Reklama

Niedziela Lubelska

Kongres misyjny

Celem kongresu jest
ożywienie misyjne
wiernych

Paweł Wysoki

Celem kongresu jest ożywienie misyjne wiernych

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce organizują w czerwcu br. 4. Krajowy Kongres Misyjny „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do udziału w licznych spotkaniach, jakie w dniach 12-13 czerwca odbędą się w Warszawie, zaproszeni są wszyscy: dzieci, młodzi i dorośli. Ci, którzy nie będą mogli pojechać do stolicy, w niedzielę 14 czerwca będą mogli przeżyć dzień misyjny w swoich parafiach.

Kongres dla każdego

Jak wyjaśnia ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Lubelskiej, 12 czerwca zaplanowana jest sesja naukowa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przebiegała będzie równolegle w 10 grupach tematycznych; problematyka misji rozpatrywana będzie na kilku płaszczyznach, np. katechezy czy życia konsekrowanego. W sobotę 13 czerwca odbędą się spotkania w trzech stacjach w Warszawie: dziecięcej (hala Torwar), młodzieżowej (bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusa) i dorosłych (kościół Wszystkich Świętych).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W każdej z nich będzie czas na modlitwę, spotkania z misjonarzami i ich świadectwa, koncerty, przedstawienia, śpiewy, konferencje – wylicza ks. Rebeta. – Kongres jest tak pomyślany, by swoje miejsce w nim znalazły nie tylko osoby na co dzień zajmujące się tematyką misyjną. Celem kongresu jest przede wszystkim ożywienie misyjne wiernych, rozbudzenie świadomości misyjnej i odpowiedzialności za misje – podkreśla Ksiądz Dyrektor.

Niedziela misyjna w parafiach

Reklama

Ostatni dzień kongresu będzie przebiegał we wszystkich parafiach Kościoła w Polsce. – Każdy proboszcz otrzymał już odpowiednie materiały, które są pomocne w przygotowaniu niedzieli misyjnej. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przygotowała także listy do rad duszpasterskich, zachęcające do podjęcia różnorakich działań na rzecz ożywienia świadomości misyjnej świeckich – mówi ks. Wojciech Rebeta. – Od pomysłowości poszczególnych wspólnot zależeć będzie przebieg tego wydarzenia – podkreśla kapłan. Podpowiada też, co można na ten dzień przygotować: okolicznościowe homilie i katechezy, spotkania z misjonarzami, nabożeństwa misyjne, koncerty, konkursy plastyczne dla najmłodszych, kiermasze i aukcje z których dochód przeznaczony będzie na potrzeby misjonarzy.

– Kongres jest z założenia skierowany do wszystkich wiernych. Potrzeba zatem zaangażowania możliwie jak najszerszej reprezentacji różnych grup, ruchów, wspólnot, a także osób niezrzeszonych. Jednak mamy świadomość, że na spotkania w Warszawie pojedzie określona liczba osób (chociaż nie ma żadnych limitów), dlatego bardzo ważne będą spotkania w parafiach, które obudzą poczucie odpowiedzialności za misje i rozpalą zaangażowanie misyjne wiernych – mówi ks. Rebeta.

Nasze zaangażowanie

Zorganizowany dwa lata temu kongres misyjny dzieci archidiecezji lubelskiej pokazał, jak wielki potencjał tkwi w najmłodszych. Kilkuset małych misjonarzy z parafialnych i szkolnych kół misyjnych dało świadectwo niezwykłej troski o losy rówieśników z różnych stron świata. Wielu z nas rokrocznie spotyka kolędników misyjnych, przynoszących do naszych domów Dobrą Nowinę i oczekujących od nas solidarności z ubogimi mieszkańcami globu. Wielu ma też okazję do spotkań z misjonarzami i udzielenia im finansowej pomocy podczas odwiedzin w parafiach; czasem do włączenia się w misyjne akcje, np. zbiórki makulatury czy adopcji na odległość.

Konkretną pomoc w naszej diecezji niosą m.in. członkowie kół Żywego Różańca, którzy nie tylko codziennie modlą się w intencjach misyjnych, ale też zbierają składki na pomoc misjonarzom – kapłanom archidiecezji lubelskiej. Pieniądze przeznaczone są na stypendia mszalne lub na konkretne cele. Ubiegłoroczne składki trafiły do ks. Tomasza w Ekwadorze, który sfinansował z nich budowę ogrodzenia wokół kościoła i parafialnej posesji. Jeszcze inną formą pomocy jest wolontariat misyjny, np. w zeszłym roku w Kenii przebywała studentka farmacji z Lublina.

Informacje dla uczestników

Osoby zainteresowane udziałem w kongresie powinny do 15 maja br. zarejestrować swój udział oraz przesłać zgłoszenie. – Każda osoba winna zgłosić ten fakt z uwagi na potrzebę przygotowania odpowiedniej liczby materiałów kongresowych i posiłków. Są one gratisowe, podobnie jak i udział w spotkaniach jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty podróży – wyjaśnia ks. Wojciech Rebeta. W naszej diecezji organizacją wyjazdu na poszczególne dni i stacje kongresu zajmują się: konferencja naukowa na UKSW – ks. Wojciech Rebeta (misje.lublin@gmail.com), stacja dziecięca – Agata Skraińska (agatkamb@o2.pl), stacja młodzieżowa – Centrum Duszpasterstwa Młodzieży (biuro@duch.lublin.pl), stacja dorosłych – ks. Rebeta i ks. Ryszard Podpora (rpodpora46@gmail.com). Osoby jadące autokarem organizowanym przez ks. Podporę na stację dorosłych płacą za przejazd w obie strony tylko 5 zł!

Podziel się:

Oceń:

2015-04-23 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Misjonarz z pasją i z brodą

Archiwum Ad Gentes

Zastać go w mieszkaniu w Centrum Formacji Misyjnej na warszawskim Zaciszu jest niezmiernie trudno, bo o. Kazimierz Szymczycha ze zgromadzenia werbistów stara się być zawsze tam, gdzie się dzieje coś ważnego dla misji. Postać sympatycznego brodatego zakonnika jest znana w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie, gdzie działają nasi misjonarze

Więcej ...

Niemcy/ Policja zatrzymała sześć osób, które chciały wspiąć się na katedrę w Kolonii

2025-04-13 19:40
Katedra w Kolonii

Adobe Stock

Katedra w Kolonii

Policja w Kolonii, na zachodzie Niemiec, zatrzymała w niedzielę pięciu Francuzów i Belgijkę, którzy chcieli wspiąć się na słynną katedrę w tym mieście - podał portal sieci redakcji RND.

Więcej ...

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Wiara

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Wiara

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży