Reklama

MAREK SOBISZ

Maryjo, bądź nam przewodniczką w wierze

2014-06-10 14:43

Marek Sobisz
Niedziela Ogólnopolska 24/2014, str. 14

Przez prawie dziewięć miesięcy po diecezji ełckiej wędrowała kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Peregrynacja rozpoczęła się 21 września 2013 r. w konkatedrze w Suwałkach, a zakończyła 7 czerwca 2014 r. na placu św. Jana Pawła II, nad którym góruje potężny i piękny pomnik Papieża Polaka.

Ten dzień był świętem dla diecezji ełckiej, jak również dla samego miasta Ełk. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości z kraju i z zagranicy.

Pożegnanie z Matką

Uroczystości rozpoczęły się od modlitewnego czuwania w ełckiej katedrze, a później obraz został przeniesiony na miejsce celebry ulicami miasta w procesji, którą prowadził bp Jerzy Mazur SVD. Przed Eucharystią, podczas modlitwy różańcowej przemówiła Magda Buczek. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita krakowski, wieloletni sekretarz osobisty św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz, który przekazał dla diecezji szczególny dar: relikwie pierwszego stopnia – krew Ojca Świętego pobraną w dniu jego śmierci. Relikwie zostaną złożone w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku.

Reklama

Bp Mazur, witając wszystkich gości, wyraził wdzięczność Bogu i Matce Bożej za czas nawiedzenia, w którym wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej dotarł do 151 parafii. Na uroczystości obecni byli m.in.: abp Marek Zalewski – nuncjusz apostolski w Zimbabwe, abp Wojciech Ziemba – metropolita warmiński oraz biskupi z Litwy i Papui-Nowej Gwinei. Licznie przybyli kapłani z diecezji ełckiej oraz z innych diecezji, a także przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych.

Jan Paweł II patronem i orędownikiem u Boga dla miasta Ełku

Dzień 7 czerwca to nie tylko zakończenie peregrynacji, ale również nowy etap w życiu miasta. Na prośbę licznych mieszkańców miasta, skierowaną do władz lokalnych, tego dnia ogłoszono bowiem św. Jana Pawła II „patronem i orędownikiem u Boga dla miasta Ełku”. Jest to historyczne wydarzenie, które wplata się w 15. rocznicę wizyty Ojca Świętego w tym mieście. Mówił o tym, wyrażając wdzięczność Janowi Pawłowi II, burmistrz miasta Tomasz Andrukiewicz. Dekret watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który został wydany 27 maja 2014 r., z upoważnienia papieża Franciszka odczytał kanclerz Kurii diecezjalnej ks. dr Marcin Maczan.

Przybył ponownie na mazurską ziemię – w relikwiach

W homilii kard. Dziwisz zwrócił szczególną uwagę na postać św. Jana Pawła II – na jego wrażliwość na sprawy społeczne i niesprawiedliwość, jaka dotyka wielu ludzi, zwłaszcza ubogich. Podkreślił podobieństwo do niego obecnego papieża Franciszka w tym wymiarze apostolskiej posługi. Odwołał się również do wizyty Ojca Świętego na ziemi ełckiej przed 15 laty, mówiąc, że bardzo cenił on mazurską ziemię i jeszcze zanim został wybrany na Stolicę Apostolską, często ją odwiedzał, a dziś przybywa ponownie w postaci relikwii. Ksiądz Kardynał nawiązując do wielkiej wrażliwości i zatroskania Papieża o każdego człowieka, o każdy stan życia, przypomniał, że Ojciec Święty zawsze patrzył na wszystko i spełniał swoją posługę w optyce chrystologicznej, że Chrystus był sensem jego życia oraz całej posługi kapłańskiej i biskupiej.

Zawierzenie Matce Bożej

Na zakończenie Eucharystii bp Mazur wyraził wdzięczność wszystkim obecnym, każdemu, kto ubogacił tę uroczystość, a jednocześnie zapewnił kard. Dziwisza, że diecezja już przygotowuje się do przyjęcia młodzieży z całego świata, która przybędzie na Światowe Dni Młodzieży 2016. Ksiądz Biskup podziękował ojcom paulinom – o. Michałowi i o. Mariuszowi, kustoszom Obrazu, za trud włożony podczas peregrynacji, oraz bp. Romualdowi Kamińskiemu, odpowiedzialnemu za organizację peregrynacji na terenie diecezji. Przemówili też bp Rimantas Norvila z Litwy oraz bp Anton Bal z Papui-Nowej Gwinei. Podsumowaniem uroczystości było zawierzenie przez bp. Mazura całej diecezji – każdego diecezjanina, wszystkich stanów, zawodów i grup społecznych – Matce Bożej Częstochowskiej. Obraz nawiedzenia uroczyście odprowadzono do samochodu-kaplicy.

Po uroczystości kard. Dziwisz spotkał się na placu z młodzieżą przygotowującą się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie, a także złożył kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II, patrona Ełku.

Uroczystość zakończenia peregrynacji w diecezji ełckiej była transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Tagi:
Matka Boża peregrynacja

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem