Kulminację obchodów zaplanowano podczas 12. Międzynarodowego i 16. Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę Siemiatycze 2014”. Turnieje wraz z obchodami jubileuszu „Małego Podlasia” odbyły się w dniach 4-6 lipca. Z zaproszenia na dwa jubileusze skorzystało wielu przyjaciół zespołu, znajomych, sympatyków, dawnych i obecnych tancerzy.
Czas świętowania
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły nabożeństwo w cerkwi pw. Świętych Piotra i Pawła i Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Rozegrano Turniej Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę”, odbył się też koncert jubileuszowy, podczas którego na parkiecie w pełnej krasie pokazali się dawni i obecni członkowie zespołu. Widownię wypełnili mieszkańcy Siemiatycz. Na koncercie tym gościł biskup senior Antoni Dydycz, który z wielkim podziwem dla tancerzy i instruktorów mówił, że dzięki ich trudowi nie zaginą tradycje narodowe. „Nie ma piękniejszych pieśni i tańców niż te płynące znad Bugu i Wisły, nie ma piękniejszych melodii niż te żyjące w naszych sercach” powiedział do zebranych gość honorowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tej części tancerze otrzymali specjalne wyróżnienie Marszałka Województwa Podlaskiego. Krzysztof Szyszko z rąk Wicekurator Oświaty w Białymstoku odebrał wyróżnienie nadane przez Ministra Edukacji Narodowej.
Reklama
Wieczorem odbyły się oficjalne spotkanie jubileuszowe i jubileuszowy bal wspomnień. W niedzielę 6 lipca w turnieju „O Podlaską Szyszkę” spotkały się pary z klas A. W samo południe po wysłuchaniu miejskiego hejnału z pl. Jana Pawła II ul. Pałacową ruszył polonez jubileuszowy, który był kolejną próbą bicia rekordu Guinnessa. Trzydniowe święto tańca zakończył finał 16. Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę” w klasach A i pokazy mistrzów.
Dzieje zespołu
Historia zespołu rozpoczęła w maju 1984 r., gdy instruktor Krzysztof Szyszko, tancerz Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” przy ZW AWF w Białej Podlaskiej i uczestnik pierwszego kursu instruktorskiego z tańców odbywanego w ramach studiów AWF, powołał w Siemiatyczach do istnienia Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”.
Zespół prezentuje polskie tańce narodowe: polonezy, mazury, krakowiaki, kujawiaki i oberki, łącząc je piosenkami oraz polską muzyką fletową epoki baroku w opowieść o historii naszego kraju. Pracę swoją skupia nad regionami wschodniej Polski oraz państw ościennych: Litwy, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii. Wszystkie tańce prezentowane są we właściwych strojach ludowych, których wykonanie było również częścią wychowania patriotycznego.
Koncertując, zespół odwiedził Łotwę i Włochy, kilkakrotnie Belgię, Białoruś, Ukrainę i Węgry, a wielokrotnie Niemcy i Litwę. Dzięki usilnym staraniom Krzysztofa Szyszko udało się sprowadzić do Siemiatycz Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę”. Dzięki temu Siemiatycze co roku odwiedzają setki tancerzy rywalizujących o miano najlepszego. Daje to niesamowitą możliwość promocji regionu w kraju i za granicą.
W tym roku Krzysztof Szyszko i zespół obchodzą jubileusz 30-lecia działalności artystycznej. Przez te wszystkie lata pan Krzysztof wychował i wykształcił setki znakomitych tancerzy i instruktorów. W świecie tanecznym zdobył ogromne uznanie pracowitością i pasmem sukcesów, wyrosłych z ciężkiej pracy.