Reklama

Korona Ziemi w Polsce

Krzysztof Wielicki i Leszek
Cichy świętowali 35. rocznicę
zdobycia Mount Everestu

Bartosz Oczkowski

Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy świętowali 35. rocznicę zdobycia Mount Everestu

Obyło się bez zwyczajowego przecięcia wstęgi – klucz do Centrum wyrąbano czekanami... z bryły lodu. 15 lutego br. w Zawoi, w obecności najważniejszych postaci polskiego alpinizmu, otwarto Centrum Górskie Korona Ziemi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. – Pomysłodawcą projektu był Bartosz Krawczak, obecnie prezes Zarządu Korona Ziemi sp. z o.o. – mówi Daniel Kobiela z Centrum. – Gospodarzem i człowiekiem, który pozwolił na realizację tego pomysłu na terenie Zawoi, był Tadeusz Chowaniak, były wójt gminy Zawoja. Placówka powstawała przez 1,5 roku, przy czym fundamenty pod budynki zostały wylane w czerwcu 2014 r. – dodaje. Misja przedsięwzięcia wydaje się na pozór dość prosta – „przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii, turystyki oraz eksploracji górskiej z naciskiem na historyczne dokonania Polaków w górach wysokich”, jednak bliższe przyjrzenie się nowoczesnym technologiom zastosowanym w Centrum do osiągnięcia tego celu niejednego amatora górskich wypraw (i nie tylko, jak bowiem zapewniają twórcy projektu, jego „potencjalny zasięg i grupa docelowa nie mają ograniczeń w czasie i przestrzeni”) może wprawić w niemałe zdumienie.

Tradycyjnie i wirtualnie

Centrum – jak czytamy na jego stronie internetowej – funkcjonuje na dwóch płaszczyznach: namacalnej, fizycznej, oraz wirtualnej. Znajdziemy w nim m.in. ekspozycję pamiątek z największych polskich górskich wypraw, a także kilka pamiątek po Janie Pawle II (Ojciec Święty aktywnie wspierał idee polskiego himalaizmu, czego dowodem są liczne fotografie oraz jego korespondencja z himalaistami) czy galerię 6 portretów wybitnych himalaistów autorstwa Reinholda Messnera (część kolekcji 34 obrazów przedstawiających zdobywców Korony Himalajów i Karakorum, która mieści się w Galerii Kukuczka w Istebnej-Jasnowicach). W głównej sali znajduje się 9 makiet szczytów górskich tworzących tzw. Koronę Ziemi, a także makieta Babiej Góry, nazywanej Królową Beskidów (należy dodać, że modele te są niezwykle dokładne pod względem charakterystyki i oddanej skali poszczególnych szczytów). Zadbano o to, aby zwiedzających nie pozostawiono samym sobie – po Koronie Ziemi poruszają się oni starannie wytyczonymi szlakami, a podczas „wyprawy” prowadzi ich świetnie wyszkolony przewodnik lub są wyposażani w tablet, będący źródłem wszelkich informacji nt. konkretnych szczytów (łącznie z historią ich podbojów). W Centrum znalazły się również nowoczesne stoły dotykowe. Dzięki systemowi multimedialnemu, który pozwala na zapoznanie się m.in. ze zdjęciami czy filmami związanymi z danymi eksponatami, zwiedzający mogą poznać np. przyrodę otaczającą masywy górskie czy też ich strukturę geologiczną. Jak podkreśla Daniel Kobiela, Centrum chce się otwierać również na gości z zagranicy: – Obecnie do opisów ekspozycji staramy się wdrażać dwa języki, czyli polski i angielski. Docelowo myślimy o wprowadzeniu także języka słowackiego i niemieckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nie tylko eksponaty

Centrum Górskie Korona Ziemi to nie tylko źródło cennej wiedzy czy eksponaty przybliżające historię polskiego alpinizmu – to także ludzie, którzy całym sercem zaangażowali się w tworzenie tego niezwykłego przedsięwzięcia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że każdy z 9 szczytów Korony Ziemi – wszak, jak sama nazwa wskazuje, ona jest w tym wszystkim najważniejsza – ma swojego opiekuna w osobach tych, „których wkład w eksplorację gór i świata ma niebanalne znaczenie”. Co ważne, każdy z nich był na „swojej” górze przynajmniej raz. I tak opiekunką Aconcaguy została Martyna Wojciechowska, Kilimandżaro pod swoje skrzydła wziął Tomasz Kobielski (trzeci, a zarazem najmłodszy polski zdobywca Korony Ziemi), McKinley przypadł Ryszardowi Pawłowskiemu (który zdobył ten szczyt aż 9 razy!), Piramidą Carstensza zaopiekował się Słowak Peter Hámor, Górą Kościuszki – Edmund Strzelecki, Elbrusem – Denis Urubko (Rosjanin, który 12 lutego br. uzyskał polskie obywatelstwo), uznawany obecnie za najlepszego himalaistę na świecie, Mont Blanc przypadł Januszowi Kurczabowi, zaś Masyw Vinsona – Januszowi Majerowi. Opiekunami Mount Everestu zostali natomiast Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, którzy przy okazji otwarcia Centrum świętowali także 35. rocznicę zdobycia tego szczytu zimą – jako pierwsi na świecie (właśnie za ich sprawą na szczycie najwyższej góry świata znalazły się krzyżyk oraz podarowany przez Jana Pawła II różaniec).

Uroczyste otwarcie

W otwarciu Centrum Górskiego Korona Ziemi wzięło udział wiele postaci liczących się w polskim alpinizmie, m.in. wymienieni już Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, Denis Urubko, Janusz Majer, a także wdowa po Andrzeju Zawadzie – aktorka Anna Milewska, która wcześniej przekazała na rzecz Korony Ziemi w Zawoi wiele cennych pamiątek (wśród nich m.in. jeden z pary butów Zawady, w których himalaista wspinał się na Mount Everest). Uroczystego poświęcenia Centrum dokonał ks. Ryszard Więcek, proboszcz parafii pw. św. Klemensa w Zawoi.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-04 11:30

Wybrane dla Ciebie

Główny patron Polski

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

Św. Wojciech

commons.wikimedia.org

Św. Wojciech

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

Więcej ...

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Więcej ...

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38
Abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec