Reklama

Niedziela Sandomierska

Pielgrzymi 2014

Diecezja pielgrzymuje

Pierwsi wyszli już 2 sierpnia, reszta grup dołączyła 4 sierpnia, aby 12 sierpnia spotkać się przy jasnogórskich Alejach. Dążymy, aby jako jedna wspólna pielgrzymka sandomierska, prowadzona przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, wejść przed oblicze Czarnej Madonny. Mieliśmy upał, mieliśmy deszcz, ale mamy również wymarzoną pogodę do pielgrzymowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na trasie korzystamy z gościnności mieszkańców mijanych miejscowości. Przy kościele w Bardzie zostaliśmy podjęci przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czyżowie. Jak nas informuje jego przewodnicząca Bernarda Grzesik: – Każdy przyniósł coś od siebie: pomidory, ogórki, ser, czy inne produkty i powstały kanapki. Przygotowaliśmy się na co najmniej 150 osób. Do tego oczywiście kawa, herbata lub woda. Takie śniadanie dla pielgrzymów to dla nas taka coroczna tradycja. Nasi rodzice tak witali pielgrzymów i pamiętam jeszcze jak poczęstunek wynosili do drogi, bo wtedy nie było zejścia tu pod kościół.

Są tacy, którzy w tym roku idą po raz pierwszy oraz pielgrzymkowi weterani. Zaczyna swoją przygodę z pielgrzymką Marta Białek z Lasocina. Jak mówi: – Idę z mamą i ciocią, ale do pielgrzymki zmotywowali mnie znajomi. Chciałam zobaczyć, jak to jest. I już widzę, że jest fajnie, wspaniała atmosfera i świetni ludzie. Muszę przyznać, że idzie się ciężko, są zakwasy, ale dostałam pomoc medyczną i idę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przygotowanie

Często wydaje się, że pielgrzymka to tylko droga na Jasną Górę. Tak naprawdę to wiele przygotowań i współpracy wielu różnych służb. Organizatorzy podejmują swoją pracę na długo przed wyruszeniem pielgrzymki. Początek nowej zaczyna się od podsumowania tej, która się zakończyła. Organizowane są także świąteczne spotkania pielgrzymów i wysyłane życzenia świąteczne do parafii, które mija się w drodze.

Pielgrzymka posiada hasło i tematykę rekolekcji w drodze, więc trzeba je opracować i przygotować podręcznik ze szkicami konferencji na każdy dzień. Przygotowywane są także plakaty i różne materiały promujące.

Są też sprawy, o których najczęściej pielgrzymi nie wiedzą, jak współpraca z samorządami i instytucjami zapewniającymi bezpieczeństwo: wojewodowie, policja, firmy remontujące drogi, itp.

Bardzo ważnym zadaniem kierownika jest skompletowanie służb, zaopatrzenie pielgrzymki w potrzebne leki i środki opatrunkowe. Niezbędna jest też woda mineralna. Samochody służb są znakowane specjalnymi naklejkami, a mający podjąć na pielgrzymce poszczególne posługi otrzymują dodatkowe identyfikatory, by byli łatwo rozpoznawalni wśród pielgrzymów. Tych przygotowań jest tak dużo, że jeszcze w przeddzień wyruszenia służby pracują i to zwykle do późnego wieczora.

Reklama

Początek drogi

Piesza pielgrzymka z Janowa Lubelskiego inauguruje piesze pielgrzymowanie z diecezji na Jasną Górę. 2 sierpnia ks. Jacek Staszak, dziekan janowski, pobłogosławił pielgrzymów wyprawiając ich na pątniczy szlak. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania są słowa: „Z Maryją do Jezusa”. Janowską kolumnę prowadzi ks. Sławomir Machowski wraz z 4 kapłanami. Jak informuje Monika Sokal z sekretariatu pielgrzymki: – Pielgrzymuje 310 pątników w dwóch grupach: św. Jana i św. Jadwigi oraz 67 osób w służbach.

W tym roku wyprowadzenie pielgrzymów odbyło się podczas nabożeństwa Słowa Bożego. We Mszy św. pątnicy uczestniczyli w Modliborzycach. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali abp Wojciech Ziemba i bp Ryszard Karpiński oraz kapłani z różnych diecezji i idący w janowskiej pielgrzymce. Msza św. była upamiętnieniem 100-lecia urodzin bp. Józefa Drzazgi, pochodzącego z parafii Modliborzyce.

Idąca kilkadziesiąt razy Halina ze Stróży opowiada: – Dziękuję Matce Bożej za to, że mogę od 1979 r. corocznie do Niej pielgrzymować. Zawsze niosę ze sobą intencje pielgrzymowania oraz prośby i podziękowania tych, którzy mi je powierzają.

Natomiast idąca pierwszy raz Marta Śwircz z parafii Potok Stany mówi: – Idę ponieważ w tym roku będę zdawać maturę i chcę poprosić Boga o pomoc. To moja pierwsza pielgrzymka, więc trochę się boję, że mogę nie dać rady dojść.

Duchowe pielgrzymowanie

Pątnikom towarzyszy kilkuset pielgrzymów duchowych w Janowie Lubelskim i zapisywanych podczas trasy. O duchowych pielgrzymów w drodze troszczy się ks. Krzysztof Lipski, wieloletni pielgrzym i ojciec duchowny janowskiej kolumny. Natomiast ci, co pozostali na miejscu gromadzą się przy sanktuarium. Jak informuje „Niedzielę” ks. Staszak: – Duchowi pielgrzymi gromadzą się każdego dnia o godz. 20.30. Nabożeństwo odbywa się na Placu Maryjnym. Realizujemy na miejscu to, co pielgrzymi rozważają w drodze. Uczestnicy przez modlitwę różańcową, procesję po Placu Maryjnym i modlitwę Apelową włączają się w duchowe owoce pątniczego trudu. Podobne duchowe pielgrzymowanie odbywa się też w innych parafiach naszej diecezji.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-11 15:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” idzie w pielgrzymce

Agnieszka Bugała

Więcej ...

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza