Reklama

Wiara

Wyraz Bożego Miłosierdzia - Odpusty

Bożena Sztajner/Niedziela

Szczególnie w okolicach uroczystości Wszystkich Świętych często słyszymy w parafialnych ogłoszeniach o odpustach, które można ofiarować za siebie lub za zmarłych. Wydaje się, że wielu wiernych jednak nie do końca rozumie idee daru odpustu, o którym naucza Kościół katolicki

Temat odpustów był w przeszłości bardzo często powodem wielu nieporozumień i sporów między chrześcijanami. Dlatego też ta wielowiekowa praktyka kościelna, rozumiana przede wszystkim jako przejaw Bożego miłosierdzia, powinna być właściwie wyjaśniona i przyjęta przez wiernych. Nie wolno też jej lekceważyć ani tym bardziej z niej kpić.

„Punktem wyjścia do zrozumienia istoty odpustu jest bogactwo Bożego miłosierdzia, które objawiło się w krzyżu Chrystusa. Ukrzyżowany Jezus jest wielkim «odpustem» ofiarowanym przez Ojca ludzkości jako przebaczenie win i zaproszenie do synowskiego życia (por. J 1, 12-13) w Duchu Świętym (por. Ga 4, 6; Rz 5, 5; 8, 15-16)”. To słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Watykanie podczas audiencji generalnej 29 września 1999 r.

Praktykowanie odpustów

Reklama

Odpust to darowanie przez Boga kary doczesnej (związanej z czasem), która spotyka człowieka za życia lub po śmierci w rzeczywistości nazwanej przez teologów czyśćcem, za grzechy odpuszczone już co do winy. Rozróżniamy tzw. odpusty cząstkowe i zupełne (chodzi o stopień uwolnienia od kary doczesnej – w części czy też w całości). Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. Odpustów cząstkowych natomiast można uzyskać wiele. Po spełnieniu odpowiednich warunków, o których poniżej, odpusty może zyskiwać każdy ochrzczony, ich skutek zaś może ofiarować za siebie lub za zmarłych. Kościół naucza, że nie można uzyskać i ofiarować odpustu za inną osobę żyjącą poza sobą samym. Duchowa pomoc innym żyjącym to np.: ofiarowanie za nich Mszy św., modlitwa w ich intencji lub też pełnienie dzieł miłosierdzia.

Uwolnieniu od kar doczesnych, o których była mowa wyżej, służy bogaty w zasługi Jezusa Chrystusa, Matki Najświętszej i świętych skarbiec Kościoła, z którego wierni mogą korzystać właśnie przez akt odpustu.

Aby uzyskać odpust, trzeba wypełnić wszystkie warunki ogólne. Są nimi: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu – nawet powszedniego; stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna; przyjęcie Komunii św.; odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego (najczęściej wymienia się powszechnie znane modlitwy, jak: „Wierzę w Boga”, „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i „Chwała Ojcu”).

Dokumenty Kościoła

Po Soborze Watykańskim II papież Paweł VI ogłosił odnowioną naukę o odpustach w konstytucji apostolskiej „Indulgentiarum doctrina” z 1 stycznia 1967 r. Jest ona również syntetycznie zawarta w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. w kanonach 992-997. Także Katechizm Kościoła Katolickiego podaje ją wiernym, przede wszystkim w punktach 1471-1479. Najnowsza zaś nauka Stolicy Apostolskiej o odpustach została zebrana i podpisana przez Jana Pawła II do opublikowania w IV edycji zbioru „Enchiridion indulgentiarum” z 16 lipca 1999 r. Na jej szczeblu zasady i warunki korzystania z obfitego skarbca kościelnych odpustów określa specjalny urząd – Penitencjaria Apostolska.

2014-10-29 07:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dar Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

Rok Wiary ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI jest dla każdego człowieka wierzącego szczególną okazją do pogłębienia wiary i zbliżenia się do Boga. Ojciec Święty poprzez Penitencjarię Apostolską dał wiernym możliwość uzyskania odpustu zupełnego po spełnieniu określonych warunków.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęło się pielgrzymowanie tegorocznych maturzystów

2021-03-01 17:47

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze rozpoczęło się tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów. Inne niż zazwyczaj, ale w tym samym duchu - błagania nie tylko o zdanie egzaminu dojrzałości, ale też o dobry wybór dalszej drogi życiowej. Po młodych z diecezji elbląskiej, którzy przybyli na czuwanie w piątek, dziś przyjechała zaledwie pięcioosobowa delegacja z diecezji kieleckiej.

Więcej ...

Warszawa: modlitwa w kwaterze „Ł” w intencji żołnierzy niezłomnych

2021-03-01 18:36

PAP

Przed Panteonem-Mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych–Wyklętych w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się uroczystość w hołdzie żołnierzom podziemia antykomunistycznego. W okresie powojennym w kwaterze „Ł” potajemnie chowano ofiary zbrodni komunistycznych. Modlitwę w intencji żołnierzy niezłomnych poprowadził biskup polowy Józef Guzdek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

Mjanma: siostra zakonna powstrzymała policję przed...

Kościół

Mjanma: siostra zakonna powstrzymała policję przed...

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

#NiezbędnikWielkopostny: Koronka do Miłosierdzia Bożego

Modlitwa

#NiezbędnikWielkopostny: Koronka do Miłosierdzia Bożego

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...