Reklama

Niedziela Małopolska

30 lat temu

Ożywiła patriotyzm i wiarę

Pamiątkowa fotografia uczestników
bieżanowskiego spotkania

Maria Fortuna-Sudor

Pamiątkowa fotografia uczestników bieżanowskiego spotkania

To nie była zwykła konferencja. To było wydarzenie, które przypomniało, jak piękni są Polacy. I uświadomiło, że nadal potrafimy się szanować i wspierać!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek 19 lutego z różnych stron Polski przybyli do Bieżanowa goście zaproszeni na dwudniową, zorganizowaną przez krakowski oddział IPN-u, Stowarzyszenie Patriotyczne im. ks. Adolfa Chojnackiego (SPACH) i parafię pw. Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie, konferencję naukową „Sen o wolności głód nadziei”. Wydarzenie upamiętniało trwającą 194 dni głodówkę, którą 30 lat temu, w Środę Popielcową (19 lutego 1985 r.) rozpoczęto w tym miejscu. Była to forma protestu przeciwko represjom wobec działaczy Solidarności i Kościoła.

Nastrój

Wywieszony na bramie kościoła transparent z napisem „Protest głodowy Bieżanów ’85” wprowadzał w nastrój sprzed lat. Podobnie jak obecność samochodów milicyjnych, które w ramach happeningu wyeksponowało Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Również tam, gdzie przed 30 laty przebywali głodujący, wywieszono autentyczne transparenty z napisami: „Tu zawsze byliśmy wolni” albo: „Nie emigruj! Trzeba budować na gruzach komunizmu”. Całości dopełniała wystawa przedmiotów i zdjęć upamiętniających tamte wydarzenia, a nade wszystko uczestników – Polaków, którzy przyjeżdżali wówczas do Bieżanowa z różnych miast, miejscowości, a nawet wiosek. – W ramach przygotowań do konferencji, w pierwszej turze wysłałam 360 listów z informacją o przygotowywanej konferencji – wspomina Bogusława Jaglarz, prezes SPACH-u. Dodaje, że na ustalone już adresy zostały wysłane 72 zaproszenia, na które odpowiedziało, przyjeżdżając na konferencję do Bieżanowa, ponad 50 osób!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach konferencji była możliwość, w kolejnych panelach, na przypomnienie historii czasów protestu głodowego. Już same tematy wykładów ukazujących sytuację Polaków w okresie PRL-u, działania SB, rolę Kościoła w niesieniu pomocy prześladowanym i nazwiska wykładowców, w tym m.in.: prof. Jana Żaryna, ks. prof. Józefa Mareckiego, ks. prof. Jacka Urbana, mogą uświadomić poziom i rangę bieżanowskiego spotkania. – Trzeba podkreślić, że referaty były przez prelegentów przygotowane bardzo solidnie – mówi z uznaniem proboszcz tutejszej parafii, ks. Bogdan Markiewicz i zaznacza, że prelekcje przybliżały sposoby działania państwa w tamtym czasie, a przede wszystkim mechanizm, który doprowadził do śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i inwigilacji ks. Adolfa Chojnackiego oraz wielu innych zaangażowanych w walkę o odzyskanie wolności.

Reklama

Uczucia

Wiele działo się również poza aulą parafialną. To był czas spotkań po latach i snucia wspomnień… Tu wszystko stawało się okazją do powrotu do przeszłości! Po oficjalnej, naukowej była również część artystyczna, na którą złożyły się przygotowane koncerty pieśni patriotycznych. Zaplanowano także czas na modlitwę. – Ogromnym przeżyciem dla wszystkich była Eucharystia – mówi ks. Markiewicz. Podkreśla, że w koncelebrze uczestniczyło ośmiu kapłanów! Warto dodać, że na zakończenie Mszy św. nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską.

Panel dyskusyjny, w którym swoje historie snuli uczestnicy głodówki, również wywoływał skrajne uczucia; od smutku i strachu, przez wzruszenie, do śmiechu i radości. – To, co mnie w tych ludziach najbardziej zaskoczyło, to ich niezwykła postawa – przyznaje Bogusława Jaglarz. – Oni nie mają pretensji, że w ciągu tych 30 lat pozostawali w cieniu, że państwo o nich zapomniało. Potrafili okazywać nam, organizatorom, wdzięczność za to spotkanie. Odnalazłam też w nich niezwykłe pokłady wiary i optymizmu, które pomimo wielu trudnych przeżyć, związanych także z obecną, często niełatwą sytuacją zdrowotną czy materialną, potrafili zachować.

Wspomnienia

Cieszy fakt, że IPN poprosił uczestników głodówki, aby spisali swoje wspomnienia i relacje z bieżanowskiego protestu. – Dzisiaj komuna, nawet jeżeli to są funkcjonariusze na emeryturze, próbuje się przedstawiać jako ci, którzy walczyli o Polskę, jaka była. To taka zbitka słowna w języku esbeckim, że służyli takiemu państwu, jakie było, a oni byli patriotami – mówił dr Maciej Korkuć, zachęcając do spisywania wspomnień. Podkreślał, że byli funkcjonariusze opowiadają różne niestworzone historie swoim dzieciom i porównywał to z sytuacją Niemców, którzy myślą, że ich rodzice pracowali np. w kantynie, a mordowali – naziści. – Trzeba powiedzieć prawdę o tym, co ci Polacy robili, i prawdę o tym, gdzie była prawdziwa odwaga i prawdziwe bohaterstwo – apelował dr Korkuć.

Reklama

Swoistym wstępem do zapowiadanej publikacji jest przygotowany przez Stanisława Kumona specjalny numer gazetki parafialnej „Płomień”, w którym znajdują się zebrane publikacje na temat protestu głodowego i ks. Adolfa Chojnackiego. – Bardzo się cieszę, że doszło do tego spotkania – powiedział Stanisław Kumon. Równocześnie zauważył: – W moim przekonaniu najważniejsza jest przyszłość i pytania zadane na koniec konferencji: Co powinniśmy robić, oceniając sytuację dzisiaj? Jak nie stracić tego dorobku, który został wypracowany przez wspaniałych ludzi wiele lat temu? I tak naprawdę miałbym satysfakcję, gdybym wiedział, że to, czego byliśmy świadkami, będzie miało ciąg dalszy, że doczeka się następców, że będzie z tego płynąć nauka.

– Uważam, że ta konferencja była i bardzo udana, i potrzebna – ocenia ks. Bogdan Markiewicz. Podkreśla, że ożywiła patriotyzm i wiarę, że po raz kolejny przywołała postać ks. Chojnackiego. Zauważa: – To przypomina, że potrzeba wciąż takich kapłanów, którzy byliby z ludźmi, byliby wrażliwi na sprawy społeczne, a równocześnie, żeby to wszystko było kierowane bardzo głęboką wiarą.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-05 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawo do używania sumienia

Artur Stelmasiak

Eksperci ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski stanowczo zareagowali w obronie klauzuli sumienia. Zespół KEP wydał 20 lutego specjalny dokument, w którym protestuje przeciwko próbom „degradacji zawodu lekarza”.

Więcej ...

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59
Młodzież w bazylice jasnogórskiej

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous