Reklama

Niedziela 39/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

27 września 2015 roku rozpoczynają się dysputy jasnogórskie

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Przed nami wielkie modlitewno-studyjne wydarzenie, które będzie miało miejsce w duchowej stolicy Polski. Już wkrótce na Jasnej Górze rozpoczyna się dziewięciomiesięczne przygotowanie do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski, nawiązujące do wielowiekowej tradycji dysput jasnogórskich w Sali Rycerskiej

Prawda o demokracji

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Rozmawiałem niedawno z prof. Janem Kuczem, znanym polskim rzeźbiarzem, który jest też autorem niezwykle poruszającego obrazu Maryi Jasnogórskiej – Królowej Polski – w siermiężnych szatach. Pan Profesor wspomniał m.in. o swojej propozycji rzeźbiarskiej pt. „Nasza demokracja”

pielgrzymka papieska • 19-28 września 2015 • Kuba • Stany Zjednoczone
4-5

Pontifex Franciszek

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Papież pojechał na Kubę i do USA, aby budować mosty między tymi krajami oddalonymi od siebie geograficznie „o rzut kamieniem”, ale ideologicznie o „lata świetlne”. To kolejny etap planu Pontifexa Franciszka, któremu jest wierny od początku służby na Stolicy św. Piotra – łączenia popękanego świata. Narzędziem tego planu jest miłosierdzie.

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z Polski i ze świata
7

Z Polski i ze świata

głos biskupów polskich
8-9

Stanowisko biskupów polskich przed
XIV Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów

Konferencja Episkopatu Polski wyraża wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za dar synodu biskupów, którego tematem będzie w tym roku „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

9

Krótko

jasnogórskie spotkania
10

Nie ma wolności bez miłości

Anna Cichobłazińska

Już po raz 15. młodzież katolickich szkół przybyła we wrześniu do Matki Bożej Królowej Polski, swojej Patronki, by podziękować za dar życia i wychowania, za swoich rodziców i nauczycieli.

pielgrzymka świata pracy
11

Blisko Boga, solidarnie z człowiekiem

Urszula Buglewicz

„Z ochotą serc do Jasnogórskiej Matki Zawierzenia” – pod takim hasłem w dniach 19-20 września br. odbywała się 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Do Matki Bożej przybyło kilkanaście tysięcy osób, reprezentujących wszystkie zakątki naszej ojczyzny i różne zawody – przeważającej mierze ludzie związani z Solidarnością.

z Ziemi Świętej
12-13

Ekstremizm żydowski zagrożeniem dla demokracji w Izraelu

Z bp. Giacintem -Boulosem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

W nocy 18 czerwca 2015 r. ktoś podpalił wejście do starożytnego kościoła Rozmnożenia Chleba w miejscowości Tabgha nad Morzem Galilejskim. Sprawcy pożaru pozostawili napis po hebrajsku: „Fałszywe bożki zostaną zniszczone” – są to słowa zaczerpnięte z modlitwy, którą ortodoksyjni Żydzi recytują codziennie.

pielgrzymka papieska • kierunek: Kuba
14-15

Wiara w Kubańskim odcieniu

Agnieszka Klimek

Z coraz większym zainteresowaniem spotyka się Perła Karaibów, jak nazwano kiedyś Kubę. Jednak wszystko, co można przeczytać o tym zakątku świata, jest zaledwie kropelką wobec doświadczenia, które zdobywa się podczas pobytu w diecezji Bayamo-Manzanillo, na południowo-wschodnim krańcu wyspy

kierunek: Stany Zjednoczone • Światowe Spotkanie Rodzin
16-17

Na nowo odkryją miłość...

Ks. Łukasz Jaksik

Światowe Spotkanie Rodzin co trzy lata gromadzi małżeństwa i ich potomstwo ze wszystkich stron globu. Mimo że wydarzenie to odbywa się od 1994 r., kiedy to za sprawą Jana Pawła II miało swój początek, za każdym razem nie tylko nie słabnie, ale wręcz przybiera na sile

temat numeru: dysputa – raport jasnogórski 2016
18-19

Ślubne nawracanie się Polski

Z o. Jackiem Salijem OP rozmawia o. Michał Legan OSPPE

O znaczeniu Ślubów Jasnogórskich i o ich aktualności z o. Jackiem Salijem OP rozmawia o. Michał Legan OSPPE

Raport jasnogórski 2016

O. Marian Waligóra, Przeor Jasnej Góry

temat numeru: dysputa • raport jasnogórski 2016 • kard. Stefan Wyszyński
20-21

Maryjne dojrzewanie więzionego Prymasa

O. Jan Pach OSPPE

Jeżeli powiem, że więzienie prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego było potrzebne i wpisane przez Opatrzność w jego „maryjne nawrócenie”, jak sam potem to określił, to dotknę jedynie rąbka tajemnicy tego maryjnego proroka polskiej ziemi drugiej połowy XX wieku

beatyfikacja w Krakowie • s. Klara Ludwika Szczęsna (1863 – 1916)
22-23

Patronka od... Decyzji serca

Rozmowa z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

Chiny dzisiaj
24-25

Chrystus puka do Chińskich serc

Ks. Marek Łuczak

– Na progu trzeciego tysiąclecia przychodzi kolej na was, na Azję – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Europejskiego Katolickiego Kolokwium Chińskiego, które odbyło się w Konstancinie-Jeziornie. – To wy macie teraz iść w świat i głosić orędzie Dziesięciorga Przykazań i błogosławieństw. Teraz do was należy, uczniowie Pana w Chinach, ale i w Europie, być odważnymi apostołami tego Królestwa.

2 października • wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów
26-27

Przyjaciel Anioł Stróż

Ks. Jarosław Krzewicki

2 października obchodzimy w Kościele wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Zazwyczaj w liturgii upamiętnia się imiona świętych, ale Aniołowie Stróżowie są uosobieniem działania Bożej Opatrzności. Chociaż więc nie znamy ich z imienia, rola ich jest szczególna.

nowa publikacja abp. Wacława Depo
27

Wierność łasce

Ks. Mariusz Frukacz

Ukazał się zbiór homilii i kazań abp. Wacława Depo, wygłoszonych w latach 2012-15 w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie pt. „Wierność łasce”

prezentacje
28-29

Ewangelizacja z ekranu

Ks. Łukasz Jaksik

– Wiara nie polega jedynie na tym, by uznać istnienie Boga – mówił do zebranych w sali kinowej w centrum Częstochowy abp Wacław Depo.
– W dojrzałym chrześcijaństwie chodzi o dialog z łaską. Człowiek nie tylko musi wiedzieć, że wierzy, ale też musi wiedzieć, co z tą wiarą zrobić

29

Katyń w Cytadeli

(WD)

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie
30-31

Uczelnia otwartych drzwi

Z ks. prof. dr. hab. Krzysztofem Pawliną – rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie – rozmawia Mateusz Wyrwich

wiara i życie
31

Gorszyciele za burtę

Ks. Mariusz Rosik

Jezus bardzo lubił posługiwać się obrazami w swoim nauczaniu.

Czekają na naszą pomoc

liturgia tygodnia
32-33

Zazdrość. Zgorszenie

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 9, 38-43. 45. 47-48)

W trosce o zdrowie duszy

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Jezus zachęcał swoich uczniów do roztropności. Jeden z jej istotnych elementów polega na rozeznaniu, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Takie rozeznanie nie ma nic wspólnego z ideologicznym dzieleniem ludzi.

poradnik duszpasterski
34

Czy żyjemy w świecie pozorów?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Spora część ludzi odnosi dziś wrażenie, że świat staje na głowie. To, co błahe, staje się kwestią życia i śmierci, a obok tego, co istotne, najważniejsze, przechodzimy obojętnie, wzruszając ramionami, i zanurzamy się w świat pozorów.

felieton
35

Dokąd po radę?

Jan Żaryn

Wkrótce po podpisaniu porozumień między strajkującymi robotnikami a władzami PRL, 7 września 1980 r., doszło do pamiętnego spotkania delegacji rodzącej się Solidarności z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim. Obszerną relację z tego spotkania odnajdujemy w jego zapiskach.

35

Światem rządzi Bóg

rozmawiamy o Polsce
36-37

Ucieczka do oazy spokoju

Dr Jan Bury, Arabista, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, UKSW

O przyczynach i możliwych skutkach napływu do Europy wielkiej liczby uchodźców z Bliskiego Wschodu z dr. Janem Burym rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Damy radę

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Chcemy Polskę dobrze zmienić! Nie możemy myśleć o rewanżu, odwecie, ale jak dobrze zmienić Polskę – to nasza podstawowa motywacja

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Watykan obronił się przed atakami

(pr)

Co wy robicie?

(pr)

Synod musi być pastoralny

(pr)

Zbliżający się synod na temat rodziny powinien mieć przede wszystkim charakter pastoralny, a nie doktrynalny. Takie wnioski wypływają z wywiadu, którego udzielił włoskiemu pismu „La Civiltà Cattolica” jeden z najbardziej wpływowych europejskich kardynałów, metropolita Wiednia Christoph Schönborn.

Będzie kanonizacja bł. Matki Teresy z Kalkuty?

(pr)

rekonstrukcje • lekcja historii
40-41

Historia na żywo

Witold Dudziński

felietony
42-43

Oni nas zobowiązują

Alina Czerniakowska

Mamy w Polsce dużo ważnych dat, rocznic w każdym miesiącu, ale te sierpniowo-wrześniowe nie pozwalają o sobie zapomnieć nawet tym najbardziej impregnowanym na polskość.

Nie wszystko stracone

Zdzisław Skotnicki

Głos muezina tuż przed wschodem słońca wezwał mieszkańców Brukseli do rytualnej porannej modlitwy. Pan Georges miał jak zwykle ogromny kłopot z obudzeniem się o tej porze.

Dialektyka europejskiej solidarności

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego www.piotrowski.org.pl

Zarówno przywódcom Francji i Niemiec, jak i niemal wszystkim czołowym politykom europejskim z ust nie schodzi slogan europejskiej solidarności

Miłosierdzie i roztropność

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Polski rząd nie ma prawa narażać swoich obywateli na niebezpieczeństwo.

w obronie życia • inicjatywy
44-45

Każdy z nas był kiedyś embrionem

Anna Janowska

Logo Fundacji „Jeden z nas” przypomina, że każdy z nas, niezależnie od tego, czy ma lat 5, 55 czy 105, był kiedyś embrionem. Jak do tej pory fundacja jest najbardziej znana z Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO) – jednej z pierwszych na Starym Kontynencie – która także nosi nazwę „Jeden z nas”

45

Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata!

O. Remigiusz Recław SJ

Jak co roku w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, zgromadzimy się na skrzyżowaniach ulic w różnych częściach świata, aby prosić o Miłosierdzie Boże dla nas i świata całego. W 2014 r. zgromadziliśmy się w ponad 300 miastach w Polsce i kilkudziesięciu na całym świecie.

obrona życia
46-47

Podjąć własną odpowiedzialność

Z Markiem Jurkiem rozmawia Agnieszka Konik-Korn

W sobotę 26 września o godz. 11 w auli „Niedzieli” w Częstochowie odbędzie się konferencja pt. „Życie jest dobre!”, towarzysząca otwarciu wystawy pro-life, która swoją premierę miała wiosną br. w Parlamencie Europejskim. O obronie życia na forum Europy rozmawiamy z Markiem Jurkiem, europosłem i mecenasem wystawy, który będzie jednym z gości konferencji, a także otworzy ekspozycję na Jasnej Górze

rodzina • poradnik
48

Trudna lekcja

Michał Piekara

Tak wiele osób odchodzi od Boga, ponieważ doświadczyło cierpienia, którego nie rozumie; utraty, która boli i rodzi poczucie niesprawiedliwości; smutku, który rozdziera serce. W ostatnim czasie byłem świadkiem, jak kilka osób w poczuciu zranienia i pretensji odeszło od Boga.

48-49

XV Mistrzostwa Polski Księży w Tenisie

Ks. Jarosław Popławski

W dniach 7-9 września br. odbyła się XV edycja Mistrzostw Polski Księży w Tenisie. Głównym organizatorem i dobrym duchem całego przedsięwzięcia był niezmordowany ks. prał. Józef Caputa, proboszcz parafii św. Wojciecha w Krakowie-Bronowicach

Niedziela Młodych
50-53

Anielskie powołanie

Karolina Mysłek

Najbliższy tydzień – prawdziwie anielski! Najpierw, 29 września – Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, a kilka dni później – 2 października – świętych Aniołów Stróżów.

Rozwiedź się przed ślubem

Aleksandra Nitkiewicz

Eksperci od wielu lat biją na alarm w sprawie rozwodów. Zresztą nie trzeba nawet czytać statystyk, żeby wiedzieć, że coraz więcej jest rozwiedzionych par – w rodzinie, pracy, w sąsiedztwie, wśród przyjaciół. Niektórzy mówią nawet, że mamy do czynienia z rozwodową epidemią.

relacje • historyczna pamięć
54

Piotrkowskie Termopile

Ks. Tomasz Chrzęstek

W parafii Bogdanów na Górach Borowskich (archidiecezja częstochowska) od 40 lat w cieniu majestatycznie wznoszącego się pomnika postawionego na cześć poległych niemal 700 żołnierzy II Pułku Piechoty Legionów odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterski bój polskiej armii z hitlerowskim najeźdźcą w pierwszych dniach września 1939 r.

różne
55

Autobus dla Szubry

Przemysław Szewczyk

Bliskowschodni chrześcijanie mają swoje pięć minut w mediach, gdy wybuchnie bomba w ich kościele lub gdy wojna wygna ich z domów. Wtedy też poruszają się nasze serca i otwierają portfele, żeby zaradzić ich dramatycznej sytuacji.

Kalendarium 27 IX – 3 X 2015

Ewa Aszkiewicz

Koniec września i początek października to pora, która – gdy nie opuszcza jej ładna pogoda – pokazuje swoją wspaniałą urodę kolorami kwiatów, łąk radujących oczy, kolorem wspaniałych odcieni wrzosów i najpiękniejszymi barwami opadających liści.

Muzyczne Dary

XIX Pielgrzymka „Niedzieli" na Jasną Górę
56-57

Kształtować nowych ludzi plemię

Anna Wyszyńska

Słowa z nauczania sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego: „Idzie nowych ludzi plemię” były mottem XIX Pielgrzymki Pracowników i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, która odbyła się 19 września 2015 r.

58-67

Grzyby solone

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Z tak przygotowanych grzybów można robić sałatki cebulowo-grzybowe do ryby, pieczystego i dziczyzny; można je wykorzystać jako dodatek do farszu świątecznych pierogów, do bigosu, kapusty czy barszczu czerwonego. Przed użyciem należy grzyby porządnie wymoczyć.

Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów

Anna Wyszyńska

Zbliżający się Światowy Dzień Poczty, przypadający 9 października, który rozpoczyna Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, zachęca do refleksji nad tym odchodzącym w przeszłość sposobem komunikowania.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Ratunek i radość

Ks. Piotr Bączek

Z dniem 27 września rozpoczyna się w naszej diecezji Tydzień z Ewangelią. 14. edycji ewangelizacyjnego przedsięwzięcia towarzyszy hasło: „Pozwól się urat (d)ować”. Jak zaznacza ks. Sebastian Rucki, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego naszej kurii, szereg inicjatyw w ramach Tygodnia z Ewangelią wpisywać się będzie w czas nawiedzenia diecezji bielsko-żywieckiej przez obraz Jezusa Miłosiernego

Gospel daje radość

Krzysztof Juraszek

Pytanie: „Kim jest twój Bóg?” towarzyszyło młodzieży uczestniczącej w tegorocznych Międzynarodowych Warsztatach Gospel organizowanych przez Fundację „Drachma”. Koncert finałowy 6. edycji tego muzyczno-ewangelizacyjnego wydarzenia odbył się w niedzielę 13 września w kościele św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach

Karty zapisane spiżem

Z ks. Andrzejem Zającem, proboszczem parafii św. Macieja w Bielanach, rozmawia Mariusz Rzymek

Niedziela częstochowska

By żyć w prawdzie

Ks. Ireneusz Skubiś

Jest taka łacińska maksyma, która znajduje się w podręczniku teologii moralnej: „Prudentia est auriga virtutum” – Roztropność jest woźnicą cnót. Cnota ta pozwala człowiekowi zachować w życiu równowagę, działać mądrze i skutecznie.

Dźbów – parafia z tradycjami

Ks. Jacek Molka

Wprawdzie ta częstochowska parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus powstała w 1957 r. Niemniej jednak o Dźbowie pisał już w XV wieku sam Jan Długosz, a Henryk Sienkiewicz wspomina o nim w „Potopie”

Lekarze od serca

Anna Wyszyńska

Światowy Dzień Serca, który obchodzimy w ostatnią niedzielę września, to okazja do zwrócenia uwagi na jeden z najpoważniejszych problemów medycznych naszych czasów, jakim są choroby serca i układu krążenia

Niedziela podlaska

Nie gorsz!

Ks. Tomasz Pełszyk

Duch świata zbiera w naszych czasach obfite żniwo. Zatrute, wykrzywione myślenie wielu ludzi sąsiaduje – paradoksalnie – z normalnością, pobożnością i naturalna dobrocią innych. Można powiedzieć, że od zawsze tak jest, ale przerażająca jest skala zgorszenia, jaka zalewa media i kształtuje nasze codzienne życie.

Diecezjalne dziękczynienie za plony w Bielsku Podlaskim

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W tym roku diecezjalne dożynki, czyli dziękczynienie za plony w diecezji drohiczyńskiej, odbyły się 12 września w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim. Przy bazylice ustawiono ołtarz polowy, a wokół stanął korowód wieńców dożynkowych. Głównym punktem uroczystości była Eucharystia, celebrowana przez bp. Tadeusza Pikusa

Bezpieczeństwo człowieka a sytuacja młodzieży

Ks. Artur Płachno

W Drohiczynie od 7 do 9 września odbywała sie 12. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo człowieka a sytuacja młodzieży”

Niedziela kielecka

Misjolodzy obradowali w Kielcach

Agnieszka Dziarmaga

Ponad 20 misjologów z różnych ośrodków akademickich w Polsce uczestniczyło w ogólnopolskim Zjedzie Stowarzyszenia Misjologów Polskich, który od 6 do 8 września odbywał się w Kielcach. Miejscem obrad było Wyższe Seminarium Duchowne.

Świadectwo wiary młodych to nadzieja na przyszłość

Niecałe 300 dni dzieli nas od Światowych Dni Młodzieży. Diecezja Kielecka spodziewa się 5 tys. młodych z całego świata. Przygotowania duchowe i logistyczne nabierają rozpędu. Zaangażowanych jest już blisko 1000 osób i ponad 350 wolontariuszy, którzy uczestniczą w szkoleniach i formacji.

Patronka radości i misji

Władysław Burzawa

Była Polką, urodziła się w Austrii, zmarła we Włoszech, całe swoje życie poświęciła Bogu i potrzebującym, założyła zgromadzenie Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Julia Maria Halka-Ledóchowska gdy zmarła, powszechnie mówiono, że „zmarła święta”

Niedziela małopolska

Anielski puklerz

Agnieszka Konik-Korn rozmawia z ks. Tadeuszem Nusz CSMA

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel – mają w Kościele swoje święto. 29 września w sposób szczególny przywołujemy wstawiennictwa tych, którzy wpatrują się w Oblicze Boga i pomagają człowiekowi zbliżyć się do Niego.

Brat Albert się uśmiecha

Maria Fortuna-Sudor

To było wielkie wydarzenie na krakowskiej Woli Duchackiej. Jubileusz Przytuliska św. Brata Alberta dla bezdomnych kobiet uświadomił wszystkim ponadczasowość inicjatywy św. brata Alberta Chmielowskiego

Dron nad weselnikami

Małgorzata Cichoń

Przyjaciółkę zaproszono niedawno na ślub i wesele. Jej wzmożoną uwagę zwróciła grupa filmujących i fotografujących uroczystość osób. – W czasie ślubu siedziałam w tylnej ławce i jakoś udało mi się schować przed „dokumentalistami”, którzy, rzecz jasna, koncentrowali się wokół głównych bohaterów wydarzenia

Niedziela lubelska

Blisko ziemi, blisko nieba

Urszula Buglewicz

Wrześniowe niedziele w wielu miejscowościach i parafiach naszej archidiecezji, szczególnie tych o charakterze rolniczym, obchodzone były pod znakiem dożynek. Dziękczynienie za szczęśliwe zbiory zbóż, owoców i warzyw rozpoczynały uroczyste Msze św. z poświęceniem wieńców dożynkowych. Nie inaczej było podczas wojewódzkich dożynek, jakie miały miejsce 13 września w Końskowoli.

W gościnie u Pani Chełmskiej

Tadeusz Boniecki

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej pod hasłem: „Z Maryją przez wieki 1765 – 2015” odbyły się uroczystości odpustowe i jubileuszowe

Miłość i poświęcenie

Grzegorz Jacek Pelica

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce przeżywała swoje rekolekcyjne „powracanie do Źródła” w dniach od 27 do 30 sierpnia. W ramach misji ewangelizacyjnych od 29 sierpnia do 5 września wspólnotę nawiedziła kopia Krzyża Trybunalskiego

Niedziela przemyska

XV Dzień Papieski w górach

Ks. Kazimierz Bełch

XV Dzień Papieski obchodzić będziemy 11 października pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Hasło to nakłada się na zwiększone zainteresowanie nauką Kościoła o rodzinie, rozbudzone ubiegłorocznym Synodem Biskupów na temat rodziny oraz oczekiwaniem na następny Synod, mający być kontynuacją poprzedniego.

Po Anielskiej kładce…

S. Dawida Ryll CSSMA

Tajemniczy chłopiec na ulicach Przemyśla, który przepowiada wydarzenia ważne dla całego polskiego narodu. Nie, to nie wróżbita, który chce zaspokoić chorą ciekawość ludzi, ani polityczny jasnowidz. Po co zatem przybył i dlaczego ogłasza rzeczy, jakie mają się zdarzyć? Kim jest? Jaka jest jego misja? Na kim chciał zrobić wrażenie?

Kościół, dom, szkoła i podwórko

Ks. Krzysztof Cepil SDB

Ceglana wieża z charakterystyczną zielonkawą koroną góruje nad przemyskim Zasaniem i jest nieodłącznym atrybutem panoramy miasta, stanowiąc zarazem widoczny znak obecności Salezjanów w Przemyślu. Związki z miastem założonego przez św. Jana Bosko zgromadzenia mają już ponad sto lat. Historia pokazuje, że przybyli do Przemyśla salezjanie działali z wielkim rozmachem. A jak jest po upływie wieku?

Niedziela rzeszowska

U Matki Bożej Pani Rzeszowa

Ks. Wiesław Matyskiewicz

Uroczystości ku czci Matki Bożej Pani Rzeszowa rozpoczęły się 7 września, a punktem kulminacyjnym był dzień 12 września. Przez kolejne sześć dni gromadziły się u stóp Matki Bożej różne grupy i stowarzyszenia z Rzeszowa i okolic, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, kandydaci do bierzmowania, służba zdrowia i chorzy oraz parafialne zespoły Caritas

Sercańskich wspomnień czar…

Izabela Fac

Przed wakacjami s. Serafia Pajerska – nasza radiowa sercanka – zapytała mnie, czy z okazji beatyfikacji matki Klary Ludwiki Szczęsnej – współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, czyli Sióstr Sercanek – nie można by zrobić jakiejś audycji o niej...

Rocznica koronacji papieskiej i uroczystości odpustowe w Tarnowcu

Natalia Janowiec

W sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu 13 września odbyły się uroczystości odpustowe połączone z 90. rocznicą koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Tarnowieckiej. Do sanktuarium przybyli liczni pielgrzymi z okolicznych miejscowości i parafii naszej diecezji oraz spoza jej granic. Niedzielnej Sumie odpustowej o godz. 11 przewodniczył bp Edward Białogłowski.

Niedziela świdnicka

Krzyż naszego życia nie jest ponad nasze siły

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Każdego dnia musimy pamiętać, że krzyż życia powinniśmy nieść w pogodzie ducha, bez szemrania, bez narzekania – mówił biskup Ignacy Dec, przewodnicząc Mszy św. odpustowej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, którym opiekują się siostry klaryski od wieczystej adoracji w Ząbkowicach Śląskich.

Znaczenie obecności Maryi na Golgocie

Bp Ignacy Dec

Jezus kończył życie – po ludzku patrząc – tragicznie. Jakby wszystko przegrał. Innym pomagał, a sobie nie umiał pomóc (por. Mt 27,42a). Niektórzy tak właśnie mogli myśleć. Nie zszedł z krzyża, gdy mówiono: „Jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża [...] niechże teraz zejdzie z krzyża, a uwierzymy w Niego” (Mt 27,40.42b). Nie zrobił tego. Do końca pozostał wierny Ojcu i wierny nam.

Żyć i cierpieć jak Maryja

Tomasz Pluta

Co roku w połowie września, wałbrzyszanie spotykają się w kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów na uroczystej modlitwie ku czci Patronki Miasta – Matki Bożej Bolesnej. 15 września zbierają się kanonicy kapituły, duchowieństwo wałbrzyskie, by pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca sprawować Eucharystię w intencji mieszkańców największego w diecezji miasta.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Sanktuarium Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w Obrazie Brzozdowieckim

Ks. Robert Gołębiowski

Sercem każdej diecezji jest katedra – miejsce nauczania i sprawowania pasterskich zadań przez biskupów – następców Apostołów. Nasza archidiecezja ma ten przywilej, że posiada również obok bazyliki katedralnej św. Jakuba w Szczecinie również konkatedrę pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim, która od 5 lat szczyci się także mianem sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej.

Premiera nowej płyty zespołu „Serduszka”

Karolina Moras

Sobota 5 września 2015 r. to kolejny ważny dzień w naszym serduszkowym kalendarzu. Pogoda może i była zmienna, ale nasze nastroje zdecydowanie nie. Od samego rana każda z nas odczuwała tremę i podekscytowanie.

Chojeńskie ekumeniczne wołanie o jedność

Ks. Robert Gołębiowski

Nauczanie Soboru Watykańskiego II bardzo zdecydowanie akcentuje w posłudze Kościoła dwie zasadnicze prawdy. Pierwsza z nich uświadamia nam ewangeliczne przesłanie o tym, że Jezus Chrystus jest źródłem nadziei dla całego świata, a druga z nich głosi niezwykle ważną ideę ekumenizmu – wspólnej troski chrześcijan o to, abyśmy „byli jedno”.

Niedziela warszawska

Ruszy proces beatyfikacyjny ks. Fedorowicza

as

Kard. Kazimierz Nycz zapowiedział rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Aleksandra Fedorowicza. Mówił o tym podczas uroczystości z okazji 50. rocznicy śmierci słynnego proboszcza z Izabelina.

Całkowicie zaufał Opatrzności

Andrzej Tarwid

Relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zostały wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystość odbyła się w 120. rocznicę śmierci założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. List do uczestników wydarzenia napisał prezydent Andrzej Duda

Grunt to nazwisko

Wojciech Dudkiewicz

W województwie mazowieckim o trzynaście mandatów senatorskich powalczy 45 kandydatów. Do najciekawszych i prestiżowych pojedynków dojdzie w Warszawie, gdzie o sześć foteli powalczą kandydaci PiS i PO, popierani oficjalnie lub po cichu, także przez SLD

Niedziela wrocławska

Rodzina przed Synodem

Krzysztof Kunert

To dobrze, że październikowe zgromadzenie Synodu swą refleksją obejmie szerokie spectrum zagadnień związanych z funkcjonowaniem współczesnej rodziny, zwłaszcza w kontekście jej powołania i misji w Kościele i świecie.

Róże Różańcowe

Anna Buchar

Róża różańcowa jest modlitewną wspólnotą 20 osób, z których każda codziennie modli się jedną dziesiątką Różańca Świętego według przydzielonej tajemnicy – w ten spósób codziennie odmawiany jest cały różaniec.

Nasze obawy, nasze nadzieje

Tłumaczenie: Łukasz Ludwina, Oprac. Lilianna Sicińska

Od czterech lat trwa wojna w Syrii. W konflikcie zbrojnym życie straciło 230 tys. Syryjczyków, a ponad 11 milionów opuściło swoje domy. Wśród uchodźców, którzy codziennie napływają do Unii Europejskiej, są chrześcijanie. Dwaj bracia: Esan i Rafi, którzy uciekli przed dramatem, podzielili się swoją historią

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Powołani nie do wygody

Katarzyna Jaskólska

We wsi Święty Wojciech modlili się Jutrznią, a potem z relikwiarzem Pierwszych Męczenników Polski przeszli do sanktuarium w Międzyrzeczu. 19 września odbyła się 3. Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn

Synod diecezjalny. Jak to dawniej bywało?

Ks. Adrian Put

Podczas Paradyskich Dni Duszpasterskich w dniach 27-28 sierpnia bp Stefan Regmunt ogłosił zwołanie synodu diecezjalnego. Pzybliżymy naszym Czytelnikom ideę i sens synodu diecezjalnego. W tym numerze chcemy przybliżyć, jak wyglądały synody dawniej w Kościele lubuskim

Rejestracja ruszyła

Kamil Krasowski

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 26 lipca br. uruchomił system rejestracji na ŚDM. Jako pierwszy pielgrzym zarejestrował się papież Franciszek, który do tego samego zachęcił młodych ludzi z całego świata

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Kościół

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Wiara

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Głos z Torunia

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

Franciszek

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Kościół

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Franciszek

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!

Wiara

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!