Podczas recitalu wystąpili najbardziej znani i rozpoznawani artyści operowi pochodzący lub związani z naszą diecezją.
Wystąpili: Bożena Grudzińska-Kubik – sopran, Iwona Noszczyk – sopran, Mariola Płazak-Ścibich – sopran, Joanna Węgrzynowicz-Nowak – sopran, ks. Paweł Sobierajski – tenor, Adam Szerszeń – baryton, Czesław Gałka – bas, Grzegorz Biegas – fortepian, Andrzej Filipek – fortepian, Marcin Mogiła – fortepian. Patronem honorowym muzyczno-charytatywnego przedsięwzięcia był bp Grzegorz Kaszak. Na widowni nie mogło również zabraknąć ks. kan. Jana Gaika, proboszcza sosnowieckiej bazyliki katedralnej, który przed rozpoczęciem koncertu zdał relację z aktualnych prac wykonywanych przy kościele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Zgromadziła nas troska o sosnowiecką bazylikę katedralną, matkę wszystkich kościołów diecezji sosnowieckiej. Tragedia, która dotknęła świątynię, spotkała się z rezonansem wielkiego zaangażowania różnych diecezji, parafii, instytucji kościelnych i świeckich, spotkała się z wielką manifestacją solidarności i wsparcia od całej rzeszy ludzi dobrej woli i serdecznego serca. To dla nich wszystkich przygotowaliśmy ten koncert, w którym wystąpili najwybitniejsi artyści Zagłębia, by zaakcentować swój żywy kontakt z naszym Kościołem partykularnym, z naszym miastem oraz piękną, zabytkową katedrą, która krok po kroku powraca do swej dawnej świetności – powiedział ks. Paweł Sobierajski.
Reklama
O aktualnym stanie prac remontowych wspomniał ks. Jan Gaik. – Staję przed państwem jako wielki dłużnik za piękny dar serca, jaki jest składany od tej nieszczęsnej nocy z 28 na 29 października, kiedy to spłonął dach naszej katedry. Przekonuję się co dnia, jak wielu jest ludzi o dobrym, wspaniałym sercu, którzy pragną wspomóc dzieło naszej katedry. Mogę już powiedzieć, że nad naszą katedrą mamy nowy dach, ułożony z dachówki. Jeśli pogoda będzie łaskawa to prace na zewnątrz świątyni będą zakończone za miesiąc albo dwa. Obecnie trwają prace przy obróbkach blacharskich przy murach i rynnach. W ciągu najbliższych dni przywieziony zostanie pierwszy stopień sygnaturki, która będzie zamontowana na dachu na specjalnie przygotowanych fundamentach. Gdy zakończymy prace na zewnątrz, całą naszą uwagę i siły skierujemy na renowację wnętrza katedry. W pierwszej kolejności zajmiemy się witrażami i remontem kaplicy Matki Bożej Różańcowej. Oczywiście nie będziemy zaniedbywać malatury. Uratowanie dzieła Tetmajera i Uziembły jest naszym absolutnym priorytetem. Ale jak wspomniałem, zaczniemy od odnowienia kaplicy MB Różańcowej. Moim marzeniem jest, by w wyremontowanej kaplicy urządzić całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Planujemy także w najbliższym czasie wymienić całą instalację elektryczną. Nie może zostać ani centymetra starej. Mamy także odnowione 3 z 5 żyrandoli, które spadły na posadzkę podczas pożaru i planujemy je niebawem zamontować – powiedział ks. Jan Gaik.
Jeszcze o artystach: jedną z najbardziej znanych artystek występujących podczas koncertu jest Bożena Grudzińska-Kubik. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach im. K. Szymanowskiego pochodzi z Wojkowic i jest związana od wielu lat z polskimi scenami operowymi. Posiada tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka. Aktywnie współpracuje społecznie z lokalnymi stowarzyszeniami i parafialnymi wspólnotami w Zagłębiu. Mariola Płazak-Ścibich również ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach (w klasie śpiewu). Wykonuje często pieśni oraz utwory oratoryjno-kantatowe. Adam Szerszeń – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza w Katowicach i Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie jest solistą Teatru Wielkiego w Łodzi oraz wykłada na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Na koniec ks. Paweł Sobierajski zdradził datę kolejnego koncertu – 12 kwietnia, w bazylice katedralnej w Sosnowcu!