Reklama

Wiadomości

Ludzie, którzy chodzą po górach są inni

Msza św. wieńcząca rajd papieski

Małgorzata Cichoń

Msza św. wieńcząca rajd papieski

Nie wszystko można sobie przyswoić, siedząc w szkolnej ławce. Od czasu do czasu dobrze spotkać się na papieskim szlaku. Zwłaszcza w wakacje!

W dniu 13 czerwca w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej odprawiono Mszę św., wieńczącą XII Gwiaździsty Rajd Szlakami Jana Pawła II. W sali gimnastycznej zebrała się młodzież, grono pedagogiczne, miejscowe władze. To wyjątkowy rok dla limanowskiej placówki edukacyjnej, która obchodzi jubileusz 90 lat istnienia. Dziś patronuje jej św. Jan Paweł II, w którego watykańskich uroczystościach kanonizacyjnych uczestniczyła także limanowska społeczność – pamiątkowe zdjęcia z tego wydarzenia można oglądać m.in. na szkolnej tablicy informacyjnej.

Trudne, ale prawdziwe

Ks. Robert Pociecha, koncelebrujący Eucharystię wraz z ks. Janem Tomczykiem, rozpoczynając liturgię, powitał najpierw młodzież, grono pedagogiczne, a następnie wszystkich zaproszonych gości (m.in. prezes Fundacji „Szlaki Papieskie” Urszulę Własiuk, członka Zarządu Powiatu Mieczysława Urygę, Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedę wraz z Jolantą Juszkiewicz – przedstawicielem Rady Miasta, Wójta Gminy Limanowa Władysława Pazdana oraz dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół).

Reklama

Podczas homilii kapłan przypomniał słowa Jana Pawła II, który powiedział, że gdy był młody, zafascynowała go Ewangelia. Dlaczego? Bo w Ewangelii Jezus mówi o rzeczach trudnych, ale prawdziwych, wciągających człowieka. Duchowny porównał to do wędrówki. – Gdy idziemy górami, musimy się trochę zmęczyć, raz czy dwa złapać kryzys. Ale ten trud pozostawia wielką mądrość w człowieku. Pan Bóg daje nam takie momenty, które są charakterystyczne tylko dla danych miejsc. Cieszymy się, że coraz więcej młodych ludzi chodzi po górach. Bo ludzie, którzy chodzą po górach są inni. Jest w nich coś z głębi Pana Boga – mówił ks. Robert Pociecha.

Podzielił się także wrażeniami z własnego udziału w tegorocznym Rajdzie Szlakami Jana Pawła II. – Gdy szliśmy z naszą grupą, na trasie widzieliśmy wiele powalonych po ostatnich nawałnicach drzew. Zwracaliśmy wyjątkową uwagę na nie, a przecież obok tych powalonych, jest tyle odrastających od ziemi, niewidocznych. Kapłan stwierdził, że często tak postępujemy, oceniając rzeczywistość. Przykładowo, zwracamy uwagę na młode osoby, które charakteryzują się negatywną postawą względem życia. Taki obraz jest też eksponowany m.in. w przekazach medialnych. – A przecież, miażdżąca większość młodzieży jest podobna do tych odrastających od ziemi drzew i to ona w przyszłości będzie budować naszą ojczyznę – przekonywał głoszący homilię. Podsumował, że św. Jan Paweł II po to zabierał młodych ludzi w góry, żeby oni mogli tam przeżyć swoje spotkanie z Panem Bogiem: – Droga młodzieży, tego i wam życzymy, byście tak do tych wypraw podchodzili!

„Chodźcie moimi drogami”

...takie było hasło tegorocznego Rajdu. Jego celem, jak podają organizatorzy (czyli: parafia bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, miasto Limanowa, powiat Limanowski, gmina Limanowa, fundacja „Szlaki Papieskie”, PTTK O/Limanowa oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej), było uczczenie 15. rocznicy przejazdu Jana Pawła II przez Limanową do Starego Sącza na kanonizację bł. Kingi, a także poznawanie papieskiego nauczania, historii regionu, kultury, przyrody oraz wspólny wypoczynek w górach.

Reklama

To wyzwanie podjęło 29 drużyn z powiatu limanowskiego, nowosądeckiego, bocheńskiego, a także dąbrowskiego i wadowickiego, łącznie blisko 300 uczestników. „Była to młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, absolwenci, a także wielu stałych sympatyków Szlaków Papieskich. Przemierzyli oni liczne trasy jedno i wielodniowe, którymi swego czasu wędrował Karol Wojtyła w Beskidzie Wyspowym, Gorcach, Beskidzie Sądeckim, a nawet Bieszczadach” – można przeczytać na stronie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej, która udostępnia także relację fotograficzną z wypraw.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Uhonorowano także najciekawszą kronikę rajdową, laureatów konkursu o tematyce: „Święci i świętość według Jana Pawła II”, jak również najmłodszego i najstarszego uczestnika oraz drużyny, które przeszły najdłuższą trasą. Patronem medialnym wydarzenia była m.in. „Niedziela”.

2014-06-25 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski na spotkaniu nt. ochrony małoletnich w Kościele

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Od kilku dni abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, jest hospitalizowany z powodu ostrego zapalenia płuc, dlatego Konferencję Episkopatu Polski na spotkaniu nt. ochrony małoletnich w Kościele reprezentował będzie Zastępca Przewodniczącego KEP abp Jędraszewski.

Więcej ...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Więcej ...

Saletyńskie Spotkania Młodych we Włochach

2021-09-23 16:53

MP

Eucharystia, konferencja i uwielbienie. 25 września zapraszamy młodzież do parafii Matki Bożej Saletyńskiej przy ul. Popularnej 46.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...