Reklama

Polska

Jedyny taki pomnik

Podczas konferencji prasowej prezentującej inicjatywy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Mateusz Krawczyk

Podczas konferencji prasowej prezentującej inicjatywy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

To będzie szczególny rok dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Rok ogłoszony przez Sejm Rokiem św. Jana Pawła II, rok 10. rocznicy śmierci Papieża i 1. rocznicy jego kanonizacji, rok 15 lat działalności fundacji i wreszcie rok jubileuszowego XV Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, 14 stycznia br. podczas spotkania prasowego w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie mówił: – Poprzez różne wydarzenia, konferencje i uroczystości chcemy przedłużyć dziękczynienie za kanonizację i przybliżać osobę Jana Pawła II. Jest to rok 10. rocznicy śmierci Papieża, co pokazuje nam, jak czas szybko płynie i jak wiele jest do zrobienia w kwestii pamięci o tym Papieżu, a zwłaszcza o jego przesłaniu.

W tym roku przypomniane zostanie przesłanie o rodzinie, która zajmowała szczególne miejsce w nauczaniu i w sercu tego świętego. Świadczą o tym słowa papieża Franciszka z homilii kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II. Nazwał w niej Polaka „papieżem rodziny” oraz przypomniał, że właśnie tak chciał być on zapamiętany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rodzina – znowu i wciąż!

Nietrudno zauważyć, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi znajomo. Wystarczy cofnąć się pamięcią o trzy lata: „Jan Paweł II – Papież Rodziny” – takie było motto organizowanego przez fundację Dnia Papieskiego w roku 2012. „Powtórka z rozrywki”? Tak, z pełną świadomością.

Reklama

– Nie przejmujemy się tym, że jest to w pewnym sensie powtórzenie – mówi kard. Nycz. – Wskazujemy na patrona rodziny, czyli świętego, który nie tylko uczy o rodzinie, ale jest też jej orędownikiem i wstawia się za wszystkimi rodzinami. W tym duchu będziemy to hasło przeżywać.

Właśnie dlatego potrzeba, by raz jeszcze – i z pewnością nie ostatni – sięgnąć do nauczania św. Jana Pawła II o rodzinie, co uczyni w tym roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Nie można jednak pominąć milczeniem nowej, pokanonizacyjnej perspektywy. Dlatego tegoroczny Dzień Papieski będzie również okazją do modlitwy za rodziny przez wstawiennictwo nowego świętego.

Młodzi – „przyszłość świata, nadzieja Kościoła”

Fundacja, obok organizowania Dnia Papieskiego i upowszechniania nauczania św. Jana Pawła II, pracuje wytrwale przez cały rok dla wspierania rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej. Najbardziej kojarzona jest jednak ze stypendiami. I słusznie. Wspieranie zdolnej młodzieży z ubogich rodzin jest bowiem jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym celem „Dzieła Nowego Tysiąclecia”.

Każdy chyba zna żółte koszulki i puszki z logo w formie krzyża, do których wolontariusze zbierają pieniądze w październiku. W zeszłym roku podczas zbiórki publicznej i przykościelnej zebrano ponad 7,5 mln zł. To jednak tylko ok. połowa pieniędzy przekazywanych każdego roku na stypendia dla ponad 2,5 tys. gimnazjalistów, licealistów i studentów – młodzieży, która bez tej pomocy nie byłaby w stanie zdobyć dobrego wykształcenia i rozwijać swoich talentów.

Reklama

Trzeba podkreślić, że fundacja dba o stypendystów nie tylko materialnie, ale i duchowo. – Formacja duchowa jest równie ważna – mówi Olga Szczęsna, kiedyś stypendystka z małej miejscowości koło Ełku, dzisiaj kierownik biura prasowego fundacji. – Kształtuje ona kręgosłup moralny, aby potem ci ludzie, tworząc swoje rodziny, starali się żyć naukami św. Jana Pawła II – dodaje.

Istnieją zarówno wspólnoty lokalne, jak i diecezjalne. Program formacyjny składa się ze spotkań, zjazdów, rekolekcji, czuwań i oczywiście corocznych obozów, których tematem przewodnim jest hasło Dnia Papieskiego. W tym roku młodzież gimnazjalno-licealną przyjmie Rzeszów, zachęcając ją do studiowania na rzeszowskim Uniwersytecie lub Politechnice, zaś studentów – Ełk, szczególnie bliski Papieżowi, który niejednokrotnie odpoczywał tam nad jeziorami.

Pomnik wciąż rośnie

Jubileusz 15-lecia działalności fundacji to również czas pewnych podsumowań i zmian. Z tej okazji „odświeżony” został logotyp, trwają prace nad zmianami treści na stronie internetowej (www.dzielo.pl), organizowane są liczne imprezy kulturalne (koncerty, spotkania, wystawy). Wydano również raport zbiorczy, obejmujący działalność fundacji od początku jej istnienia.

– Kiedy powstawała fundacja, nikt nie wiedział, jak będzie się rozwijała ani też jak będzie przebiegała budowa tego „pomnika” – mówi ks. prał. Jan Drob, przewodniczący zarządu fundacji – bo to jedyny tego typu pomnik w Polsce: autentyczny, wychodzący naprzeciw społecznemu nauczaniu Jana Pawła II, czyli „daj innym”. Nie „oczekuj”, ale właśnie „daj”. Nikt się nie spodziewał, że to się tak rozwinie, że to będzie tak piękny pomnik. Najpiękniejszy i najlepszy – podkreśla.

Reklama

Zaczęło się od kilkuset stypendystów, w większości ze wschodniej części Polski, dzisiaj jest ich prawie 2,5 tys. z całego kraju. Żywy pomnik wciąż rośnie i przynosi owoce, czego wymiernym przykładem może być to, że ponad 600 osób, dzięki wieloletniej pomocy materialnej i formacji duchowej fundacji, mogło w minionym roku ukończyć studia.

Jest wielką nadzieją ks. Droba, by w przyszłości to właśnie ci, którzy dzisiaj są stypendystami, mogli „dawać”.

Otrzymawszy – dawać

Pomysł dojrzewał długo. Ale w końcu, m.in. z pragnienia, by podtrzymać kontakty i przyjaźnie z czasów stypendium, udało się zarejestrować Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło. Teraz ono kontynuuje na swój sposób to, co w fundacji było niezwykle cenne – relacje i formację. A choć jeszcze młode, już aktywnie pracuje i włącza się w życie publiczne i społeczne, ponieważ absolwenci, otrzymawszy wiele od innych, teraz sami chcą dawać.

– Czujemy, jako absolwenci, że powinniśmy zajmować głos w ważnych dla nas sprawach – mówi Katarzyna Bukowska, prezes stowarzyszenia. – Dlatego wybraliśmy rodzinę i rozpoczęliśmy w 2013 r. cykl sympozjów zatytułowany „Rodzina się liczy”. Dodaje, że organizując sympozja, stowarzyszenie chce dać możliwość wypowiedzi młodym ludziom, sprawić, by ich głos został usłyszany w debacie publicznej. Temat najbliższego sympozjum, które odbędzie się 25 marca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, to „Wizerunek rodziny prezentowany w mediach”.

Reklama

Inną inicjatywą, na której szczególnie stowarzyszeniu zależy, jest otwarcie sieci punktów przedszkolnych „Lolek”. Sami stypendyści i absolwenci – jako młoda i wykwalifikowana kadra – będą kształcić dzieci i oferować im bogaty program zajęć artystycznych. Pierwsze przedszkole, z miejscami dla 15 maluchów (przyjmowane będą nie tylko dzieci absolwentów fundacji), zostanie otwarte w Warszawie we wrześniu 2015 r., w domu użyczonym fundacji przez Siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

– Jako absolwenci fundacji chcielibyśmy wychowywać dzieci właśnie w wartościach, które reprezentował Papież. Uczyć je wybierania postawy „bardziej być, niż mieć”, podchodzenia z szacunkiem i miłością do każdego człowieka – mówi Beata Tkaczyk-Ozimek, członek zarządu stowarzyszenia, koordynatorka pierwszego warszawskiego punktu przedszkolnego.

Kard. Nycz podkreśla z naciskiem, że „wszyscy jesteśmy Papieżowi coś winni”. Idea wdzięczności za niestrudzoną posługę duchową św. Jana Pawła II przyświecała Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od samego jej utworzenia w 1999 r. Przyświeca także i dzisiaj. – Chcieliśmy, by rzeczywiście powstało coś, co sprawi Papieżowi radość wewnętrzną, kapłańską, prawdziwą – podkreśla ks. Drob.

Czy po 15 latach działalności fundacja osiągnęła zamierzony cel? Czy Papież Polak uśmiecha się razem z Chrystusem z nieba, widząc starania zarówno założycieli, pracowników fundacji, stypendystów, jak i wszystkich włączających się w Dzieło swą pracą lub ofiarą? Może kiedyś poznamy odpowiedź na to pytanie... Pewne jest natomiast, że budowanie tego żywego, najpiękniejszego pomnika zależy od nas samych. Od „uczenia się Papieża”, jak mówi kard. Nycz, czyli zgłębiania nauki św. Jana Pawła II i życia zgodnie z nią.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-20 11:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polska zwołuje w niedzielę nadzwyczajne posiedzenie Rady Stałej OBWE ws. agresji Rosji na Ukrainie

PAP

Polska zwołuje na niedzielę nadzwyczajne posiedzenie Rady Stałej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - poinformowało w sobotę Stałe Przedstawicielstwo RP OBWE w Wiedniu.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Symfonia Miłosierdzia - globalny apel o pokój

2025-04-22 11:22

Maria Fortuna- Sudor

Już za kilka dni, w sobotę 26 kwietnia na krakowskich Białych Morzach zostanie zaprezentowana Symfonia Miłosierdzia!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Kościół

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę