Reklama

Polska

Maryjo, bądź nam przewodniczką w wierze

MAREK SOBISZ

Przez prawie dziewięć miesięcy po diecezji ełckiej wędrowała kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Peregrynacja rozpoczęła się 21 września 2013 r. w konkatedrze w Suwałkach, a zakończyła 7 czerwca 2014 r. na placu św. Jana Pawła II, nad którym góruje potężny i piękny pomnik Papieża Polaka.

Ten dzień był świętem dla diecezji ełckiej, jak również dla samego miasta Ełk. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości z kraju i z zagranicy.

Pożegnanie z Matką

Uroczystości rozpoczęły się od modlitewnego czuwania w ełckiej katedrze, a później obraz został przeniesiony na miejsce celebry ulicami miasta w procesji, którą prowadził bp Jerzy Mazur SVD. Przed Eucharystią, podczas modlitwy różańcowej przemówiła Magda Buczek. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita krakowski, wieloletni sekretarz osobisty św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz, który przekazał dla diecezji szczególny dar: relikwie pierwszego stopnia – krew Ojca Świętego pobraną w dniu jego śmierci. Relikwie zostaną złożone w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku.

Reklama

Bp Mazur, witając wszystkich gości, wyraził wdzięczność Bogu i Matce Bożej za czas nawiedzenia, w którym wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej dotarł do 151 parafii. Na uroczystości obecni byli m.in.: abp Marek Zalewski – nuncjusz apostolski w Zimbabwe, abp Wojciech Ziemba – metropolita warmiński oraz biskupi z Litwy i Papui-Nowej Gwinei. Licznie przybyli kapłani z diecezji ełckiej oraz z innych diecezji, a także przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych.

Jan Paweł II patronem i orędownikiem u Boga dla miasta Ełku

Dzień 7 czerwca to nie tylko zakończenie peregrynacji, ale również nowy etap w życiu miasta. Na prośbę licznych mieszkańców miasta, skierowaną do władz lokalnych, tego dnia ogłoszono bowiem św. Jana Pawła II „patronem i orędownikiem u Boga dla miasta Ełku”. Jest to historyczne wydarzenie, które wplata się w 15. rocznicę wizyty Ojca Świętego w tym mieście. Mówił o tym, wyrażając wdzięczność Janowi Pawłowi II, burmistrz miasta Tomasz Andrukiewicz. Dekret watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który został wydany 27 maja 2014 r., z upoważnienia papieża Franciszka odczytał kanclerz Kurii diecezjalnej ks. dr Marcin Maczan.

Przybył ponownie na mazurską ziemię – w relikwiach

W homilii kard. Dziwisz zwrócił szczególną uwagę na postać św. Jana Pawła II – na jego wrażliwość na sprawy społeczne i niesprawiedliwość, jaka dotyka wielu ludzi, zwłaszcza ubogich. Podkreślił podobieństwo do niego obecnego papieża Franciszka w tym wymiarze apostolskiej posługi. Odwołał się również do wizyty Ojca Świętego na ziemi ełckiej przed 15 laty, mówiąc, że bardzo cenił on mazurską ziemię i jeszcze zanim został wybrany na Stolicę Apostolską, często ją odwiedzał, a dziś przybywa ponownie w postaci relikwii. Ksiądz Kardynał nawiązując do wielkiej wrażliwości i zatroskania Papieża o każdego człowieka, o każdy stan życia, przypomniał, że Ojciec Święty zawsze patrzył na wszystko i spełniał swoją posługę w optyce chrystologicznej, że Chrystus był sensem jego życia oraz całej posługi kapłańskiej i biskupiej.

Reklama

Zawierzenie Matce Bożej

Na zakończenie Eucharystii bp Mazur wyraził wdzięczność wszystkim obecnym, każdemu, kto ubogacił tę uroczystość, a jednocześnie zapewnił kard. Dziwisza, że diecezja już przygotowuje się do przyjęcia młodzieży z całego świata, która przybędzie na Światowe Dni Młodzieży 2016. Ksiądz Biskup podziękował ojcom paulinom – o. Michałowi i o. Mariuszowi, kustoszom Obrazu, za trud włożony podczas peregrynacji, oraz bp. Romualdowi Kamińskiemu, odpowiedzialnemu za organizację peregrynacji na terenie diecezji. Przemówili też bp Rimantas Norvila z Litwy oraz bp Anton Bal z Papui-Nowej Gwinei. Podsumowaniem uroczystości było zawierzenie przez bp. Mazura całej diecezji – każdego diecezjanina, wszystkich stanów, zawodów i grup społecznych – Matce Bożej Częstochowskiej. Obraz nawiedzenia uroczyście odprowadzono do samochodu-kaplicy.

Po uroczystości kard. Dziwisz spotkał się na placu z młodzieżą przygotowującą się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie, a także złożył kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II, patrona Ełku.

Uroczystość zakończenia peregrynacji w diecezji ełckiej była transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

2014-06-10 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O prawdziwej pobożności maryjnej

2020-08-12 08:35

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 25

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Ks. Gremza dla KAI: na Białorusi modlimy się o nawrócenie rządzących i zaprzestanie prześladowań

2020-08-13 14:14

PAP/EPA/Toms Kalnins

Modlimy się o nawrócenie naszych władz, o powstrzymanie przemocy i represji społecznych. O pojednanie. Tak, aby ludzie przestali żyć w ciągłym zastraszeniu, w panice, w bezsilności - mówi w rozmowie z KAI ks. Antoni Gremza, wicekanclerz grodzieńskiej kurii i duszpasterz młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kananejka – wysłuchana i pochwalona

Wiara

Kananejka – wysłuchana i pochwalona

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Kościół

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

Kościół

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz