Reklama

Niedziela Rzeszowska

Miłość do Ojczyzny domaga się kształtowania charakteru

Kpt. Konrad Radzik

223 lata temu, 3 maja 1791 r., została uchwalona Konstytucja 3 Maja. Była pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było wielkim wydarzeniem w naszej historii – podkreślił podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja w Rzeszowie Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. – Twórcy Konstytucji 3 Maja patrzyli bardzo daleko w przyszłość. Ich działania, ich przemyślenia były nacechowane troską o Ojczyznę i jej przyszłość. Dziś musimy pamiętać, aby nasze działania także miały takie cechy – mówił.

Tegoroczne uroczystości w Rzeszowie zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w kościele farnym, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. W homilii ks. Jacenty Mastej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie zauważył, iż dzisiejszą formą walki o Polskę jest walka o moralność, o silną rodzinę, o miejsce Kościoła w życiu społecznym. – Naszymi powstańczymi barykadami są sumienia Polaków – mówił. Jak podkreślił ks. Mastej, czas próby polskich sumień trwa. – Jakże pożądaną formą patriotyzmu jest dziś kształtowanie sumień Polaków według Ewangelii, uczenie rzetelnej, prawdziwej wiedzy historycznej oraz życia według właściwego systemu wartości. Miłość do Ojczyzny domaga się bowiem kształtowania charakteru i postaw – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. nastąpił przemarsz uczestników uroczystości, w tym kompanii honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, pocztów sztandarowych Policji, Służby Więziennej, Straży Pożarnej i Straży Granicznej, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, ZHP i ZHR na rzeszowski Rynek. Tu, pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki została odczytana preambuła do Konstytucji 3 Maja. Następnie głos zabrała wojewoda podkarpacki, Małgorzata Chomycz-Śmigielska. – Historia i doświadczenia minionych lat uczą nas wszystkich rzetelności w ocenie naszego rodowodu. Bez odniesienia się do pamięci skąd jesteśmy, dokąd idziemy, gdzie jest nasze miejsce na ziemi, nie będziemy mieli tej świadomości. Pracujmy razem, ponad podziałami dla dobra naszej podkarpackiej ojczyzny i Ojczyzny, która ma na imię Polska. Uczmy młode pokolenie szacunku do historii, tradycji, dorobku naszych przodków, godności do symboli narodowych: biało-czerwonej flagi, godła, hymnu, ale przy tym nie zapominajmy o szacunku i pomocy tym ludziom, którzy na co dzień potrzebują tak po prostu naszego wsparcia – zaapelowała. Uroczystości zakończył Apel Pamięci i salwa honorowa, a pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki delegacje złożyły kwiaty.

– Konstytucja 3 Maja to jest wolność dla wszystkich Polaków. Ja to doceniam i bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w obchodach tego święta – podkreśliła Antonina, mieszkanka Rzeszowa. – Myślę, o tym, żeby nasza Ojczyzna wzrastała, żebyśmy wdrażali w życie przesłania naszego rodaka, św. Jana Pawła II, żebyśmy byli miłującym się narodem i żeby żyło nam się coraz lepiej – dzieliła się refleksjami Helena z Rzeszowa. – Oby patriotyzm był zawsze w sercach Polaków – dodała.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-14 15:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie wolno nam zatracić naszej polskiej tożsamości i wiary w Boga

Niedziela świdnicka 46/2015, str. 8

Porucznik Bronisław Wilk

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Porucznik Bronisław Wilk

O niegasnącej historii walczących o niepodległość Polski oraz trosce nauczycieli, pedagogów i katechetów w przekazywaniu i uwrażliwianiu młodego pokolenia na tematy burzliwych kart historii naszego narodu mówi por. Bronisław Wilk.

Więcej ...

Kard. Ryś do kleryków: poznanie Boga jest ważniejsze od tego, co możesz mówić!

2025-06-26 20:45

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Wimbledon - Hurkacz zrezygnował z występu

2025-06-27 16:12
Hubert Hurkacz

wikipedia.org

Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz z powodów zdrowotnych wycofał się z wielkoszlemowego Wimbledonu. "Wiem, że to właściwa decyzja dla mojego zdrowia i formy w dłuższej perspektywie" - przekazał w oświadczeniu polski tenisista.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Małopolskie/ Strzelanina w domu k. Limanowej – dwie...

Wiadomości

Małopolskie/ Strzelanina w domu k. Limanowej – dwie...

Rodzicu, do 25 września masz czas, by wypisać dziecko z...

Wiadomości

Rodzicu, do 25 września masz czas, by wypisać dziecko z...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

Kościół

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

W Boże Ciało doszło do profanacji Najświętszego...

Kościół

W Boże Ciało doszło do profanacji Najświętszego...