Reklama

Niedziela Częstochowska

Kruszyna: uroczystości ku czci Matki Bożej Różańcowej

Archiwum autora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Różaniec to nasza droga do świętości” - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”, który 5 października przewodniczył Mszy św. w parafii w Kruszynie z racji uroczystości Matki Bożej Różańcowej.

„Dzisiaj spoglądamy na dar, którym jest różaniec święty i zanurzamy nasze życie w tajemnice życia Jezusa i Maryi” - mówił na początku Mszy św. ks. Dariusz Con proboszcz parafii w Kruszynie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. Frukacz wskazał na św. Jana Pawła II jako na „apostoła różańca świętego”. - To św. Jan Paweł II nauczył nas jak bardzo ważna w życiu człowieka jest modlitwa różańcowa. Uczył, że to jest skarb, który musimy stale odkrywać - mówił ks. Frukacz i podkreślił, że „różaniec to znak rozpoznawczy wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II”.

„W różaniec możemy wpisać całe nasze życie. To prosta, ale zarazem głęboka modlitwa”. - kontynuował ks. Fukacz.

Redaktor „Niedzieli” nawiązując do czytania z Dziejów Apostolskich podkreślił, że „różaniec uczy nas trwania z Maryją na modlitwie”. - Maryja w różańcu prowadzi nas do Jezusa. Z Nią kontemplujemy Chrystusa i Jego tajemnice życia. - podkreślił redaktor „Niedzieli”.

„Trzymajmy się różańca na codziennych ścieżkach naszego życia. Módlmy się za siebie nawzajem. Niech ta modlitwa będzie obecna w naszych rodzinach. Ona jest szkołą Ewangelii” - kontynuował kaznodzieja za zaapelował za bł. Bartłomiejem Longo: „Żyjmy z różańcem w ręku i z Eucharystią w sercu”.

Po Mszy św. odbyła się procesja różańcowa do pięciu ołtarzy - Otwórzmy się dar Ducha Świętego - Światłości sumień. Kiedy niektórzy w naszej polskiej rzeczywistości boją się władzy sumienia, my bądźmy ludźmi sumienia. Nie odrzucajmy głosu sumienia - zaapelował w rozważaniu ks. Fukacz.

„Bądźmy wiernymi świadkami Chrystusa i Ewangelii. Kiedy na oczach świata zabija się chrześcijan na Bliskim Wschodzie, my sięgajmy po Ewangelię Chrystusa. Niech ona będzie naszą stałą lekturą” - kontynuował celebrans.

Reklama

Podczas rozważania kolejnej tajemnicy różańcowej ks. Frukacz mówił: „Z bólem i drżeniem patrzymy na Irak i inne miejsca na świecie. Prześladowania chrześcijan, które dokonują się na naszych oczach, to współczesne „pochodnie Nerona”. Jednak nie są to czasy Nerona, ale czasy, w których ONZ milczy wobec dramatu chrześcijan i równocześnie szczyci się nowoczesnym katalogiem praw człowieka”.

Uroczystości w Kruszynie wpisały się w duchowe przygotowanie parafii do jubileuszu 600 - lecia jej istnienia, który obchodzony będzie w 2015 r.

Parafia w Kruszynie istniała już w 1415 r., ale prawdopodobnie jest starsza i jej początki sięgają połowy XIV w. Budowę obecnego kościoła pw. św. Macieja Apostoła w latach 1661-1696 fundowała rodzina Denhoffów, a konsekrował go w 1696 r. Jerzy Denhoff biskup przemyski i kanclerz wielki koronny. W 1874 r. wyremontowano i przebudowano górne kondygnacje obu wież, a w 1877 r. odrestaurowano całe wnętrze świątyni. Na terenie parafii istnieje kaplica mszalna w Lgocie Małej postawiona z inicjatywy ks. Bogdana Rogowicza przed 1996 r.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-06 10:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Różaniec - dzieje zbawienia jakby w pigułce

Piotr Drzewiecki

„Różaniec? Schizofrenia! Co innego mówić, a co innego myśleć!” Oto słowa pewnego, nie żyjącego już, jak widać nadzwyczaj chrystocentrycznego kapłana. A tu Matka Boska w objawieniach, nazywa się Różańcową, do dzisiaj zaś w Medjugorije wzywa do odmawiania różańca. Tu trzeba napisać parę słów o modlitwie w ogóle.

Więcej ...

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52
Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto