Reklama

Niedziela Legnicka

Nagle przyszedł i nagle odszedł

Brygida Gucwa

Podczas ostatniej pielgrzymki do Chorwacji (ks. Ryszard Dąbrowski drugi od lewej)

25 kwietnia br. zmarł ks. kan. Ryszard Dąbrowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Niespodziewanie odszedł w drugim dniu pielgrzymki do Chorwacji podczas spaceru po Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Ksiądz Ryszard Dąbrowski został proboszczem naszej parafii nagle i nieoczekiwanie 21 listopada 2012 r. i był nim tylko 29 miesięcy. Dzięki otwartości, serdeczności i życzliwości szybko udało mu się stworzyć relację i atmosferę zaufania. Z ojcowską troską dbał o kamiennogórską parafię. Był niezwykle kreatywny w swojej pracy duszpasterskiej, łącząc sprawy duchowe z egzystencjalnymi. Korzystając ze swojego doświadczenia, z powodzeniem wdrażał różne nowe inicjatywy na rzecz naszej wspólnoty, a także starał się o kultywowanie tych form duszpasterstwa, które przez lata zostały w tej parafii wypracowane.

Służyć człowiekowi

W swojej gorliwości i wielu działaniach ks. Ryszard Dąbrowski naśladował swojego patrona – św. Ryszarda, który szczególnie troskliwą opieką otaczał kapłanów zmęczonych wiekiem i chorobą. Ksiądz Proboszcz starał się zapewnić im możliwie najlepszą pomoc. Nie jest zatem dziełem przypadku fakt, że po objęciu funkcji proboszcza w Kamiennej Górze, pierwsze kroki skierował do ojca naszej parafii, pierwszego proboszcza ks. prał. Stanisława Książka, prosząc go o błogosławieństwo. Wielokrotnie odwiedzał go przy różnych świątecznych i powszednich okazjach.

Dzieła miłosierdzia

Głoszenie miłosierdzia Bożego Ksiądz Proboszcz przekładał też na czyny miłosierne, czego widocznym efektem są różnorodne działania na rzecz najbardziej potrzebujących. Niebawem po objęciu parafii, już w połowie grudnia 2012 r., powołał Parafialny i Młodzieżowy Zespół Caritas. Dzięki unijnej pomocy i współpracy z Bankiem Żywności w Jeleniej Górze, w ramach akcji Caritas „Tak, pomagam”, a także zbiórkom darów składanych w parafii, obdarowanych zostało 900 potrzebujących mieszkańców Kamiennej Góry. Z inicjatywy Księdza Proboszcza przy wsparciu burmistrza miasta i legnickiej Caritas pozyskano fundusze na kolonie dla dzieci z rodzin niezamożnych. Ks. Ryszard dwukrotnie pełnił tam rolę kapelana i wychowawcy.

Reklama

Był też wielkim patriotą, uczył szacunku do historii i do ludzi. Organizował obchody święta Niepodległości i innych patriotycznych rocznic, angażując w ich przygotowanie i przebieg władze samorządowe, służby mundurowe oraz wszystkie placówki oświatowe z naszego miasta.

Troska o parafię

Troska o parafię przejawiała się też w utrzymaniu i konserwacji zabytkowej świątyni. Prowadził bieżące remonty i konserwacje, starając się o fundusze od wiernych, którzy rozumieli istotę i sens stawianych zadań, a także od sponsorów – w tym z budżetu Województwa Dolnośląskiego i Urzędu Miasta Kamiennej Góry.

Ksiądz Proboszcz umiejętnie i skutecznie pozyskiwał sobie do współpracy księży wikariuszy i wiernych. Przejawiało się to m.in. podczas przygotowań do świąt, uroczystości czy odpustów połączonych z nocną procesją różańcową po Górze Kościelnej. Nowością były też festyny parafialne. Na ulicach Kamiennej Góry odprawiano także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w pracy katechetycznej, pozyskiwał sobie do współpracy również kamiennogórską młodzież, która czuła się przy nim ważna i potrzebna. Lubił śpiewać i chętnie uczestniczył w licznych pielgrzymkach po Polsce i świecie, w tym do Rzymu na uroczystości kanonizacji Jana Pawła II. Z każdej z nich przywoził coś nowego i zaszczepiał na grunt parafii. Z Krzeptówek w Zakopanem przeszczepił nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, a z Gietrzwałdu – modlitwę różańcową za rodziny. „Ciekawe, co przywieziemy z Chorwacji?” – z uśmiechem pytał ks. Ryszard na zakończenie kazania podczas wieczornej Eucharystii w środę poprzedzającą wyjazd.

2015-05-21 12:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: zmarł kard. Serafim Fernandes de Araújo

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

W wieku 95 lat zmarł 8 października brazylijski kardynał Serafim Fernandes de Araújo, emerytowany metropolita Belo Horizonte.

Więcej ...

Wakacje z Bogiem #9: Nie ma wakacji od modlitwy

Adobe Stock

Więcej ...

To Chrystus jest w centrum

2020-07-13 21:16

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Wśród zabudowań rynku w Kątach Wrocławskich wznosi się dyskretnie, ale zaznaczając swoją obecność kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Z ks. Krzysztofem Tomczakiem rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prezydent na Jasnej Górze

Polska

Prezydent na Jasnej Górze

Dziś dzień męża i żony!

Niedziela Małopolska

Dziś dzień męża i żony!

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...