Uroczystości w parafialnym kościele zgromadziły tych wszystkich, którym los wspólnoty jest bliski. Byli więc przedstawiciele sosnowieckiego magistratu, Rycerze Kolumba, policjanci, a przede wszystkim ci, którzy tę świątynię budowali.
– Pismo Święte nas poucza, że gdy przychodzi czas jubileuszowy, to powinniśmy pamiętać o dwóch elementarnych sprawach – wspominaniu i dziękowaniu. Przy okazji tego wspaniałego jubileuszu 30-lecia waszej parafii trzeba przypomnieć pierwszego proboszcza – nieżyjącego już ks. Jana Leksa, trzeba wspomnieć drugiego proboszcza, który dokończył z wami dzieła budowy – ks. Stanisława Straża i obecnego proboszcza ks. Stanisław Litwę, pracującego w parafii dopiero od roku. Trzeba także oddać cześć tym osobom, które budowały tę świątynię. Z podziwem spoglądam na mury waszego kościoła. Zdaję sobie sprawę ile to wymagało wysiłku. I jeszcze jedno – budując kościół zaprosiliście Boga Wszechmogącego do swojego życia. To miejsce jest szczególne. W tej świątyni Bóg pragnie z każdym się spotykać, pocieszać, wspierać, udzielać dobrych rad. Jest to miejsce święte. Ale samo przebywanie w kościele nie wystarczy, trzeba otworzyć swoje serce na Boga. Pamiętajcie o tym – powiedział Pasterz Kościoła Sosnowieckiego, bp Grzegorz Kaszak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ks. proboszcz Stanisław Litwa podkreślił, że jubileusz parafii to doskonała sposobność do podziękowania Bogu za wszystkie otrzymane łaski, za wybudowanie okazałej świątyni i plebanii, za wszystkich dobroczyńców i ofiarodawców, za wszystkich parafian, którzy na przestrzeni trzech dziesięcioleci utworzyli dom Boży.
Reklama
Parafię Najświętszego Zbawiciela erygował 19 stycznia 1985 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak. Jednak początki budowy świątyni sięgają czasów, gdy na przełomie roku szkolnego 1981/82 dzieci z osiedla Naftowa rozpoczęły katechizację w mieszkaniu znajdującym się w jednym z bloków. Do tej pory musiały korzystać z katechezy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Zaś w każdą niedzielę i święta salka zamieniała się w kościół, do którego przychodzili mieszkańcy osiedla, aby uczestniczyć w Eucharystii. Osiedle rozrastało się, dotychczasowe warunki już nie wystarczały. Trzeba było stworzyć nowy ośrodek duszpasterski. 25 września 1983 r. plac kościelny poświęcił bp Franciszek Musiel. Życie duszpasterskie zaczęło się toczyć pełną parą. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Jan Leks, który z energią przystąpił do prac budowlanych. Zezwolenie na budowę kościoła i zatwierdzenie planów parafia otrzymała 31 października 1989 r. Budowę kościoła rozpoczęto 24 kwietnia 1990 r. Jesienią 1993 r. dokończono stan surowy, dach pokryto blachą. Plebanię ukończono w 1987 r. Przy budowie trzeba wiele wysiłku, by zdobyć pieniądze na kolejne prace. Ówczesny proboszcz przypłacił to zawałem serca. W 1994 r., po 10 latach pracy duszpasterskiej parafia pożegnała pierwszego proboszcza ks. Jana Leksa. Na jego miejsce został skierowany ks. Stanisław Straż. Ks. Straż miał już doświadczenie w budowie, wcześniej wybudował kościół w Preczowie. Efekty jego wysiłków, i oczywiście parafian, widać obecnie.
Msze św. i nabożeństwa już w nowym kościele zaczęto odprawiać 19 maja 1996 r., w dniu I Komunii św. dzieci. Kościół pobłogosławił i poświęcił stacje drogi krzyżowej 14 września 1997 r. bp Adam Śmigielski SDB. Pierwszy biskup sosnowiecki konsekrował też kościół 14 września 2000 r., w roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Od 2014 r. parafia ma nowego proboszcza, ks. Stanisława Litwę.
Architektem kościoła jest inż. Andrzej Burszke. Kościół zbudowano w stylu klasycznym. Ołtarz główny przedstawia Jezusa Chrystusa w pełni chwały. To 4,5-metrowa rzeźba we frontowej ścianie prezbiterium. Rzeźbę wykonał prof. Zygmunt Brachmański z Katowic. Cały wystój przypomina Chrystusową drogę zbawienia.
W parafii działa utytułowany chór mieszany „Salvatoris Amici”, prowadzony przez Jerzego Sojkę z Filharmonii Śląskiej i jego żonę Marię, który powstał w 1996 r. Chór ten śpiewał m.in. na Placu św. Piotra podczas obchodów 20-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, w październiku 1998 r.
Modlitewnym uzupełnieniem uroczystości jubileuszu 30-lecia utworzenia parafii było wieczorne misterium Drogi Krzyżowej inspirowanej tekstami ks. Jana Twardowskiego, w wykonaniu krakowskiego zespołu „De Profundis” z Janem Nowickim.