Reklama

Niedziela Łódzka

Królewskie miasto i parafia

Młodzieżowa orkiestra dęta uczestniczy
w każdej ważnej uroczystości
Sulejów – jedna z najstarszych
parafii naszej
archidiecezji. Tu przebiega
granica między
archidiecezją łódzką
a sandomierską. To
w tutejszym opactwie
cystersów w 1410 r.
mieli s

Maria Niedziela

Młodzieżowa orkiestra dęta uczestniczy w każdej ważnej uroczystości Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską. To w tutejszym opactwie cystersów w 1410 r. mieli s

Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską. To w tutejszym opactwie cystersów w 1410 r. mieli swój postój w drodze na Grunwald rycerze prowadzeni przez króla Władysława Jagiełłę. Oprócz XII-wiecznego opactwa znajduje się tu także neogotycki kościół pw. Świętych Floriana i Leonarda. To właśnie ta świątynia położona na wzgórzu nad Pilicą góruje nad miastem i przyciąga mieszkańców. Wybudowany na początku XX wieku kościół zachwyca surowością, ogromem i pięknem. A parafianie, którzy przychodzą się tu modlić, emanują serdecznością, uśmiechem i życzliwością. Podobnie jak ich proboszcz ks. Leszek Druch

W 1176 r. Kazimierz Sprawiedliwy ufundował w Sulejowie opactwo cystersów. Cystersi po 1182 r. wznieśli w tym miejscu pierwszy drewniany kościół. W 1184 r. arcybiskup gnieźnieński Zdzisław herbu Koźle Rogi erygował przy nim parafię św. Floriana. W 1640 r. staraniem ks. proboszcza Stanisława Święcickiego wybudowano kościół murowany z kamienia, którego konsekracji 17 września 1748 r. dokonał bp łucki Franciszek Kobielski. W 1778 r. papież Pius VI przekazał kościół i parafię pod zarząd duszpasterski cystersów.

Pod opieką Świętych

Odtąd przeorowie i opaci konwentu byli kolejnymi proboszczami parafii i dopiero po kasacie klasztoru w roku 1819 cystersi opuścili Sulejów. W 1870 r. Sulejów utracił prawa miejskie, jednak już na przełomie XIX i XX wieku nastąpił rozkwit gospodarczy osady. Wzrost liczby ludności i zniszczenie XVII-wiecznej świątyni wymusiły budowę większego domu Bożego. Staraniem ks. proboszcza Antoniego Grochowskiego wybudowano obecny kościół. Konsekracji kościoła 1 września 1908 r. dokonał biskup kujawsko-kaliski Stanisław Zdzitowiecki, nadając mu wezwanie św. Floriana Męczennika i św. Leonarda Wyznawcy. W 1925 r. dzięki zabiegom pochodzącego z Piotrkowa Trybunalskiego pierwszego biskupa łódzkiego Wincentego Tymienieckiego, parafia została włączona do diecezji łódzkiej.

Reklama

Wybudowana z czerwonej palonej cegły sulejowska świątynia robi wrażenie. Jest chyba jedną z najpiękniejszych w archidiecezji. Rozmiarami i wystrojem przypominająca katedrę, widoczna jest już z bardzo daleka dla przejeżdżających drogą przez miasto. Postawioną na planie wydłużonego prostokąta trójnawową bryłę przykrywają dachy z blachy miedzianej. Wnętrze kościoła pokryte jest bogatą polichromią z lat 1928-1930, wykonaną przez miejscowego artystę Sylweriusza Kowalskiego. Wyposażenie stanowią liczne zabytki, reprezentujące różne epoki i style.

Teraźniejszość…

6,5 tys. mieszkańców, różne grupy parafialne, chór, orkiestra, szkoła, która opiekuje się znajdującymi się w kościele relikwiami św. Jana Pawła II. To wszystko tworzy tę wyjątkową parafię. Wspólnotę ludzi, którzy pod przewodnictwem swojego proboszcza troszczą się o małą sulejowską ojczyznę i dbają o siebie nawzajem. Dlatego właśnie przed świętami Bożego Narodzenia akcja sulejowskiej „szlachetnej paczki”, by wspomóc tych najbardziej potrzebujących. I w ciągu roku także inne charytatywne akcje.

Przez Sulejów każdego roku 11 sierpnia przechodzi Akademicka Pielgrzymka Warszawska na Jasną Górę. To bardzo ważny dzień w kalendarzu parafii i dla wszystkich prawdziwe święto i kolejna okazja, by dać świadectwo swojej ogromnej życzliwości dla drugiego człowieka. Podobnie jak odpusty parafialne: św. Floriana i ten szczególny – św. Leonarda, które gromadzą wiele osób.

Obecnie w Sulejowie posługuje trzech kapłanów. Proboszcz ks. Leszek Druch, proboszcz emeryt ks. Zbigniew Czyż i ks. wikariusz Mariusz Lach.

2014-12-11 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ważne miejsce w krajobrazie diecezji

Kościół pw. Chrystusa Króla w Toruniu

ww.wikiwand.com

Kościół pw. Chrystusa Króla w Toruniu

Od prawie 90 lat trwa praca apostolska parafii pw. Chrystusa Króla w Toruniu, największej do 1980 r. we wschodniej części miasta. Powołana w 1926 r. nieprzerwanie jest ważnym miejscem w duchowym krajobrazie diecezji.

Więcej ...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Więcej ...

Podhale pamięta o Sybirakach

2021-09-17 12:39

Damian Krawczykowski /Niedziela

Mieszkańcy Zakopanego i okolic 17 września uczcili pamięć o ofiarach reżimu komunistycznego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku