Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczne Miasto

Nieustająca pomoc

Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest celebrowane w wielu parafiach w Polsce i na świecie. Bierze ono początek od łaskami słynącego obrazu Madonny z Dzieciątkiem, będącego w Rzymie od ponad 500 lat. Pod koniec XIX wieku papież Pius IX ofiarował ten obraz ojcom redemptorystom do kościoła na Via Merulana 31, przy bazylice Matki Bożej Większej, i polecił, aby uczyniono go znanym na całym świecie. Dlatego właśnie ojcowie redemptoryści z Torunia umieścili ten wizerunek także w logo Radia Maryja. Wypełniają w ten sposób prośbę papieską sprzed lat.

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy ma także związki z Polską i Polonią. Nasi rodacy przychodzą tu na niedzielne Msze św. po polsku, które są celebrowane o godz. 9.30 i 12.00, a w środy – na nowennę o godz. 17.00. W niedziele i czwartki można delektować się polską kuchnią lub skorzystać z biblioteki albo zwyczajnie odpocząć w tutejszej salce św. Klemensa. W tym miejscu panuje zawsze rodzinna atmosfera, co jest także zasługą opiekuna Polonii – o. Krzysztofa Mamali i jego współpracowników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszyscy przybywający do Rzymu niech czują się zaproszeni do odwiedzin tego bliskiego Polakom sanktuarium.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Wenezuela

Biskupi o kraju w kryzysie

Kraj znalazł się w globalnym, bezprecedensowym kryzysie, który ma swoje źródła w słabości rządu i zaniku wartości wśród obywateli. Taka jest ocena sytuacji w państwie, wystawiona przez biskupów Wenezueli. W Caracas odbyło się zebranie plenarne episkopatu, w znacznej mierze poświęcone problemom społecznym i skutkom dotkliwie odczuwanego przez ludzi wieloaspektowego kryzysu. Zdaniem biskupów, obecny sposób rządzenia krajem przesiąknięty jest militaryzmem i korupcją, a także niezdolnością władzy do przezwyciężenia istniejącego nieładu moralnego.

W przemówieniu wprowadzającym abp Diego Rafael Padrón Sánchez podkreślił, że rozmiary kryzysu etycznego, politycznego, społecznego i ekonomicznego są ogromne. W ocenie przewodniczącego episkopatu nigdy nie ujawnił się on w przeszłości w takiej skali i dotyka obecnie każdego Wenezuelczyka.

Reklama

(KAI)

* * *

Biedni są także wśród nas: ludzie bezdomni, żebracy, ludzie głodni, wzgardzeni, zapomnieni przez najbliższych, przez społeczeństwo, ludzie poniżeni i upokorzeni, ofiary różnych nałogów. Wielu z nich próbuje nawet ukryć swoją ludzką biedę, ale trzeba umieć ich dostrzec.

Jan Paweł II

Z homilii w Ełku, 8 czerwca 1999 r.

Krótko

Rzecznik Watykanu zdementował pojawiające się w mediach informacje, jakoby Stolica Apostolska otrzymała od służb bezpieczeństwa innych państw sygnały o szczególnym zagrożeniu.

Autor hasła: „Jestem Charlie”, pod którym odbywały się w Paryżu manifestacje antyterrorystyczne po zamachu na redakcję satyrycznego pisma, chce zastrzec do niego prawa autorskie.

Francja po zamachach islamistów wprowadza bardzo surowe przepisy antyterrorystyczne. Komentatorzy porównują je do przepisów, jakie wprowadziły USA po 11 września 2001 r.

Kanclerz Niemiec Angeli Merkel przydarzyło się nieprzyjemne przejęzyczenie. W oświadczeniu rządowym ws. zamachów w Paryżu powiedziała w Bundestagu: „Antysemityzm jest naszym państwowym i obywatelskim obowiązkiem”.

Dziennikarze, m.in. niemieckiego „Spiegla”, przeprowadzili śledztwo, w wyniku którego ustalili, że samolot malezyjskich linii został zestrzelony nad Ukrainą przez system rakietowy „Buk”, należący do rosyjskich wojskowych.

Rosja reaktywowała byłą bazę wojsk radzieckich i rosyjskich w Alakurtti, przy granicy z Finlandią, nieużywaną od 2009 r. W ostatnim czasie przybył tam oddział liczący 800 żołnierzy rosyjskich.

Na wschodzie Ukrainy kilkanaście cywilów zginęło w autobusie, w który trafiły rakiety wystrzelone z pozycji separatystów. Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała śledztwa w tej sprawie. NATO wezwało Rosję, aby przestała pomagać separatystom.

Litewski parlament odrzucił projekt ustawy legalizującej eutanazję. Projekt wyszedł z litewskiego ministerstwa zdrowia.

Ropa naftowa na światowych rynkach tanieje. Baryłka kosztuje już 45 dolarów, a zdaniem analityków będzie jeszcze tańsza.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-20 11:55

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Kim była Helena Kmieć?

2024-04-20 16:02
Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny świeckiej misjonarki i wolontariuszki Heleny Kmieć, zamordowanej 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w środkowej Boliwii. Zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. - Ona pokazuje, że w XXI w. świętość ludzi młodych jest możliwa i jest realna - mówi KAI przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski. W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału, która tym samym oficjalnie rozpocznie proces wyniesienia Heleny na ołtarze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...