Reklama

Niedziela Lubelska

Oto drzewo krzyża

Paweł Wysoki

W naszej archidiecezji rozpoczęła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego i relikwii Drzewa Krzyża. Jako pierwsza krzyż przyjęła parafia archikatedralna

Uroczyste powitanie krzyża przed archikatedrą lubelską odbyło się w sobotę 8 marca. Na znak miłości i zbawienia oczekiwali kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz świeccy, w tym ekipa ewangelizacyjna prowadząca pierwsze rekolekcje z serii „Przyjdź do Źródła. Rekolekcje dla spragnionych”. Po powitaniu krzyża został on uroczyście wniesiony przez kapłanów do świątyni. Obrzęd nawiązuje do paschalnych tradycji; krzyż wnoszony jest do kościoła na wzór Paschału, z trzykrotnym wezwaniem: „Oto drzewo krzyża”. Później, w obecności znaku odkupienia, dokonuje się wybór Jezusa na jedynego Pana i Zbawiciela; jest to kulminacyjnym momentem rekolekcji, które rozpoczynają się trzy dni wcześniej. Krzyż pozostaje w parafii przez tydzień, by wierni mieli możliwość osobistej i wspólnotowej adoracji. W archikatedrze czuwanie przy krzyżu przygotowali przedstawiciele poszczególnych rejonów parafii. Wieczornym Liturgiom towarzyszyły rozważania darów Wieczernika: Eucharystii, kapłaństwa oraz wspólnoty zjednoczonej w Duchu Świętym. Ponadto wszyscy chętni mogli oddać cześć relikwiom Drzewa Krzyża przez ucałowanie. Tygodniowe czuwanie zakończyło się w sobotę 15 marca uroczystą Eucharystią połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Peregrynację krzyża poprzedziła konferencja prasowa z udziałem abp. Stanisława Budzika. Podczas niej Metropolita przypomniał, że projekt ewangelizacyjny, który w ciągu ponad pięciu lat obejmie wszystkie parafie w naszej archidiecezji, jest odpowiedzią na wołanie bł. Jana Pawła II o nową ewangelizację. – Ojciec Święty już podczas pierwszej pielgrzymki do Polski wołał o nową ewangelizację. To wezwanie przypomniał szczególnie wyraźnie w roku 2000 podczas wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa, kiedy zapewniał, że Chrystus jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki – mówił abp Stanisław Budzik. – Nie trzeba szukać nowych programów, lecz wystarczy na nowo zaczerpnąć z Ewangelii, wypłynąć na głębię. Trzeba sprawić, żeby ludzie zrozumieli, że Ewangelia jest listem miłosnym napisanym przez Boga do człowieka; historią tego, jak Bóg umiłował człowieka, a nie kodeksem karnym. Trzeba tę świadomość u ludzi obudzić, zachwycić i poprowadzić do Chrystusa – mówił Ksiądz Arcybiskup. Pasterz przypomniał, że rekolekcje ewangelizacyjne są owocem Roku Wiary. – Nowa ewangelizacja w diecezji wyrosła z Roku Wiary, który przeżywaliśmy pod koniec pontyfikatu Benedykta XVI. Chcieliśmy, by Rok Wiary nie był jednorazową akcją, ale by przełożył się na konkretne nawrócenie. Temu mają służyć rekolekcje ewangelizacyjne, które są niejako przeoraniem gleby serc – wyjaśniał Pasterz. W czasie rekolekcji, nad którymi czuwa ks. Michał Zybała, głoszony jest kerygmat, czyli podstawowe prawdy wiary. – Wracamy do czasów apostolskich, kiedy to Apostołowie mówili o Jezusie, który dla nas umarł, zmartwychwstał i posłał nam swojego Ducha – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Duch Święty i nas posyła do ludzi, by głosić im Ewangelię i przypominać, że Bóg ukochał każdego człowieka i wszystkich wzywa do miłości. Tę miłość mamy praktykować we wspólnocie Kościoła, stając się dla wszystkich rozproszonych i skonfliktowanych znakiem jedności między Bogiem i ludźmi oraz znakiem jedności całej rodziny ludzkiej – podkreślał.

2014-03-20 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: wznowiono peregrynację Obrazu Jasnogórskiego

2020-09-01 19:45

Arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystościom wznowienia peregrynacji Matki Bożej po archidiecezji poznańskiej. „Jeśli Pan Bóg pozwoli przewidujemy zakończenie Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w naszej archidiecezji 8 maja 2021 roku” — mówi KAI bp Szymon Stułkowski.

Więcej ...

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

2020-09-18 09:54

PAP

W tej chwili sytuacja jest taka, że praktycznie koalicja Zjednoczonej Prawicy nie istnieje i konsekwencje tego będą oczywiście, także jeśli chodzi o stanowiska w rządzie - powiedział w piątek w Sejmie szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Więcej ...

Wiedeńska kaplica świętego Stanisław Kostki

2020-09-18 19:26
Wiedeń Kaplica św. Stanisława Kostki

Joanna Łukaszuk-Ritter

Wiedeń Kaplica św. Stanisława Kostki

W dniu dorocznego wspomnienia św. Stanisława Kostki (1550–1568) w Kościele Polskim warto przypomnieć jedno z ważniejszych miejsc w biografii patrona dzieci i młodzieży jakim jest kaplica jego imienia w Wiedniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Wiadomości

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Wiara

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Przebaczać

Wiara

Przebaczać