Reklama

Różaniec ocaleniem rodziny

Modlitwa różańcowa przemienia nasze serca i rodziny

Bożena Sztajner/Niedziela

Modlitwa różańcowa przemienia nasze serca i rodziny

Już po raz trzeci na Jasną Górę pielgrzymują członkowie kół Żywego Różańca. Są oni obecni we wszystkich polskich diecezjach i parafiach. Tworzą potężną armię modlących się każdego dnia na różańcu. W ubiegłym roku przybyło do Matki Bożej ponad 25 tys. osób z całej Polski i z zagranicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kim są współcześni czciciele Matki Bożej skupieni w Żywym Różańcu? Okazuje się, że to znacznie szersze grono, niż mogłoby się wydawać – obecnie liczy w Polsce ponad 2 mln osób, w większości żywo zaangażowanych w życie i działalność swoich parafii.

Ks. Szymona Muchę, krajowego moderatora Żywego Różańca i redaktora naczelnego miesięcznika „Różaniec”, poprosiliśmy o podzielenie się różańcowym doświadczeniem duszpasterskim. Ksiądz Moderator wspomniał grupę „na górce” – tak siebie nazywali młodzi z trzech kół Żywego Różańca młodzieży, założonych przez ks. Stanisława, który chciał tych ludzi zjednoczyć – między sobą i w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Byli młodzi, pełni entuzjazmu, mieli swoje marzenia i codzienne zmartwienia. Lubili góry, co roku pieszo szli na Jasną Górę. W pierwszą niedzielę miesiąca spotykaliśmy się w Kowali, gdzie przeżyłem pierwsze cztery lata mojego kapłaństwa, na „zmiance różańcowej”, aby odmawiać cząstkę Różańca – kontynuuje ks. Mucha. – Spotykamy się przy różnych okazjach. Wśród osób wywodzących się z tych kółek różańcowych są dziś kapłani, siostra zakonna oraz małżonkowie, którzy założyli rodziny, wychowują dzieci. Tak jak przed laty, mają swoje radości i troski, które wplatają w koronkę Różańca, bo tego nauczyli się w młodości i to kontynuują. Kiedy czasem ich odwiedzam, kątem oka spoglądam na leżące na stole różańce, których domownicy się nie wstydzą. „To jest, proszę księdza, nasza siła i pomoc w najtrudniejszych chwilach” – mówią ze wzruszeniem i opowiadają często niełatwe historie swojego życia.

Moc Różańca

Ksiądz Moderator, gdy mówi o apostolacie różańcowym, podkreśla: – 6 czerwca br., w pierwszą sobotę miesiąca, Żywy Różaniec spotyka się na Jasnej Górze. Widzimy bardzo wyraźnie, jak przez spotkania i rekolekcje moderatorów diecezjalnych, przez zatwierdzony statut Stowarzyszenia Żywy Różaniec, przez Siostry Loretanki wydające miesięcznik „Różaniec” – ta wielka rodzina różańcowa coraz bardziej angażuje się w życie Kościoła w Polsce, w poszczególnych diecezjach i parafiach. W ubiegłym roku włączyliśmy się w Wielką Nowennę Fatimską, podejmując Apostolat Pierwszych Sobót Miesiąca. Dziś szturmujemy niebo modlitwą różańcową i prosimy o ocalenie rodziny z zamętu tego świata. Matka Boża, gdy przyszła na ziemię, ukazała się dzieciom. One są najsłabszym ogniwem w rodzinie, najdelikatniejszym, najbardziej narażonym na zło, ale też najbardziej prostym, szczerym i niewinnym. Najczęściej poprzez dzieci Maryja wskazuje na Różaniec, który ma moc uprosić pokój dla świata i zakończyć wojnę. Gdzie mamy szukać ratunku, kiedy widzimy i doświadczamy, co dzieje się obecnie z rodziną? Widzimy, jak przebiegły jest szatan, który uderza w fundament życia ludzkości – w rodzinę, chwytajmy więc za różaniec i u Matki Bożej szukajmy ratunku, bo u Niej znajdziemy realną pomoc – zachęca ks. Mucha.

Reklama

Ks. Przemysław Drąg, który jest dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, zauważa: – Tam, gdzie jest wiara, gdzie jest systematyczna modlitwa, gdzie korzysta się z sakramentów, tam istnieje najmniejszy odsetek rozbitych małżeństw.

Pod opiekę Maryi

Żywy Różaniec był, jest i będzie zawsze obecny w rodzinie – stwierdza ks. Mucha. – Tu, gdzie na co dzień żyjemy, pracujemy, mieszkamy, siostry i bracia Żywego Różańca rozważają tajemnice życia Jezusa i Maryi. W intencjach wskazanych przez Ojca Świętego: ogólnej i misyjnej (ewangelizacyjnej) wiele razy pojawia się temat małżeństwa i rodziny. Jak grzyby po deszczu powstają Róże Różańcowe rodziców za dzieci. Rodzice, którzy dostrzegają zagrożenie i widzą, co się dzieje, kiedy świat pochłania ich dorastające pociechy, łączą się we wspólnej modlitwie różańcowej. Obecnie Żywy Różaniec zwiera szyki i modlitwą wspiera Ojca Świętego Franciszka i biskupów świata, którzy jesienią na synodzie w Rzymie będą się pochylać nad przyszłością rodziny.

Reklama

Nie narzekajmy i nie popadajmy w rozpacz. Bierzmy z ufnością różańce do rąk i razem módlmy się o świętość małżeństw i rodzin. Niech ta modlitwa przemienia nasze serca i rodziny i czyni je potężną twierdzą, gdzie króluje Chrystus i Jego miłość. Dom, w którym choć jedna osoba należy do Żywego Różańca, jest przez cały czas otoczony opieką Maryi. Czy potrzeba lepszej i skuteczniejszej ochrony rodziny? – przekonuje Krajowy Moderator Żywego Różańca.

Zwracajmy się ufnie przez Różaniec do Maryi, Królowej Rodzin, która w różnych sprawach chce śpieszyć nam z pomocą!

Podziel się:

Oceń:

2015-06-02 12:39

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Lubojna. Wieczór z dobrą muzyką

2024-04-25 14:06

Marcin Gawęda

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie zaprasza na koncert organowy z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w świątyni parafialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim