Reklama

Niedziela Lubelska

W przyjaźni z Chrystusem

www.sarzyńscy.pl

Na szlaku peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego znalazła się parafia pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie

Uroczyste zakończenie czasu misji ewangelizacyjnych i nawiedzenia krzyża, w którym umieszczone są relikwie Drzewa Krzyża, odbyło się 8 listopada pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. Podczas Liturgii prawie 100-osobowa grupa młodzieży przystąpiła do sakramentu bierzmowania. Dla tych, którzy otrzymali dary Ducha Świętego zarówno w blasku krzyża Chrystusa, obecnego w kopii Krzyża Trybunalskiego, jak i w drogocennych relikwiach, zgromadzeni wierni i duszpasterze wypraszali łaskę życia na trwałym fundamencie wiary i Ewangelii. Spotkanie było wyjątkowe również z tego względu, że przewodniczył mu bp Mieczysław Cisło – dawny wikariusz krasnostawski. Jak podkreślał dziekan i proboszcz ks. Henryk Kapica, przed 40 laty Ksiądz Biskup jako młody wikariusz właśnie w tej parafii pracował, sprawując sakramenty i katechizując młodzież.

Bp Mieczysław Cisło, wypatrując wśród zgromadzonych znajomych twarzy, podkreślał, że mimo upływu lat z Krasnymstawem nadal łączy go serdeczna więź, podtrzymywana przez wspomnienia i pasterskie wizyty. Doszukując się w rysach młodych podobieństwa do swoich dawnych uczniów, Ksiądz Biskup zapewniał, że każde młode pokolenie jest wiosną Kościoła, nadzieją Chrystusa i ojczyzny. – Każdy młody człowiek nosi w swoim sercu nadzieję na udane życie. Dziś wraz z waszymi rodzinami, nauczycielami i duszpasterzami modlę się dla was o łaskę dobrego życia, abyście wierni Chrystusowi nie zmarnowali powierzonych wam talentów – mówił. Porównując składane w sercach dary Ducha Świętego do ziaren wrzucanych w ziemię, podkreślał, że dobre owoce są wynikiem odpowiednich warunków, pracy i błogosławieństwa. – Bez Boga, modlitwy, sakramentów, niedzielnej Eucharystii i uformowanego sumienia takie dary łatwo można zmarnować – przestrzegał. – Dlatego u stóp krzyża, na ojczystej ziemi uformowanej przez 1000 lat chrześcijaństwa, wypraszajmy łaskę zachowania dziedzictwa wiary w młodym pokoleniu i wierności Chrystusowi mimo różnych pokus – apelował.

Reklama

Ksiądz Biskup podkreślał, że kształt życia zależy nie tylko od rozwoju ekonomii, gospodarki i technologii, ale przede wszystkim od stanu sumienia Polaków. Przywołując dyskusje nt. obecności krzyża w miejscach publicznych, modelu małżeństwa i rodziny czy odpowiedzialności za życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, bp Cisło wskazywał, że są one czasem próby polskiego sumienia, tak na płaszczyźnie parlamentu, jak i szkół, zakładów pracy i rodzinnych domów. – Światło Ducha Świętego jest dziś szczególnie potrzebne, by z odwagą wybierać w życiu te wartości, które prowadzą do przyjaźni z Chrystusem – mówił. Młodzieży i zatroskanym o oblicze swojej parafii wiernym życzył, by Chrystus z wysokości krzyża umacniał ich w wierze oraz zespalał w przyjaźni. – Bądźcie świadkami dla bliźnich; pociągnijcie ku Chrystusowi tych, którzy się wahają – apelował.

2014-11-20 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ratuje od wieków

2020-07-08 08:41

Niedziela warszawska 28/2020, str. IV

Magdalena Wojtak

Mężczyźni pragną, aby Warszawiacy poznali historię objawień Matki Bożej i duchowo przygotowali się do 100. rocznicy Cudu nad Wisłą

Warszawskie parafie nawiedza obraz Patronki stolicy i Strażniczki Polski, która 100 lat temu objawiła się podczas Cudu nad Wisłą

Więcej ...

Obecne cierpienia i przyszła chwała

2020-07-08 08:41

Niedziela podlaska 28/2020, str. VIII

Adobe Stock

Św. Paweł przekonuje nas dzisiaj, „że obecnych cierpień nie da się porównać z przyszłą chwałą, która ma się w nas objawić”. Całe stworzenie jest podobne do rodzącej kobiety, która woła i cierpi, „ufnie oczekując uznania za dzieci, czyli odkupienia naszego ciała”.

Więcej ...

Andrzej Duda: gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku

2020-07-12 21:14

PAP/Leszek Szymański

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, dziękuję jego wyborcom za to, że wzięli udział w wyborach - powiedział w niedzielę po podaniu sondażowych wyników II tury wyborów Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...