Reklama

Niedziela Małopolska

IV Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia

Zawierzmy się Bożemu Miłosierdziu!

Marie Daniella Comboigo

Małgorzata Cichoń

Marie Daniella Comboigo

Do krakowskich Łagiewnik 3-5 października pielgrzymowali współcześni apostołowie Bożego Miłosierdzia. Modląc się, uczestnicząc w wykładach oraz słuchając świadectw, pogłębiali formację i utwierdzali się w misji, z którą z nowym zapałem ruszą do swoich rodzin, parafii i państw!

Urodziła się w Burkina Faso, w rodzinie muzułmańskiej, ale posłano ją do szkoły katolickiej. Tam po raz pierwszy zobaczyła portret Jezusa Miłosiernego. Zrobił na niej ogromne wrażenie. Dzięki temu obrazowi zafascynowała się chrześcijaństwem. Potem ktoś nauczył ją Koronki. Przyjęła chrzest. Dziś prowadzi w swojej parafii grupę, której członkowie modlą się Koronką, a także podejmują małe dzieła miłosierdzia. Wszyscy z jej rodziny zostali chrześcijanami.

Czarnoskóra Marie Danielle Comboigo, mama czwórki dzieci, była pracownica ambasady USA w Burkina Faso, wraz z mężem przyjechała na IV Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia. Dając świadectwo, wzruszona mówiła, że ta pielgrzymka to dla niej wielki dar od Bożego Miłosierdzia...

Ewangelizując Niemcy

Z kolei Mechtilde Neisske z Niemiec orędzie zapisane w „Dzienniczku” usłyszała nie w swym rodzinnym kraju, lecz w Nowej Zelandii, od kapłana, którego spotkała później w Rzymie i w Krakowie na Światowych Kongresach Bożego Miłosierdzia. Biorąc 3 lata temu udział w tym wydarzeniu w Łagiewnikach, poznała krajankę, która pisała pracę naukową na temat encykliki Jana Pawła II „O Bożym Miłosierdziu”. Postanowiły zrobić coś wspólnie dla Niemiec.

W 2013 r. w jednym z tamtejszych miast zorganizowały Kongres o Bożym Miłosierdziu. Przyjechało blisko 400 osób. Za rok planują podobne wydarzenie, z tym że dla wszystkich krajów niemieckojęzycznych (a więc również Szwajcarii, Austrii, Lichtensteinu). Już dziś Mechtilde prosi o modlitwę w intencji tego spotkania!

Wśród angielskich marynarzy

O tym, jak przyjmowane jest orędzie Bożego Miłosierdzia w Wielkiej Brytanii, w swoim świadectwie opowiadała Mary Fenerty, członkini Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej w Liverpoolu, gdzie pracuje jako świecki kapelan marynarzy. W jej kraju niektórzy kapłani twierdzą, że to „polskie” nabożeństwo. Ponadto obserwuje się niechęć do podejmowania tematu czyśćca i piekła. Wielu katolików nie korzysta z sakramentu pojednania, utracono poczucie grzechu...

Reklama

W rodzinnej archidiecezji Angielka stara się szerzyć kult Bożego Miłosierdzia. 9 lat temu rozpoczęto tam cotygodniowe nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu, Koronką do Bożego Miłosierdzia i uwielbieniem. Czytane są fragmenty „Dzienniczka”. Licznie uczestniczący w tej modlitwie wierni mogą również uczcić relikwie św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Wielu pielgrzymów przyjeżdża też do Liverpoolu na uroczyście obchodzone święto Bożego Miłosierdzia.

Kończąc świadectwo, Mary przekazała wiadomość, którą nagrodzono oklaskami – arcybiskup jej archidiecezji planuje utworzyć pierwsze w Wielkiej Brytanii sanktuarium Bożego Miłosierdzia!

Przez czasopisma i rekolekcje

Wśród ponad 200 uczestników IV Kongresu Apostołów Bożego Miłosierdzia najliczniejsza była 32-osobowa grupa z Argentyny. Pochodzą z rożnych części kraju, a o pielgrzymce dowiedzieli się m.in. z czasopism wydawanych przez księży filipinów. Jeden z nich, ks. Mauro Carlorosi, mówi, że z publikacjami docierają do 5 krajów (także do Peru, Ekwadoru, Boliwii, Paragwaju) i do półtora miliona czytelników miesięcznie! Kapłani z jego kongregacji prowadzą także rekolekcje o Bożym Miłosierdziu.

Mój rozmówca, zapytany, który z usłyszanych wykładów szczególnie do niego trafił, wymienia m.in. referat abp. Stanisława Nowaka. Podał on pastoralne wskazówki, jak w sposób uroczysty i wymowny obchodzić święto Bożego Miłosierdzia. Stwierdził m.in., że w tym dniu można zawierzać siebie, swoje rodziny, parafie Bożemu Miłosierdziu. Dokonywać tego aktu należałoby nie tylko w świątyniach, ale także w rodzinach.

Dotknęli źródeł

Głównym organizatorem tegorocznego kongresu była Międzynarodowa Akademia Miłosierdzia, we współpracy z sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Wykłady, w trzech blokach tematycznych („Odkrywanie tajemnicy Bożego Miłosierdzia w życiu św. Jana Pawła II”, „Nauczanie o Bożym Miłosierdziu – Encyklika «Dives in misericordia»” oraz „Głoszenie Bożego Miłosierdzia światu”), wygłosili: kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Nowak, bp Jan Zając, s. M. Elżbieta Siepak ZMBM, ks. Sławomir Oder, ks. Jan Machniak, ks. Jan D. Szczurek, ks. Franciszek Ślusarczyk, o. Jarosław Rodzik SAC i o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Świadectwami podzielili się bp Peter Bürcher (Islandia) oraz bp Petru Ghergel (Rumunia), a także inni duchowni oraz świeccy z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki i Australii. Nagrania z wystąpień i homilii dostępne są na: www.milosierdzie.pl.

Uczestnicy wiele czasu spędzali na modlitwie przy grobie św. Siostry Faustyny, a sam Kongres zakończył się w dniu liturgicznego wspomnienia Apostołki Bożego Miłosierdzia.

2014-10-09 07:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z obrazem Jezusa w drodze

Wojciech Jakowiec i Roman Zięba z obrazem

Archiwum Romana Zięby

Wojciech Jakowiec i Roman Zięba z obrazem

Niedawno okrążyli ziemię, teraz rozpoczynają kolejną niezwykłą pielgrzymkę. Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia wyruszają z Łodzi do Rzymu z kopią obrazu Jezusa Miłosiernego.

Więcej ...

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Więcej ...

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17
Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Wiara

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho