Reklama

Niedziela Kielecka

Sienkiewicziana w multimediach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku bardzo zyskało na wprowadzeniu współczesnych multimediów w przekaz muzealnej wiedzy o naszym bodaj najsłynniejszym literackim Nobliście. Pociąg wiozący ze Szwajcarii ciało autora Trylogii, rekonstrukcja sceny wręczenia Nagrody Nobla czy pióro piszące po ścianie gabinetu – to tylko niektóre nowinki muzealne, wzbogacające tradycyjną ekspozycję.

Muzeum udostępnia zwiedzającym dwie wystawy stałe: na parterze budynku zachowane wnętrza mieszkania Henryka Sienkiewicza, a na piętrze nowoczesną wystawę multimedialną prezentującą wybrane tematy związane z życiem i twórczością pisarza. W pałacyku zgromadzono dużą ilość przedmiotów będących własnością Sienkiewicza oraz wiele związanych z nim dokumentów. Właśnie w Oblęgorku znajduje się największa kolekcja darów, albumów i wydawnictw jubileuszowych, które pisarz otrzymywał. Ciekawy jest zbiór fotografii Henryka Sienkiewicza i jego najbliższych oraz rękopisy utworów Noblisty, a także wiele jego listów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2010 r. zakończył się poważny remont obiektu, czynnego od 1958 r. Ekspozycja wzbogaciła się o nowe multimedialne rozwiązania, które przydają atrakcyjności zwiedzaniu. Na piętrze pałacyku, gdy mieszkał w nim Sinkiewicz, znajdowały się pokoje jego dzieci oraz pomieszczenia dla gości. Obecnie urządzono tam biograficzno-literacką wystawę multimedialną. Jednym z podejmowanych wątków jest np. jubileusz pisarza, który zaowocował przekazaniem mu daru narodowego – majątku w Oblęgorku. Zwiedzający mogą usłyszeć mowę wygłoszoną z tej okazji przez pisarza w Ratuszu w Warszawie. Znaczna część wystawy poświęcona jest zawrotnej liczbie tłumaczeń dzieł pisarza na inne języki (np. chiński czy japoński), a także ich adaptacje i ekranizacje. Spory zasób materiałów dotyczy również pozaliterackiej działalności pisarza, np. w Komitecie Generalnym Pomocy Ofiarom Wojny (wraz z Ignacym Paderewskim), jego wystąpień przeciw germanizacji, starań pojmowanych dla stypendystów czy o wzniesienie pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie. Muzeum za pomocą bogatej dokumentacji i multimediów pokazuje także ostatnią pośmiertną drogę Noblisty, którą ten przebył w 1924 r. ze Szwajcarii, gdzie zmarł, do niepodległej już Polski. Ten, który przez lata tworzył ku „pokrzepieniu serc” swojego narodu, powrócił tutaj – pośmiertnie i z honorami – 90 lat temu.

Do Oblęgorka warto zajrzeć teraz, tzn. latem, aby podziwiać pięknie zachowany park z drzewostanem pamiętającym czasy Henryka Sienkiewicza i jego dzieci. A może na „Wieczory u Pana Henryka”...? 6 lipca w ramach „Wieczorów” pokazano spektakl „Skąd pierwsze gwiazdy” w wykonaniu Michała Marca – solisty Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-31 09:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu zostanie przebudowane

Przekazanie umowy dotacyjnej odbyło się w Sali Senatu PWT
we Wrocławiu

Anna Buchar

Przekazanie umowy dotacyjnej odbyło się w Sali Senatu PWT we Wrocławiu

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński przekazał na ręce abp. Józefa Kupnego umowę dotacyjną w wysokości blisko 40 mln zł na przeprowadzenie remontu Muzeum Archidiecezjalnego oraz adaptację Biblioteki.

Więcej ...

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób niepełnoletnich

2025-04-01 09:47

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek sejmowa komisja ds. petycji ma rozpatrzeć petycję, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich. To ostatni moment na to, aby dołączyć do sprzeciwu wobec tego postulatu.

Więcej ...

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II - Módlmy się o wiarę przy grobie Świadka Wiary!

2025-04-03 08:55

Ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Kościół

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?