Reklama

Niedziela Podlaska

Świętość jest spoiwem jedności

Jan Krakowski

10 czerwca wieczorem, w Drohiczynie obchodzono kolejny Dzień Podlasia, upamiętniający wizytę św. Jana Pawła II na Podlasiu. W tym roku była to również diecezjalna uroczystość dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II

W katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wraz biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz kapłanami z diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej i pińskiej na Białorusi koncelebrował Eucharystię dziękczynną. Miało to miejsce wieczorem, w tych samych godzinach, gdy 15 lat temu św. Jana Pawła II przybył na Drohiczyna.

Rozpoczynając liturgię bp Tadeusz Pikus podkreślił konieczność wdzięczności Bogu za wielki dar dla Podlasia jakim była wizyta św. Jana Pawła II. Przypomniał, że na wniosek bp. Antoniego Dydycza, Dzień Podlasia został przyjęty przez sejmiki trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego i wpisał się w tradycję. Podkreślił, że w tym roku jest on wyjątkowym wydarzeniem, gdy dziękujemy nie tylko za pobyt na Podlasiu św. Jana Pawła II, ale też za jego kanonizację. Bp Antoni Dydycz rozpoczął homilię, odwołując się też do słów, zacytowanych w liście pasterskim biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Powiedział, że z radością przywołujemy słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane piętnaście lat na błoniach drohiczyńskich, modlącego się, by wszyscy byli jedno. „Słuchali ich nie tylko katolicy, ale i prawosławni, protestanci, starowiercy, wyznawcy innych religii i niewierzący”. Przypomniał przesłanie, jakie św. Jan Paweł II pozostawił w czasie swej pielgrzymki do Polski po odzyskaniu częściowej wolności, którą zapoczątkowały wybory 25 lat temu. Mówił on wtedy o tym, jak powinniśmy ją realizować w oparciu o niezmienne wartości.

Reklama

Bp Antoni Dydycz powiedział też, że powinniśmy się poważnie zastanowić, czy ten czas został właściwie zagospodarowany, czy nie ma w nas winy bierności i odpowiedzialności za dramaty naszych rodaków, cierpiących z powodu bezrobocia, emigracji zarobkowej, biurokracji, czy niesprawiedliwości, gdy z horyzontu znika zwykły człowiek. Powinno to być zawstydzeniem i stanowić wyzwanie, do budowania prawdziwej wolności w światłości Pana– podkreślił.

Na Dzień Podlasia przybyli: Wicewojewoda Podlaski, Starostowie, Burmistrzowie, Wójtowie, przedstawiciele innych struktur władz samorządowych, policji, straży pożarnych, leśnicy, ludzie kultury, sztuki, bractwo kurkowe i rycerskie, siostry zakonne, alumni, przedstawiciele ruchów stowarzyszeń, instytucji i organizacji wraz pocztami sztandarowymi z terenu Podlasia i Mazowsza, wierni z diecezji drohiczyńskiej, diecezji sąsiednich, a także władze i wierni z Litwy. Bp Tadeusz Pikus dokonał aktu zawierzenia Podlasia następującymi słowami: „Zgromadzeni w świątyni na tej prastarej podlaskiej ziemi w Piętnastą Rocznicę Wizyty Apostolskiej papieża Jana Pawła II w Drohiczynie pragniemy w duchu wiary, za wstawiennictwem Maryi Matki Kościoła, podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu za wszystko, czym nas obdarzył i obdarza, szczególnie zaś za kanonizację Jana Pawła II. Za wstawiennictwem świętego Rodaka chcemy powierzyć Jego miłości nas tu obecnych oraz wszystkich mieszkańców ziemi podlaskiej. Prosimy Cię, Panie, spojrzyj miłościwym okiem na nas i na naszą Ojczyznę. Wspieraj nasze władze, które są odpowiedzialne za jej losy. Prowadź nas na drogę nawrócenia i odnowy. Naucz nas poszanowania godności drugiego człowieka, gorliwej modlitwy i uczciwej pracy. Daj zgodę w rodzinach i zakładach pracy, ucz sprawiedliwości i szacunku dla mienia publicznego. Przez macierzyńskie ręce Maryi, Tobie oddajemy w opiekę wszystkie rodziny całego Podlasia. Prosimy Cię Panie o ich religijne i moralne odrodzenie, by rozbite małżeństwa jednały się, uzależnieni nałogami doznawali uzdrowienia, chorzy i cierpiący otrzymali ulgę, bezdomni dom, a bezrobotni pracę. Maryjo, zawierzamy Twojej macierzyńskiej opiece wszystkich kapłanów i osoby życia konsekrowanego, każdego alumna naszych Seminariów. Uproś u swego Syna liczne i dobre powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. O Najświętsze Serce naszego Pana i Króla, spraw swą dobrocią wszechmocną, aby wszyscy mieszkańcy Podlasia, ogarnięci Twoją miłością, wpatrzeni w Maryję i świętego Jana Pawła II, trwali wiernie przy Tobie jako Twoi przyjaciele i oddani słudzy. Amen”.

Podczas Liturgii dary złożyli przedstawiciele poszczególnych dekanatów diecezji drohiczyńskiej, zaś życzenia imieninowe bp Antoniemu Dydyczowi złożyli w imieniu kapłanów Dziekan ciechanowiecki, w imieniu samorządowców Wójtowie gminy Repki i Sterdyń, a w imieniu diecezjan rodzina z parafii Drohiczyn. Podczas liturgii śpiewy wykonywał Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego

Uroczystość zakończyła modlitwa i zapaleni zniczy przy tablicy upamiętniającej wojewodów podlaskich, pochowanych w kryptach katedry, z czasów, gdy Drohiczyn był stolica województwa.

2014-06-25 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawda fundamentem miłości

Droga Krzyżowa na gietrzwałdzkich błoniach

Wojciech Wrzesiński

Droga Krzyżowa na gietrzwałdzkich błoniach

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05
Mężczyźni podczas Eucharystii

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę...

Wiadomości

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Polska

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej