Reklama

Niedziela Częstochowska

Rodzina św. Jadwigi Królowej

Wnętrze kościoła św. Jadwigi Królowej w Radomsku

Magdalena Niebudek/Niedziela

Wnętrze kościoła św. Jadwigi Królowej w Radomsku

W tym roku ta radomszczańska parafia świętuje jubileusz 25-lecia istnienia. Od początku jej proboszczem jest ks. Roman Kubiak, budowniczy świątyni, plebanii oraz duszpasterz tej kilkutysięcznej wspólnoty. W kapłańskiej posłudze, od dziewięciu już lat, dzielnie wspomaga go wikariusz – ks. Grzegorz Kośny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki tej parafialnej rodziny to – jak wspomina Ksiądz Proboszcz – trzy bloki, w których mieszkało ok. czterdziestu rodzin. – Dzisiaj parafia obejmuje swoim zasięgiem dużą część osiedla Tysiąclecie Wschód miasta Radomska oraz dawną dzielnicę Sucha Wieś i liczy ok. 3,5 tys. wiernych – mówi „Niedzieli” ks. Roman. – Szkoda tylko, że młodzi ludzie są obecnie zmuszeni do szukania pracy poza Polską. Dotyka to również naszą wspólnotę – dodaje.

Niemniej jednak życie w parafii pw. św. Jadwigi Królowej toczy się swoim rytmem, wyznaczanym przez kalendarz liturgiczny. Kwitnie życie sakramentalne. Nie brakuje parafialnych grup, pomysłów na nowe inwestycje i na szukanie środków, by je zrealizować. – Dzięki Bogu, ofiarności wiernych, a także wsparciu przyjaciół z zagranicy w ciągu tego ćwierćwiecza udało się zrobić bardzo dużo – opowiada ks. Kubiak. Rzeczywiście, wystarczy spojrzeć choćby na imponującą świątynię, a w niej na Kaplicę św. Jadwigi Królowej – oczko w głowie Księdza Proboszcza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół materialny

Reklama

Pierwszą Mszę św., uważaną za narodziny wspólnoty, odprawił ks. dziekan Jan Cisowski 30 kwietnia 1989 r. Podczas zaś pierwszego parafialnego odpustu, 17 lipca 1989 r., bp Franciszek Musiel poświęcił krzyż na placu kościelnym, a Eucharystię na Boże Narodzenie tego roku bp Stanisław Nowak odprawił już w tymczasowej kaplicy. Znalazły się w niej również pomieszczenia parafialne i mieszkania księży. Plac pod przyszły kościół został poświęcony w roku 1991. Autorką jego projektu jest architekt Krystyna Zaręba-Kijak. Kamień węgielny poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II i akt erekcyjny został wmurowany w ściany budującego się kościoła 26 września 1999 r.

W następnych latach trwały prace przy budowie kościoła, wzniesiono mury, wykonano i zamontowano konstrukcję dachu. Dzisiaj jest ona coraz lepiej wyposażona, ma instalację grzewczą i elektryczną, nagłośnienie zewnętrzne i wewnętrzne, aluminiowe okna i drzwi wejściowe, marmurowy ołtarz i tabernakulum, wieczne lampki oliwne i ofiarowane przez parafian witraże, przedstawiające chrzest Jezusa w Jordanie, Matkę Bożą Częstochowską i Chrystusa Króla w krzyżu św. Damiana. Od niedawna z prezbiterium spoglądają na wiernych oczy Jezusa Miłosiernego z obrazu namalowanego w tzw. wileńskiej wersji.

W dni powszednie wierni modlą się w kaplicy św. Jadwigi Królowej, której dzieło przypominają wizerunki autorstwa Renaty Kociołek-Łabińskiej. Funkcjonalne podziemie świątyni mieści salę teatralną i konferencyjną oraz świetlicę.

W tym czasie również wybudowane zostały dwie kondygnacje wolno stojącej wieży, w których założono instalacje i sanitariaty. Plac kościelny jest ogrodzony, wyposażony w kanalizację deszczową, stopniowo staje się coraz lepiej zagospodarowany. W roku 1992 rozpoczęła się budowa domu parafialnego, który cztery lata później poświęcił ks. Zdzisław Małecki. Są w nim mieszkania, kancelaria parafialna, archiwum, biblioteka, sala konferencyjna i katechetyczna.

Parafialne życie

Reklama

W tej wspólnocie szczególnie żywy jest kult św. Jadwigi Królowej. Blisko 200 osób uczestniczyło we Mszy św. kanonizacyjnej na krakowskich Błoniach 8 czerwca 1997 r., zaś uroczyste wprowadzenie do parafii relikwii Świętej miało miejsce w październiku tego roku. Parafia trzykrotnie w swoich dziejach przeżywała wyjątkowe wydarzenie, jakim są misje ewangelizacyjne. Bogactwo duchowych przeżyć przyniosło również nawiedzenie wizerunku Jezusa Miłosiernego podczas jego peregrynacji po archidiecezji.

Trzykrotnie też parafianie otwierali swoje serca i swoje domy, przyjmując w nich obrazy Jezusa Miłosiernego, Matki Bożej Częstochowskiej i Patronki parafii.

Wspólnota parafialna wielokrotnie gościła ludzi kultury i różnych artystów. Parafia jest też inicjatorką nadania tytułu Honorowego Obywatela Radomska Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który wręczono mu w czasie pielgrzymki do Watykanu 21 listopada 2001 r. Fakt ten przypomina tablica na Urzędzie Miasta, odsłonięta w czasie procesji w roku następnym. Na placu kościelnym stanął jesienią 2005 r. pierwszy w Radomsku pomnik Jana Pawła II, poświęcony przez bp. Antoniego Długosza.

Bardzo aktywnie we wszystkich poczynaniach na rzecz społeczności całego miasta uczestniczy Stowarzyszenie Ziemi Radomszczańskiej „Regina”, powołane do kształtowania lokalnej tradycji i szerzenia kultury chrześcijańskiej.

Lipiec roku 2000 zapisał się w dziejach miasta i wspólnoty wizytą Radia Maryja z o. Tadeuszem Rydzykiem, a do dzisiaj w tej świątyni modli się radomszczańskie Koło Przyjaciół Radia. Wspólnota corocznie organizuje pielgrzymki do sanktuariów maryjnych w Gidlach i Kalwarii Zebrzydowskiej, w której uczestniczą wierni z wielu radomszczańskich parafii. Oddział Caritas natomiast od roku 2003 dwa razy w tygodniu wydaje chleb (ok. 300 bochenków dziennie), a także odzież i żywność dla potrzebujących z całego miasta.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-30 10:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mamy małą bazylikę

Karolina Krasowska

Krępa to niewielka miejscowość położona w województwie lubuskim, która obecnie stanowi część miasta Zielona Góra. Znajdują się tu obiekty wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, takie jak młyn wodny z XIX wieku czy fabryka tektury z przełomu XIX/XX wieku. Znajduje się tu także kościół pw. Dobrego Pasterza, należący do pobliskiej parafii w Zawadzie

Więcej ...

Tak bardzo chciałbym zostać kumplem TWYM!

2024-12-17 12:16

Niedziela Ogólnopolska 51/2024, str. 43-45

Muniek Staszczyk

Marta Wojtal

Muniek Staszczyk

Z „miasta Świętej Wieży” pochodzi Muniek Staszczyk, założyciel i lider zespołu T.Love. Na naszych łamach opowiada o swojej wierze, zwątpieniach, trudnych relacjach z Bogiem, który nigdy o nim nie zapomniał.

Więcej ...

Romanowski: w Budapeszcie pojawiłem się przed sprawą aresztową

2024-12-21 14:10

Karol Porwich/Niedziela

Poseł PiS Marcin Romanowski, który otrzymał azyl polityczny na Węgrzech powiedział w sobotę w Polsat News, że do Budapesztu przyjechał jeszcze przed sprawą aresztową. Przekonywał także, że nie ukrywał się, a polskie władze wiedziały, gdzie przebywa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Niemcy/ Samochód wjechał w grupę ludzi na jarmarku...

Terroryzm

Niemcy/ Samochód wjechał w grupę ludzi na jarmarku...

Krosno: profanacja Krzyża Świętego

Kościół

Krosno: profanacja Krzyża Świętego

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...