagali sobie nawzajem" – takie jest życzenie Máximo Napa Castro – znanego jako "Gatón" – peruwiańskiego rybaka, który nigdy nie stracił wiary, nawet kiedy utknął na morzu na 95 dni, aż w końcu został uratowany u wybrzeży Ekwadoru.

Więcej ...

Z zafascynowania Kępińskim

2025-04-06 15:35

Biuro Prasowe AK

W panelu głównym „Ten człowiek wie więcej o człowieku niż Freud, Heidegger i Levinas”, jako pierwszy głos zabrał metropolita krakowski, abp prof. Marek Jędraszewski z wystąpieniem „Levinas i Kępiński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...