Reklama

Niedziela Lubelska

Pod patronatem św. Jana z Dukli

Na zakończenie kongresu Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski
w Polsce abp Celestino Migliore

Sylwia Jurczyńska

Na zakończenie kongresu Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore

Międzynarodowy Kongres Naukowy „Dehumanizacja i depersonalizacja w medycynie i świecie współczesnym a życie św. Jana z Dukli” został zorganizowany w Lublinie w dniach 10-12 października przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli oraz Fundację im. św. Jana z Dukli. Poprzez swój interdyscyplinarny charakter kongres był bez wątpienia jednym z największych wydarzeń naukowych roku poświęconego św. Janowi z Dukli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skąd wyjątkowa więź Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ze św. Janem z Dukli? Wszystko zaczęło się w 2007 r., kiedy prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL, zatrzymała się w Dukli i poznała św. Jana. Poruszyło ją cudowne uzdrowienie kilkunastomiesięcznego Jakuba z Teodorówki. Chłopczyk zachorował na sepsę; lekarze ocenili jego stan jako beznadziejny. Po modlitwie rodziny i mieszkańców wioski przed relikwiami św. Jana z Dukli chłopczyk wyzdrowiał. Ta historia wlała w serce prof. Starosławskiej nadzieję na wstawiennictwo św. Jana przy szukaniu rozwiązań wielorakich problemów, przed jakimi stanęła onkologia lubelska. Stąd też oddanie swojej pracy i zdrowia pacjentów palcówki pod opiekę św. Jana z Dukli.

W trosce o człowieka

Zawierzenie św. Janowi z Dukli zainspirowało COZL do przygotowania międzynarodowego kongresu, w którym udział wzięli wybitni przedstawiciele świata etyki, medycyny, teologii i sztuki, m.in.: abp Celestino Migliore, prof. Joaquín Navarro-Valls, prof. David Khayat, o. prof. Nicanor Austriaco, bp Grzegorz Ryś, prof. Jerzy Stuhr. – Globalizacja, technicyzacja, cyfryzacja to konieczny wymóg cywilizacji, ale w tych procesach człowiek często jest sprowadzany do roli przedmiotu, a nie podmiotu. Dehumanizacja i depersonalizacja współczesnego życia wymusza na nas zainteresowanie się człowiekiem i jego potrzebami w sposób całościowy. Chcemy przywrócić właściwe, holistyczne podejście do człowieka jako jednostki, podmiotu, a nie przedmiotu – podkreśla Elżbieta Starosławska. W przesłaniu do uczestników kongresu zwróciła uwagę, że różne systemy ekonomiczne wymusiły na lekarzach zasady postępowania prowadzące ludzi chorych do poczucia uprzedmiotowienia. – Człowiek czuje się coraz bardziej zagubiony w gąszczu przepisów, bez zagwarantowania pomocnej personalizującej dłoni. Trzeba to zmienić – podkreślała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ogromne uznanie dla COZL za zorganizowanie debaty naukowej wyraził abp Stanisław Budzik. – W swoich rozważaniach uczestnicy kongresu ukazują wielowymiarowość, a tym samym piękno człowieka. Zachowując odmienne perspektywy poznawcze, uzasadniając potrzebę holistycznego patrzenia na istotę ludzką, uwzględniającego jej cielesno-duchową naturę, podkreślają, iż tylko poszukiwanie integralnego dobra osoby jest drogą do uchronienia współczesnej medycyny przed dehumanizacją – mówił Metropolita Lubelski.

Reklama

W wykładzie inauguracyjnym prof. Joaquín Navarro-Valls podkreślał, że głównym zadaniem lekarza jest „pomagać pacjentowi, nadać sens jego chorobie, uznać pacjenta za podmiot, a nie tylko przedmiot leczenia i wreszcie nie spieszyć się przy cierpiącym”. Jak mówił, słabością współczesnej medycyny jest leczenie choroby, a nie służba i leczenie chorego. Tymczasem oprócz ludzkiego ciała, które choruje, są rzeczy znacznie ważniejsze. Są to osobiste plany, drogi duchowe; są pytania o etyczną wartość cierpienia i odczuwanie. – Gdzie jest człowiek w ciele, widzę to pytanie, które powinien zadawać sobie każdy lekarz w kontakcie z pacjentem – mówił prelegent.

Premier Ewa Kopacz w liście skierowanym do świata służby zdrowia napisała: „Podejmujecie się zadania arcytrudnego, wymagającego wielkiej wrażliwości. Nie bez powodu św. Jan z Dukli jest patronem tego przedsięwzięcia. Pochylał się nad ludzką nędzą materialną i duchową, niósł pomoc wszystkim niezależnie od ich stanu. Postać tego skromnego franciszkanina przypomina, że zadaniem lekarza jest leczyć i wspomagać chorych”.

Przesłanie kongresu

Uczestnicy kongresu podpisali się pod przesłaniem skierowanym do wszystkich lekarzy. Napisali w nim m.in.: „Wzorem naszego patrona, św. Jana z Dukli, pragniemy kierować się uniwersalnymi wartościami, osiągać prawdziwą wielkość ducha i umysłu, rozwijać wrażliwość na potrzeby innych. Radość i szczęście daje trud pokonywania siebie w trosce o drugiego człowieka. W takiej postawie zawiera się autentyczna samorealizacja, pokazująca jak wielki może być człowiek. Taką drogę wskazuje nam Patron Roku 2014, drogę jakże aktualną dla ludzi współczesnych, bowiem świętość i wielkość nigdy nie stają się przebrzmiałe. Doświadcza tego każdy, kto podejmuje trud takiego myślenia i postępowania. Obecnie w leczenie pacjentów zaangażowane są zintegrowane zespoły medyczne i administracyjne. Od właściwej organizacji pracy tych zespołów, synergii działań, wysokiego poziomu profesjonalizmu, ducha współpracy i przede wszystkim bezkompromisowego zaangażowania personelu na rzecz nadrzędnego dobra pacjenta zależy jego poczucie bezpieczeństwa i optymalna efektywność leczenia. W świecie współczesnym, pełnym antagonizmów i konfliktów, św. Jan z Dukli jest wciąż aktualnym wzorcem budowania dialogu i pokoju, jednoczenia narodów i kultur. Wierzymy, że owoce obrad naszego kongresu staną się istotnym impulsem niezbędnej zmiany w podejściu do pacjenta, człowieka i obywatela”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-10-30 10:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Wilnie odbył się kongres Ruchu Europa Christi

Mariusz Książek

„Europa jest zagrożona w swej tożsamości. Europa dokonała takich zbrodni, jak I i II wojna światowa, totalitaryzmy, obozy koncentracyjne, gułagi – przecież to wszystko robili ludzie ochrzczeni. To byli zdrajcy wobec Chrystusa i ta zdrada owocuje teraz niewiarą.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...