Reklama

Brygida Gucwa
Podczas ostatniej pielgrzymki do Chorwacji (ks. Ryszard Dąbrowski drugi od lewej)

Nagle przyszedł i nagle odszedł

2015-05-21 12:26

Brygida Gucwa
Edycja legnicka 21/2015, str. 2-3

25 kwietnia br. zmarł ks. kan. Ryszard Dąbrowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Niespodziewanie odszedł w drugim dniu pielgrzymki do Chorwacji podczas spaceru po Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Ksiądz Ryszard Dąbrowski został proboszczem naszej parafii nagle i nieoczekiwanie 21 listopada 2012 r. i był nim tylko 29 miesięcy. Dzięki otwartości, serdeczności i życzliwości szybko udało mu się stworzyć relację i atmosferę zaufania. Z ojcowską troską dbał o kamiennogórską parafię. Był niezwykle kreatywny w swojej pracy duszpasterskiej, łącząc sprawy duchowe z egzystencjalnymi. Korzystając ze swojego doświadczenia, z powodzeniem wdrażał różne nowe inicjatywy na rzecz naszej wspólnoty, a także starał się o kultywowanie tych form duszpasterstwa, które przez lata zostały w tej parafii wypracowane.

Służyć człowiekowi

W swojej gorliwości i wielu działaniach ks. Ryszard Dąbrowski naśladował swojego patrona – św. Ryszarda, który szczególnie troskliwą opieką otaczał kapłanów zmęczonych wiekiem i chorobą. Ksiądz Proboszcz starał się zapewnić im możliwie najlepszą pomoc. Nie jest zatem dziełem przypadku fakt, że po objęciu funkcji proboszcza w Kamiennej Górze, pierwsze kroki skierował do ojca naszej parafii, pierwszego proboszcza ks. prał. Stanisława Książka, prosząc go o błogosławieństwo. Wielokrotnie odwiedzał go przy różnych świątecznych i powszednich okazjach.

Dzieła miłosierdzia

Głoszenie miłosierdzia Bożego Ksiądz Proboszcz przekładał też na czyny miłosierne, czego widocznym efektem są różnorodne działania na rzecz najbardziej potrzebujących. Niebawem po objęciu parafii, już w połowie grudnia 2012 r., powołał Parafialny i Młodzieżowy Zespół Caritas. Dzięki unijnej pomocy i współpracy z Bankiem Żywności w Jeleniej Górze, w ramach akcji Caritas „Tak, pomagam”, a także zbiórkom darów składanych w parafii, obdarowanych zostało 900 potrzebujących mieszkańców Kamiennej Góry. Z inicjatywy Księdza Proboszcza przy wsparciu burmistrza miasta i legnickiej Caritas pozyskano fundusze na kolonie dla dzieci z rodzin niezamożnych. Ks. Ryszard dwukrotnie pełnił tam rolę kapelana i wychowawcy.

Reklama

Był też wielkim patriotą, uczył szacunku do historii i do ludzi. Organizował obchody święta Niepodległości i innych patriotycznych rocznic, angażując w ich przygotowanie i przebieg władze samorządowe, służby mundurowe oraz wszystkie placówki oświatowe z naszego miasta.

Troska o parafię

Troska o parafię przejawiała się też w utrzymaniu i konserwacji zabytkowej świątyni. Prowadził bieżące remonty i konserwacje, starając się o fundusze od wiernych, którzy rozumieli istotę i sens stawianych zadań, a także od sponsorów – w tym z budżetu Województwa Dolnośląskiego i Urzędu Miasta Kamiennej Góry.

Ksiądz Proboszcz umiejętnie i skutecznie pozyskiwał sobie do współpracy księży wikariuszy i wiernych. Przejawiało się to m.in. podczas przygotowań do świąt, uroczystości czy odpustów połączonych z nocną procesją różańcową po Górze Kościelnej. Nowością były też festyny parafialne. Na ulicach Kamiennej Góry odprawiano także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w pracy katechetycznej, pozyskiwał sobie do współpracy również kamiennogórską młodzież, która czuła się przy nim ważna i potrzebna. Lubił śpiewać i chętnie uczestniczył w licznych pielgrzymkach po Polsce i świecie, w tym do Rzymu na uroczystości kanonizacji Jana Pawła II. Z każdej z nich przywoził coś nowego i zaszczepiał na grunt parafii. Z Krzeptówek w Zakopanem przeszczepił nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, a z Gietrzwałdu – modlitwę różańcową za rodziny. „Ciekawe, co przywieziemy z Chorwacji?” – z uśmiechem pytał ks. Ryszard na zakończenie kazania podczas wieczornej Eucharystii w środę poprzedzającą wyjazd.

Tagi:
odszedł do Pana

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Kana Młodych - Zaproszenie

Kana Młodych - Zaproszenie

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem