Reklama

Nie przegap

Podaruj bratu ze Wschodu bilet na ŚDM

Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 52-53

Jacek Draus

Światowe Dni Młodzieży 2016 zbliżają się wielkimi krokami. Krakowskie przygotowania ruszyły pełną parą. Na łamach „Niedzieli Młodych” będziemy na bieżąco informować o wszystkim, co się będzie działo. Zaprosimy Was do wzięcia udziału zarówno w dużych akcjach, modlitwach i postach za ŚDM, jak również do Waszej obecności w sieci.
Na początek – wspieramy młodych zza naszej wschodniej granicy i zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na FB.

W czasie wakacji wielu z nas pielgrzymowało lub uczestniczyło w różnego rodzaju rekolekcjach. Bo ćwiczenia duchowne nie są zarezerwowane tylko na czas przedświąteczny. Podobnie modlitwa, post i jałmużna – trzy konkretne tezy na egzamin z bezinteresownej miłości.

Na „Przeprośnej Górce”, przed wejściem pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę, bp Grzegorz Ryś zachęcał: „W czasie tego pielgrzymowania dużośmy się wymodlili. Z postem, to już każdy wie, jak było: co tam jadł i ile. Została nam sprawa jałmużny. Teraz jest ten moment. Mamy okazję wesprzeć Światowe Dni Młodzieży. Nasze Dni Młodzieży”. Skoro „nasze”, to i w wymiarze finansowym jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Z krain wschodnich

Reklama

Jedną z form takiej jałmużny może być wsparcie akcji „Bilet dla Brata”. Chodzi o młode dziewczyny i chłopaków ze Wschodu, zamieszkujących kraje takie jak: Białoruś, Ukraina, Litwa, Rosja, Mołdawia i jeszcze dalej: Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, aż do Kirgistanu.

Brzmi nieznajomo? Jakie masz pierwsze skojarzenia z tymi krajami? Weźmy taki Kazachstan. Bieda? Kożuchy i futrzane czapy, bo w zimie w niektórych regionach dochodzi do -50 stopni C? Ale czy wiesz, że latem słupek rtęci też często pokazuje tam 50, z tym że na plusie? Otwórzmy atlas albo chociaż internetową mapę i wikipedię – przecież to ciekawe, że mamy Braci i Siostry w tak różnych zakątkach świata! Dowiedzmy się o nich czegoś więcej! Oni też by chcieli przyjechać na ŚDM do Krakowa. Tylko najczęściej – nie mają za co.

Stąd inicjatywa „BdB” – fundusz, na który Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM zbiera ofiary, jakie w całości przeznaczy na dofinansowanie pielgrzymom ze wschodniej Europy uczestnictwa w ŚDM.

Ile dać?

Reklama

Bp Ryś zachęcał z dobrotliwym uśmiechem: „Ci, którzy mnie znają, wiedzą już, o ile poproszę. Jest taka stara zasada, że daje się ¼ z tego, co się ma w kieszeni. Niech teraz każdy sobie przypomni, ile ma w portfelu, i podzieli na 4. Tyle wrzucamy. Ja sobie już przygotowałem. Jałmużnę trzeba poczuć, ma nawet zaboleć. To nie mogą być ciążące nam miedziaki”.

Pożytek potrójny

Po pierwsze: na „nasze” ŚDM przyjadą młodzi ze Wschodu, będziemy razem uwielbiać Boga, wymieniać się doświadczeniami. Poopowiadają, jak tam się im żyje jako wierzącym w Chrystusa, może się zaprzyjaźnimy, a na pewno ubogacimy – jak podczas każdego spotkania człowieka z człowiekiem.

Po wtóre: „Woda gasi płonący ogień, a jałmużna gładzi grzechy” (Syr 3, 30). To korzyść bezpośrednia dla naszej duszy. Nieprzeliczalna na żadną walutę. Wpisuje się w temat tegorocznego Dnia Młodzieży: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3).

Po trzecie: „włączając się, nawet pozornie drobnym gestem, w nasz projekt – mówi jego kierownik, Dorota Abdelmoula – każdy staje się współorganizatorem ŚDM. Ze Wschodu płynie wiele głosów wdzięczności – pisali do nas np. misjonarze z Syberii, którzy o akcji dowiedzieli się z internetu”.

To co, ile masz w portfelu?

Wachlarz możliwości

Ofiary można składać w różnych formach: przelewem – „Bilet jednorazowy” (np. owa „¼” portfela), „rodzinny” (zrzutka familijna), „okresowy” (na raty), „jubileuszowy” (gdy masz np. urodziny) czy wreszcie „Zakochany bilet” (zamiast kwiatów na ślub), a także przez zakup cegiełek w postaci ciekawych gadżetów.

Szczegóły na stronie: www.biletdlabrata.pl.

NUMER KONTA
Krajowe Biuro
Organizacyjne ŚDM
Bank Zachodni WBK,
2 Oddział w Siedlcach
51 1500 1663 1216 6009 9321 0000

2014-09-02 12:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zawalcz o siebie

Mówią, że jak Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na swoim miejscu. Tylko co zrobić, żeby dać Bogu pierwsze miejsce w swoim życiu?

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...