Reklama

Niedziela Częstochowska

Mokra – parafia jedności i pokoju

Zabytkowy modrzewiowy kościółek w Mokrej

Magdalena Pijewska/Niedziela

Zabytkowy modrzewiowy kościółek w Mokrej

Chociaż oficjalne początki parafii sięgają roku 1981, zabytkowy kościółek pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza istnieje już ponad 300 lat. Mokra to także miejsce jednej z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej 1939 r., z której pamiątki można zobaczyć w tutejszej Izbie Pamięci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie proboszczem w tej parafii, usytuowanej nieopodal Kłobucka, choć należącej do dekanatu miedźnowskiego, jest ks. Krzysztof Bąkowicz. – Posługuję w tej wspólnocie drugi rok, starając się – jak najlepiej potrafię – być dobrym duszpasterzem dla wszystkich parafian, nawet dla tych, którzy rzadziej zaglądają do kościoła – mówi „Niedzieli” ks. Krzysztof. O bieżących sprawach, które dotyczą życia parafialnego, powierzeni jego pieczy wierni mogą dowiedzieć się ze strony internetowej: www.parafiamokra.pl.

Choć w ciągu roku niewiele jest pogrzebów, chrztów czy ślubów (parafia liczy więcej niż 700 osób), Ksiądz Proboszcz na brak pracy nie narzeka. – Uczę katechezy w miejscowej szkole. Moderuję różne parafialne grupy, poczynając od dzieci, ministrantów, a kończąc na tradycyjnych formacjach typu Akcja Katolicka czy Rada Parafialna – opowiada ks. Bąkowicz. Warto w tym miejscu podkreślić jego gospodarskie talenty, które znajdują swoje potwierdzenie w osobistym podejmowaniu wielu fizycznych prac związanych z konserwacją kościoła czy plebanii oraz otoczenia świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół i jego historia

Parafię Mokra powołał do istnienia bp Stefan Bareła 15 kwietnia 1981 r. Czeka ją zatem w przyszłym roku jubileusz 35-lecia. Wydzielono ją z terytorium parafii Miedźno. Wcześniej natomiast, bo już w 1974 r., był tu tzw. wikariat terenowy z osobnym duszpasterzem – ks. Edwardem Sztamą. Eucharystię sprawowano w drewnianej kaplicy, której początki sięgają 1708 r. – Kościółek pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przetrwał różne wojenne zawieruchy w niemalże nienaruszonym stanie – mówi Ksiądz Proboszcz. – Dziś jest jednym z ulubionych miejsc par zawierających małżeństwa – precyzuje. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z drugiej połowy XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługują zabytkowy neobarokowy ołtarz z figurami świętych Apostołów Macieja i Jakuba Młodszego, ambona oraz specjalna belka z Grupą Ukrzyżowania oraz napis: „AD 1708”. Wokół kościoła rosną ponadtrzystuletnie lipy i dęby.

Reklama

Obecna świątynia została wybudowana staraniem śp. ks. Henryka Betki. Budowę ukończył ks. Sylwester Kubik, a poświęcił ją abp Stanisław Nowak 22 czerwca 2003 r. Warto zaznaczyć, że 1 września 2002 r. parafialny kościół został wyposażony w wyjątkowy Dzwon Pokoju, który ufundowali niemieccy weterani walczący w 1939 r. pod Mokrą. Dlatego też parafialna świątyni nosi miano świątyni pokoju i pojednania.

Pamięć o przodkach

1 września 1939 r., w pierwszym dniu II wojny światowej, w pobliżu wspomnianego zabytkowego kościoła Wołyńska Brygada Kawalerii starła się z niemiecką 4. Dywizją Pancerną. Mimo zaciętych walk, kościółek w cudowny sposób ocalał (po walce wokół kościoła pochowano niemieckich żołnierzy; w późniejszych czasach ciała przeniesiono do innych grobów). Straty Polaków, których w walkach ucierpiało ok. 530 (rannych, zabitych i zaginionych – w tym 27 oficerów), to 5 dział i 4 armatki przeciwpancerne, kilkanaście karabinów maszynowych oraz ok. 300 koni. Niemcy stracili kilkuset żołnierzy, ponad 100 czołgów i pojazdów pancernych. Dywizja ta stała się niezdolna do walki. Dopiero po kilku dniach mogła wrócić na front. Bitwę upamiętnia specjalny pomnik, który można podziwiać tuż za modrzewiowym kościółkiem, a przy którym odbywają się rocznicowe patriotyczne uroczystości.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku obok Mokrej odkryto cmentarzysko z okresu kultury przeworskiej. Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego badali je ponad dekadę i odkryli blisko 500 grobów z okresu od II do V wieku. Mokra stała się zatem bardzo ważnym punktem na archeologicznej mapie Polski. Podczas wykopalisk odnaleziono m.in. zapinki, sprzączki do pasów, noże, igły, wisiorki, groty strzał, miecz, a nawet... skalpel.

Te dwa wydarzenia zaowocowały powstaniem Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą. Instytucja została otwarta dla zwiedzających 11 listopada 2010 r. Ulokowano ją nieopodal szkoły podstawowej, naprzeciw parafialnej świątyni. W Izbie można podziwiać eksponaty z czasów II wojny światowej. Organizowane są w niej też warsztaty edukacyjne dla dzieci. Zapisy grup, które chciałyby ją zwiedzić, można zgłaszać pod nr tel.: 785-880-082. Z pewnością do tego tematu wrócimy jeszcze na naszych łamach.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-23 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Perła nad Liswartą

Julia A. Lewandowska

Pierwsze poświadczone wzmianki o parafii w Dankowie pochodzą z 1419 r., są jednak podstawy, by przypuszczać, że kościół istniał tu znacznie wcześniej

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous