Reklama

Niedziela Częstochowska

Mokra – parafia jedności i pokoju

Zabytkowy modrzewiowy kościółek w Mokrej

Magdalena Pijewska/Niedziela

Zabytkowy modrzewiowy kościółek w Mokrej

Chociaż oficjalne początki parafii sięgają roku 1981, zabytkowy kościółek pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza istnieje już ponad 300 lat. Mokra to także miejsce jednej z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej 1939 r., z której pamiątki można zobaczyć w tutejszej Izbie Pamięci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie proboszczem w tej parafii, usytuowanej nieopodal Kłobucka, choć należącej do dekanatu miedźnowskiego, jest ks. Krzysztof Bąkowicz. – Posługuję w tej wspólnocie drugi rok, starając się – jak najlepiej potrafię – być dobrym duszpasterzem dla wszystkich parafian, nawet dla tych, którzy rzadziej zaglądają do kościoła – mówi „Niedzieli” ks. Krzysztof. O bieżących sprawach, które dotyczą życia parafialnego, powierzeni jego pieczy wierni mogą dowiedzieć się ze strony internetowej: www.parafiamokra.pl.

Choć w ciągu roku niewiele jest pogrzebów, chrztów czy ślubów (parafia liczy więcej niż 700 osób), Ksiądz Proboszcz na brak pracy nie narzeka. – Uczę katechezy w miejscowej szkole. Moderuję różne parafialne grupy, poczynając od dzieci, ministrantów, a kończąc na tradycyjnych formacjach typu Akcja Katolicka czy Rada Parafialna – opowiada ks. Bąkowicz. Warto w tym miejscu podkreślić jego gospodarskie talenty, które znajdują swoje potwierdzenie w osobistym podejmowaniu wielu fizycznych prac związanych z konserwacją kościoła czy plebanii oraz otoczenia świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół i jego historia

Reklama

Parafię Mokra powołał do istnienia bp Stefan Bareła 15 kwietnia 1981 r. Czeka ją zatem w przyszłym roku jubileusz 35-lecia. Wydzielono ją z terytorium parafii Miedźno. Wcześniej natomiast, bo już w 1974 r., był tu tzw. wikariat terenowy z osobnym duszpasterzem – ks. Edwardem Sztamą. Eucharystię sprawowano w drewnianej kaplicy, której początki sięgają 1708 r. – Kościółek pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przetrwał różne wojenne zawieruchy w niemalże nienaruszonym stanie – mówi Ksiądz Proboszcz. – Dziś jest jednym z ulubionych miejsc par zawierających małżeństwa – precyzuje. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z drugiej połowy XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługują zabytkowy neobarokowy ołtarz z figurami świętych Apostołów Macieja i Jakuba Młodszego, ambona oraz specjalna belka z Grupą Ukrzyżowania oraz napis: „AD 1708”. Wokół kościoła rosną ponadtrzystuletnie lipy i dęby.

Obecna świątynia została wybudowana staraniem śp. ks. Henryka Betki. Budowę ukończył ks. Sylwester Kubik, a poświęcił ją abp Stanisław Nowak 22 czerwca 2003 r. Warto zaznaczyć, że 1 września 2002 r. parafialny kościół został wyposażony w wyjątkowy Dzwon Pokoju, który ufundowali niemieccy weterani walczący w 1939 r. pod Mokrą. Dlatego też parafialna świątyni nosi miano świątyni pokoju i pojednania.

Pamięć o przodkach

1 września 1939 r., w pierwszym dniu II wojny światowej, w pobliżu wspomnianego zabytkowego kościoła Wołyńska Brygada Kawalerii starła się z niemiecką 4. Dywizją Pancerną. Mimo zaciętych walk, kościółek w cudowny sposób ocalał (po walce wokół kościoła pochowano niemieckich żołnierzy; w późniejszych czasach ciała przeniesiono do innych grobów). Straty Polaków, których w walkach ucierpiało ok. 530 (rannych, zabitych i zaginionych – w tym 27 oficerów), to 5 dział i 4 armatki przeciwpancerne, kilkanaście karabinów maszynowych oraz ok. 300 koni. Niemcy stracili kilkuset żołnierzy, ponad 100 czołgów i pojazdów pancernych. Dywizja ta stała się niezdolna do walki. Dopiero po kilku dniach mogła wrócić na front. Bitwę upamiętnia specjalny pomnik, który można podziwiać tuż za modrzewiowym kościółkiem, a przy którym odbywają się rocznicowe patriotyczne uroczystości.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku obok Mokrej odkryto cmentarzysko z okresu kultury przeworskiej. Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego badali je ponad dekadę i odkryli blisko 500 grobów z okresu od II do V wieku. Mokra stała się zatem bardzo ważnym punktem na archeologicznej mapie Polski. Podczas wykopalisk odnaleziono m.in. zapinki, sprzączki do pasów, noże, igły, wisiorki, groty strzał, miecz, a nawet... skalpel.

Te dwa wydarzenia zaowocowały powstaniem Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą. Instytucja została otwarta dla zwiedzających 11 listopada 2010 r. Ulokowano ją nieopodal szkoły podstawowej, naprzeciw parafialnej świątyni. W Izbie można podziwiać eksponaty z czasów II wojny światowej. Organizowane są w niej też warsztaty edukacyjne dla dzieci. Zapisy grup, które chciałyby ją zwiedzić, można zgłaszać pod nr tel.: 785-880-082. Z pewnością do tego tematu wrócimy jeszcze na naszych łamach.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-23 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świątynią Boga jest serce człowieka

Niedziela podlaska 12/2018, str. I

Ksiądz Biskup odmówił modlitwę poświęcającą odnowiony kościół

Ks. Marcin Gołębiewski

Ksiądz Biskup odmówił modlitwę poświęcającą odnowiony kościół

Więcej ...

Watykański dyplomata otrzymał polskie obywatelstwo

2024-12-10 07:40
Ks. Chun Yean Choong z Ambasadorem RP Adamem Kwiatkowskim i Konsulem Generalnym  Bartoszem Skwarczyńskim

Vatican News

Ks. Chun Yean Choong z Ambasadorem RP Adamem Kwiatkowskim i Konsulem Generalnym Bartoszem Skwarczyńskim

W siedzibie Ambasady Polski przy Stolicy Apostolskiej odbyła się uroczystość nadania polskiego obywatelstwa watykańskiemu dyplomacie pochodzącemu z Azji. Ks. Chun Yean Choong, pochodzący z chińskiej diaspory w Malezji, odkrył wiarę katolicką dzięki polonijnej wspólnocie z Wielkiej Brytanii, w Polsce przygotowywał się do przyjęcia sakramentów, począwszy od chrztu, a dziś pracuje w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Niebywały skandal! Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o likwidacji CBA

2024-12-11 08:16
Rząd planuje likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Adobe Stock

Rząd planuje likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Rada Ministrów, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, przyjęła projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego – poinformowała we wtorek kancelaria premiera.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja świdnicka. Kolęda w świetle

Niedziela Świdnicka

Diecezja świdnicka. Kolęda w świetle "ustawy Kamilka"...

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej

Święci i błogosławieni

Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej

Abp Józef Kupny: Niestety nie osiągnęliśmy porozumienia...

Kościół

Abp Józef Kupny: Niestety nie osiągnęliśmy porozumienia...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Wiadomości

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis

Wiadomości

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis