Reklama
Jana Pawła II w dużej mierze ukształtował dom rodzinny. Karol Wojtyła wyniósł z niego wartości, które później rozwinął w stopniu heroicznym
W Wadowicach, po blisko czterech latach remontu, 9 kwietnia br. otwarto nowe Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.
O codziennej modlitwie Jana Pawła II, jego wrażliwości i świętości z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, rozmawia ks. Ireneusz Skubiś
Z ks. prał. Sławomirem Oderem – postulatorem w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Jana Pawła II – rozmawia Andrzej Tarwid
Z Joaquínem Navarro-Vallsem – byłym dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, długoletnim współpracownikiem Jana Pawła II – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
Szczere pragnienie znalezienia prawdy na życiowej drodze jej poszukiwania skłania nas często do szukania kompromisu: chcemy zestroić sprawiedliwość z miłosierdziem, osłabiając jedno przez drugie lub wykluczając jedno kosztem drugiego.
W dzisiejszą Drugą Niedzielę Wielkanocną, ustanowioną przez Jana Pawła II w jubileuszowym roku 2000 Niedzielą Miłosierdzia Bożego, nasz największy rodak i jeden z największych papieży w dziejach Kościoła został kanonizowany.
Pojęcie „Europejczycy” podobno po raz pierwszy pojawiło się w VIII wieku po narodzeniu Chrystusa, a obdarowano nim chrześcijańskich wojowników, którzy w bitwie pod Poitiers powstrzymali arabski pochód na Europę. Obecnie Europejczycy to osoby zamieszkujące kontynent europejski i zamienna nazwa dla obywateli 28 krajów Unii Europejskiej.
Góry były bardzo ważne dla Jana Pawła II. Jego zamiłowanie do wierzchołków, dolin i krajobrazów Tatr, Bieszczadów i Beskidów znamy doskonale. Mało znane, a arcyciekawe są wypady Papieża we włoskie Alpy
Wypowiedź Lino Zaniego, instruktora narciarstwa i alpinisty, od 1984 roku towarzysza wypraw górskich i zjazdów narciarskich Karola Wojtyły, a z czasem - jego zaufanego przyjaciela.
Jak widzicie, poziom wody w Wiśle znów bardzo się obniżył powiedział Mundek Wojtyła, prowadząc swego młodszego brata Lolka i mamę Emilię wzdłuż rzeki ku wawelskiemu wzgórzu.
78. Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę
„Jezus nie będzie zadowolony ze mnie, dopóki nie stanę się lub przynajmniej nie będę starał się być świętym” – te słowa młodego ks. Angela Roncallego były głównym celem jego życia. Teraz Kościół uroczyście potwierdzi, że cel został osiągnięty.
Historia ostatniej audiencji prywatnej, której udzielił Jan XXIII, łączy się z osobą kard. Stefana Wyszyńskiego
Wszyscy papieże są wyjątkowi, ale Ojciec Święty Franciszek zadziwia nas każdego dnia. Jest niesamowity: mieszka w pokoju hotelowym, podróżuje zwykłym samochodem, tam, gdzie można, porusza się bez eskorty. Ubiera się prosto, nosi buty ortopedyczne z wieloma nierównościami.
W czerwcu 1926 r. w Barcelonie było bardzo duszno. Roztargniony Antonio Gaudí w pośpiechu przemierzał miasto. Każdy dzień wypełniał pracami na budowie kościoła Sagrada Familia, zbieraniem pieniędzy na kolejny etap prac, studiami pism teologicznych, lekturą Biblii.
Najnowsze wydanie Biblii Warszawsko-Praskiej, przygotowane przez Wydawnictwo M, jest niezwykle ciekawe. Zostało ono opublikowane z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II i jest opatrzone jego komentarzami.
Słowa Ewangelii według świętego Jana (J 20, 19-31)
Homilia na drugą Niedzielę Wielkanocną Miłosierdzia Bożego
Częstochowa – Bełchatów – Bydgoszcz – Gdańsk – Katowice – Radomsko – Zabrze – Brauweiler k. Kolonii (Niemcy)
30 kwietnia – 10 maja 2014 r.
W związku z kanonizacją papieża Jana Pawła II Skarbnica Narodowa wybiła medal pamiątkowy „Święty Jan Paweł II”
Czego to w dobie multimediów nie wymyślą! Nawet „handel relikwiami w Internecie”. Może jeszcze można je sobie wydrukować w formacie 3D? Wtedy każdy mógłby je sobie postawić na półce albo przy kominku, nieprawdaż?
W ostatnie dni przed wejściem w okres pasyjny, szczególnie kontemplujący mękę i śmierć Zbawiciela, tj. w dniach 4-6 kwietnia br., swoje rekolekcje przeżywali alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie
Na dni 2-22 lipca br. Katolicki Klub Sportowy ALPIN im. Jana Pawła II w Rzeszowie przygotował dla miłośników kolarstwa nie tylko wielkie przeżycia sportowe, ale przede wszystkim przygodę duchową u boku nowego świętego – Jana Pawła II
Kończy się kwiecień, o którym nasi przodkowie mawiali: „W kwietniu z ziemi zły trąd wychodzi, który ludziom bardzo szkodzi”
Notowanie 643 14.04.2014
Cytaty z „Testamentu” Jana Pawła II poświęconego rodzinie i małżeństwu stały się kanwą dla rozważań poprowadzonych podczas miejskiej Drogi Krzyżowej w Bielsku-Białej. W trakcie nabożeństwa odprawionego 11 kwietnia czytał je aktor Teatru Polskiego, Jerzy Dziedzic.
Skąd wiadomo o tym, że Jan Paweł II jest tak blisko związany z parafią czaniecką? Jak mówi proboszcz parafii, ks. prał. Stanisław Śmietana, jednym ze źródeł miał być ślub z 1960 r. Słowa kardynała Karola Wojtyły: „Jestem związany z parafią Czaniecką przez moich pradziadów” dotyczą jego korzeni.
Włoska margaryna do papieskich kremówek się nie nadaje. Gdy zamawiał je w rzymskiej restauracji arcybiskup Konrad Krajewski, to 30 kg margaryny musiało na pokładzie samolotu dotrzeć tam z Polski wspomina Jolanta Sanetra.
Podczas swoich pielgrzymek do Polski bł. Jan Paweł II zostawił także ważne przesłanie dla Częstochowy. Teraz te słowa są nie tylko wspomnieniem, ale programem na nasze „dziś”.
List pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego na Niedzielę Miłosierdzia Bożego
Wielu wiernych naszej archidiecezji weźmie udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Zdecydowana jednak większość wiernych, z różnych powodów, przeżywać będzie ten dzień w Polsce. Dla tej licznej grupy przygotowano wiele propozycji wspólnotowego przeżywania tej uroczystości
Zgodnie z 17-letnią tradycją wyjątkową oprawę miała tegoroczna Niedziela Palmowa w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. W uroczystej procesji i Mszy św. koncelebrowanej o godz. 10 przez biskupa seniora A.Dydycza wzięli bowiem udział uczestnicy regionalnego konkursu na wykonanie wielkanocnej palmy.
Noc Nikodema i Dzień dla Pana, ogłoszone przez Stolicę Apostolską, przeżywane były w Drohiczynie w ostatnich dniach przed Wielkim Tygodniem
Arturo Mari fotograf 6 papieży, od Piusa XII do Benedykta XVI. W służbie Watykanu spędził 53 lata. Przez 27 lat zrobił 6 milionów fotografii z Janem Pawłem II. Brał udział we wszystkich pielgrzymkach papieskich.
Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas największej pozarządowej organizacji charytatywnej w Polsce. Fakt ten stwarza okazję dostrzeżenia dwóch wymiarów miłosierdzia zawsze potrzebnej modlitwy o miłosierdzie oraz konkretnych czynów miłosierdzia.
Pierwszego maja, w uroczystość odpustową w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, o godz. 11 bp Kazimierz Ryczan dokona koronacji Obrazu Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie to swoisty unikat wśród sanktuariów w Polsce. Uważane za namiastkę Jerozolimy, jest jedyne w swoim rodzaju.
W dzień kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie polscy lekarze mają nieść w procesji z darami księgę z głosami tych, którzy odpowiedzieli na apel doktor Wandy Półtawskiej, podpisując się pod deklaracją wiary w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej. Wśród nich są medycy z Małopolski.
Jest w Krakowie ulica Bożego Miłosierdzia, która nie prowadzi do łagiewnickiego Sanktuarium. Przy tej ulicy znajduje się kościół pw. Miłosierdzia Bożego.
Pan Jezus powiedział do św. Faustyny: „Pisz, mów o Moim miłosierdziu. Powiedz duszom, gdzie mają szukać pociech, to jest w trybunale miłosierdzia; tam są największe cuda, które się nieustannie powtarzają.
W przededniu kanonizacji refleksjami o św. Janie Pawle II z Czytelnikami „Niedzieli Lubelskiej” podzielił się o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap, prorektor KUL, który 9 czerwca 1987 r. otrzymał w Lublinie z rąk Ojca Świętego święcenia kapłańskie.
Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się już we wczesnych godzinach porannych przy grobie Edwarda Wojtasa.
W niedzielę 6 kwietnia parafia pw. Przenajświętszej Trójcy w Chełmie cały dzień gościła bp. Józefa Wróbla, który wizytował parafię w ramach, odbywającej się co 5 lat, kanonicznej wizytacji pasterskiej.
W Wielką Środę w południe w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy bp Marek Mendyk w obecności bp. Stefana Cichego odczytał pismo Nuncjatury Apostolskiej, informujące o powołaniu przez papieża Franciszka nowego Biskupa legnickiego. Został nim bp Zbigniew Kiernikowski, dotychczasowy biskup siedlecki.
Rozmowa z Janie Pawle II, świętym papieżu
Wielki Poniedziałek w diecezji legnickiej jest dniem odwiedzin biskupich w Zakładzie Karnym w Zarębie k. Lubania. W bieżącym roku z posługą pasterską przybył do więźniów legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.
Młodzież i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego przygotowali inscenizację męki i śmierci Chrystusa, która odbyła się na ulicach Łodzi. Młodzieżowe Misterium Męki Pańskiej rozpoczęło się w Parku im. H. Sienkiewicza, który imitował Ogród Oliwny.
Niezwykłe spotkanie z osobą Jana Pawła II tuż przed kanonizacją odbyło się w przedszkolu sióstr Felicjanek w Łodzi.
13 czerwca 1987 r. Ojciec Święty odwiedził Łódź. Papieska wizyta była najważniejszym wydarzeniem w dziejach miasta i Kościoła łódzkiego. Przesłanie, które pozostawił wtedy Jan Paweł II, jest nadal aktualne i także dzisiaj może być dla nas źródłem wielu cennych wskazań.
W dniu 16 października 1978 roku, o godz. 18.18 dwieście tysięcy ludzi zgromadzonych na Placu św. Piotra usłyszało: „Habemus papam! …cardinalem Wojtyła”. Po placu wolno rozeszła się wieść, że papież jest Polakiem.
Po dziewięciu latach oczekiwania i modlitwy świętość polskiego Papieża zostanie ostatecznie urzędowo stwierdzona przez Kościół.
Bezpośrednio po kanonizacji papieża Jana Pawła II od III Niedzieli Wielkanocnej, w dniach od 4 do 10 maja, Kościół w Polsce przeżywa szósty Tydzień Biblijny.
W czerwcu 1991 r. Jan Paweł II wjechał między sześćset tysięcy wiernych zebranych na placu przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie.
O tym, że Karol Wojtyła miał zadatki na świętego, przekonani byli już jego rówieśnicy za czasów młodości. Podczas studiów, przyjaciele Wojtyły często przybijali na drzwiach jego pokoju karteczkę z napisem „Karol Wojtyła początkujący święty”.
Jedno z pierwszych w Polsce wyobrażeń Jezusa Miłosiernego odnajdziemy w Rzeszowie...
Wielce ciekawą sprawą było szukanie śladów św. Jana Pawła II. Inspiracją była nie tylko dzisiejsza kanonizacja, ale i zbliżająca się 15. rocznica pobytu Świętego w naszej diecezji.
Noszenie przez szkoły imienia Jana Pawła II jest zaszczytem i ma doniosłe znaczenie. Zobowiązuje bowiem do ciągłego odkrywania kim był ten wielki Polak.
Wspominając dzień wizyty Ojca Świętego, który dla każdego z nas był przecież dniem w każdym wymiarze szczególnym, osobiście dziękuję za dar bliskości, której doświadczyłam czytając jedno z wezwań Modlitwy Powszechnej
Co stoi na przeszkodzie pełniej jedności ekumenicznej Kościołów chrześcijańskich? na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź duchowni, a także uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu podczas „Dnia dialogu” zorganizowanego 8 kwietnia, podczas drugiego dnia rekolekcji szkolnych.
Hasło „pokolenie JPII” po raz pierwszy pojawiło się po Światowych Dniach Młodzieży w 1997 r. w Paryżu. Jednak dopiero po śmierci Papieża znalazło się w powszechnym użyciu. Młodzi ludzie z dumą podkreślali, że przynależność do tego pokolenia jest dla nich czymś szalenie wartościowym.
W związku z kanonizacją Papieża Polaka społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie przygotowała 8 kwietnia konferencję „Jan Paweł II Honorowym Obywatelem Jaworzna”.
O diecezjalnych wydarzeniach związanych z kanonizacją Papieża Polaka z ks. dr. Krzysztofem Orą, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej, rozmawia Julia A. Lewandowska
Kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych z całej metropolii wrocławskiej, przedstawiciele władz samorządowych Bielawy, powiatu dzierżoniowskiego, mieszkańcy Lądka-Zdroju licznie uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych śp. Eugeniusza Chomiaka, taty ks. prał. dr. Stanisława Chomiaka.
W Ewangelii opisana jest scena rozmnożenia chleba. Głodni ludzie spożywali do syta rozmnożony chleb i ryby. Był to rodzaj uczty zgotowanej głodnym słuchaczom.
Anita Agnihotri jest najsłynniejszą Hinduską w Szczecinie. W centrum tego miasta od dwudziestu lat prowadzi restaurację „Bombay”
Przedłużenie misji św. s. Faustyny Kowalskiej to zadanie wybranych zgromadzeń zakonnych, ale także osób świeckich, które największy przymiot Boga Jego miłosierdzie niosą do innych.
1 lipca 2001 r. Michał Józef Kawecki w czasie audiencji papieskiej dla Polaków w Watykanie z niemałym wzruszeniem usłyszał takie słowa wdzięczności Ojca Świętego Jana Pawła II, których do dziś nie potrafi zapomnieć: „Wasza obecność... wiąże się z obchodami 180. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida.
Od 27 marca do 4 kwietnia w kościele pw. Opatrzności Bożej w Toruniu z inicjatywy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej odprawiano nowennę przygotowująca parafian do kanonizacji bł. Jana Pawła II.
Jako zaszczyt i zobowiązanie ks. prał. Stanisław Majewski przyjął powierzenie swojej parafii przez bp. Andrzeja Suskiego misji szerzenia kultu Jezusa Miłosiernego w Kościele toruńskim.
W 1978 r. słuchaliśmy w napięciu informacji z konklawe, potem były: lekkie niedowierzanie, wzruszenie, mokre oczy, ogromna radość i nadzieja.
Jak nie zapomnieć o św. Janie Pawle II? Które części jego nauczania winniśmy przypomnieć sobie właśnie teraz? Na te pytania odpowiadają uczestnicy naszej sondy
W Radzyminie powstaje sanktuarium Jana Pawła II. 18 maja odbędzie się tu wielkie dziękczynienie za kanonizację Papieża
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego budowane jest w Centrum Opatrzności Bożej dla tych, którzy nie mieli okazji bezpośrednio słuchać Papieża.
Ojciec Święty, już zanim został Papieżem, nie stronił od żartów, niejednokrotnie odnoszących się do niego samego. Osoby, które miały przyjemność się z nim spotkać, zapamiętały nie tylko jego niezwykle „ludzkie” podejście do drugiego człowieka, ale także ogromną radość.
Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu każdemu życiu ludzkiemu! to zdanie z „Evangelium vitae” przyświeca działalności Sióstr Boromeuszek i założonej przez nie Fundacji Evangelium Vitae.
O Janie Pawle II, człowieku modlitwy i czynu, który uczynił ze swojego życia dar dla Boga i bliźniego z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, rozmawia Magdalena Lewandowska
Przeżywamy dziś dzień, na który wielu z nas czekało od dawna. Jan Paweł II, zostanie uroczyście kanonizowany i ogłoszony świętym. Wszyscy odczuwamy wielką radość z powodu tego wydarzenia.
Dla mnie kanonizacja Jana Pawła II będzie również bardzo ważnym wydarzeniem, tak jak dzień 29 marca 2000 r.
Kanonizacja Jana Pawła II jest dla mnie takim samym wielkim wydarzeniem w najnowszej historii Polski i Kościoła, jakim było w 1978 r. powołanie kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Rzymie.
W Wielki Poniedziałek 14 kwietnia bp Stefan Regmunt odwiedził więźniów przebywających w Zakładzie Karnym w Międzyrzeczu. Wizyta stała się również okazją do spotkania z kapelanami więziennymi oraz ze służbą więzienną.
W ramach przygotowań do 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej nie sposób nie wspomnieć o Janie Pawle II i jego związkach z Rokitnem. Szczególnie że rokitniański jubileusz splata się z rokiem jego kanonizacji
Przed nami maj, czerwiec, lipiec i sierpień, czyli gorące miesiące w sezonie ślubnym. W tym czasie na pierwszy plan dla narzeczonych wysuwają się ostatnie już przygotowania do ślubu i wesela. Jest też wiele par, które w tym czasie myślą nie tylko o zewnętrznym przygotowaniu, ale i o tym wewnętrznym duchowym.
Reklama
Wiara
Wiara
Wiara
Święci i błogosławieni
Wiara
Kościół
Wiara
Wiara
Wiadomości