Reklama

Niedziela Łódzka

Golgota łódzkich kapłanów

Niedziela łódzka 17/2015, str. 1, 5

Tablica upamiętniająca łódzkich
księży z Dachau

Kl. Kamil Gregorczyk

Tablica upamiętniająca łódzkich księży z Dachau

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela 29 kwietnia 1945 r. była dniem ogromnej radości dla więźniów politycznych obozu koncentracyjnego w Dachau. O godz. 17.15 został on zdobyty przez amerykańskich żołnierzy 7 armii gen. Pattona. Obchodzimy 70. rocznicę wyzwolenia miejsca, które nazwać można Golgotą – największym miejscem męczeństwa polskiego duchowieństwa w czasie II wojny światowej. Więziono w nim 1780 duchownych z Polski, 868 z nich poniosło śmierć.

Zadaniem obozu w Dachau było izolowanie politycznych przeciwników reżimu hitlerowskiego, duchownych różnych wyznań, w tym przede wszystkim rzymskokatolickiego, oraz Żydów i ludzi, którzy mogliby przeszkadzać w budowaniu mocnej Rzeszy. Komendant obozu Theodor Eicke opracował i wprowadził regulamin oraz unikatowy system kar, który stał się „wzorcem” dla wszystkich później zakładanych obozów koncentracyjnych. Na bramie obozu w Dachau widniał napis „Arbeit macht frei”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowni z diecezji łódzkiej zostali przywiezieni do obozu po akcji eksterminacyjnej duchowieństwa katolickiego w Kraju Warty, którą Niemcy przeprowadzili od 5 do 7 października 1941 r. Podczas niej aresztowano 158 księży diecezji łódzkiej. Osadzeni zostali najpierw w obozie przejściowym w Konstantynowie Łódzkim, a potem przewiezieni do Dachau, gdzie dotarli 30 października.

Reklama

Warunki obozowego życia w Dachau były bardzo ciężkie. 12-godzinna ciężka, wyniszczająca praca, głód, brutalne metody postępowania, powszechnie stosowane kary i eksperymenty pseudomedyczne były obliczone na szybkie wyniszczenie organizmu i stały się środkiem unicestwienia więźniów. Skracanie życia było pierwszoplanowym zadaniem funkcjonariuszy obozowych, a praca czyniła z więźniów niewolników III Rzeszy. Księża pracowali w komandach wewnętrznych: kuchnia, pończoszarnia, pralnia, siennikarnia, tkalnia, magazyny ubrań i bielizny itd; i zewnętrznych: na plantacji ziół, w kamieniołomach, zakładach zbrojeniowych.

Odzienie obozowe więźnia składało się z cienkiego, pasiastego ubrania – spodni i marynarki. Na zimę przydzielano cienki płaszcz. Tak ubrany więzień musiał pracować nawet w srogie mrozy. Za wszelkie ukryte docieplanie – więźniów bito. Pościel stanowiły 2 koce i prześcieradło. Najmniejsze przewinienia były w warunkach obozowych uważane za wielkie przestępstwa. Bito za najdrobniejsze niedopatrzenia przy słaniu łóżek, czyszczeniu szafek czy prymitywnego obuwia.

Pierwsi łódzcy księża zginęli po niecałych dwóch tygodniach. Byli to: ks. Mieczysław Lewandowicz, ks. Józef Pełczyński, ks. Zygmunt Wronowski. Największe żniwo śmierci dotknęło łódzkich duchownych w 1942 r. Z przybyłego transportu zginęło 103 kapłanów, w tym 52 poniosło śmierć w transporcie inwalidów w Hartheim k. Linzu poprzez zagazowanie. Takiej tragedii nie przeżył żaden transport duchownych z innych diecezji. W sumie w Dachau śmierć poniosło 114 łódzkich księży.

Aby przypomnieć tamte wydarzenia, w następnym numerze rozpoczynamy publikację życiorysów księży z diecezji łódzkiej, którzy oddali swoje życie w tych okrutnych warunkach, dając świadectwo chrześcijańskiego życia.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-23 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

70. rocznica w obozie Gross-Rosen

Brama obozu Gross-Rosen

Ks. Sławomir Marek

Brama obozu Gross-Rosen

Więcej ...

Rowerem do Rzymu. Młodzież z Siedlec na jubileuszowej pielgrzymce nadziei

2025-07-08 16:00

Adobe.Stock

Bez wygód, ale gotowi na wysiłek, z sercami otwartymi na zmianę. Dziewięcioosobowa grupa młodzieży wraz z duszpasterzem - ks. Radosławem Piotrowskim wyruszyła na wyjątkową pielgrzymkę - nie pieszo, nie autokarem, lecz... rowerem. Ich celem jest Rzym, a motywacją - Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez papieża Franciszka i Jubileusz Młodych, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Wiecznym Mieście.

Więcej ...

Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

2025-07-08 16:35

PAP/Albert Zawada

Mimo trwających wakacji ponad 2 tysiące osób – uczniów i nauczycieli – wzięło udział w piknikach i całodniowych wydarzeniach towarzyszących czterem połączeniom z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Podczas spotkań astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania dzieci i młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy