Reklama

Niedziela Świdnicka

Dni św. Jana Pawła II w Świdnicy

Niedziela świdnicka 21/2015, str. 2

Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej

X edycja Dni św. Jana Pawła II pod hasłem „Jan Paweł II Pamięć i Obecność” miała miejsce w Świdnicy w dniach 15-18 maja 2015 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Finał Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Religijnej „Jan Paweł II”, I Dziecięcy Festiwal Muzyczny „Barka Radości”, otwarcie wystawy Jerzego Ozgi – „Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych” oraz koncert Eleni, który zgromadził w kościele pw. NMP Królowej Polski blisko 1600 osób – te wydarzenia zainaugurowały w piątek 15 maja Dni św. Jana Pawła II.

– Po raz dziesiąty w Świdnicy miały miejsce dni poświęcone Janowi Pawłowi II. Powracając do pierwszych edycji tych wydarzeń, warto wspomnieć, jakie były początki – mówi Andrzej Protasiuk, inicjator wydarzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Zaczynaliśmy od konkursu fotograficznego, który miał przybliżyć wszystkim spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na fotografiach. Z biegiem czasu te spotkania zaczęły się rozrastać, dzięki czemu dzisiaj mamy możliwość, aby w ciągu trzech dni podczas różnych kulturalnych wydarzeń uczcić osobę św. Jana Pawła II. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był p. Andrzej Protasiuk, który skupił wokół siebie ponad 200 osób, dzięki, którym to wydarzenie istnieje do dzisiaj. W ciągu tych 10 lat mieliśmy okazję gościć w naszym mieście wiele znamienitych osób, m.in.: kard. Henryka Gulbinowicza, prof. Gabriela Turowskiego, Stanisława Rybickiego, Adama Bujaka, Roberta Grudnia, Eugeniusza Mroza – szkolnego kolegę Karola Wojtyły, jak i Jerzego Zelnika, Krzysztofa Kolbergera, Stanisława Sojkę – wspomina ks. prał. Jan Bagiński, inicjator wydarzenia.

– 16 maja w kościele pw. św. Andrzeja Boboli miała miejsce całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i czuwanie przy relikwiach św. Jana Pawła II. O godz. 17 w wieży Ratusza odbył się wernisaż wystawy Miłosza Pobiedzińskiego „Znaki-obiekty malarskie”. Natomiast wieczorem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na koncercie ks. Jakuba Bartczaka – rapera w sutannie – zgromadziła się młodzież, aby słuchając utworów, wielbić Boga i pogłębiać swoją wiarę.

17 maja w Teatrze Miejskim o godz. 18 odbył się spektakl „Brat naszego Boga” według Karola Wojtyły, w reżyserii Artura Dziurmana, w wykonaniu artystów Sceny Moliere z Krakowa. To wydarzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem, gdyż w ciągu kilku dni rozdano wszystkie wejściówki. Natomiast o godz. 19 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego miał miejsce wieczór poezji Jana Pawła II „Imię, czyli rzecz o człowieczeństwie” w wykonaniu Lidii Michałuszek – śpiew, recytacja i Agnieszki Muszyńskiej – pianino i śpiew.

18 maja o godz. 9.30 na Rynku Miejskim miał miejsce happening „Z okazji urodzin Karola Wojtyły”, który został przygotowany przez młodzież z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Natomiast o godz. 18 w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta Msza św. w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego, z udziałem bp. Ignacego Deca oraz bp. Adama Bałabucha. Po Mszy św. miał miejsce koncert wokalno-instrumentalny w wykonaniu Barbary Janas – śpiew, Joanny Janas – organy, Bogusława Janasa – śpiew.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-21 12:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Mówię ci: wstań”, czyli XI Ignacjańskie Dni Młodzieży

Paweł Bugira

Więcej ...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

2025-07-11 15:00

Adobe Stock

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką